Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДПС ще трябва да преосмисли политиката си

20 коментара

Междуетническите отношения доминират политическия дебат в България преди парламентарните избори на 25 юни. Опозицията и обществеността открито изразяват съмнение за ролята на участващата в управлението партия на турското малцинство, ДПС.

По-малкият коалиционен партньор в правителството на НДСВ, ДПС е критикувано от политическите си опоненти - както турци, така и етнически българи, а и от много български граждани.

Има две мнения за ролята на ДПС, смятат анализатори.

Според едни партията има основната заслуга за етническия мир в България и е защитник на правата на турското малцинство, съставящо около 8% от осем-милионното население на страната.

Но има и такива, според които ДПС трябва да се реформира, тъй като е архаизъм от пост-социалистическата политика през 1990-те. Тогава партията беше формирана в отговор на преследването на малцинството от комунистическия режим.

Аргументацията на ДПС от край време е доминирана от етнически проблеми. Според някои наблюдатели, ако иска да остане на власт и след изборите през юни, движението трябва да докаже, че не е само етническо, а е партия от национален характер.

Според Антонина Желязкова, председател на Международния център по проблемите на малцинствата и културните взаимоотношения  в София, ДПС все още следва приоритетите си от началото 1990-те, но това неизбежно ще се промени след присъединяването на България към ЕС.

„ДПС избра правозащитен профил,  защото по времето на неговото формиране това беше един от  основните проблеми както за малцинствата, така и за много българи”, каза тя. - „С присъединяването на България към ЕС, бъдещето на ДПС ще е в ролята му (като либерална формация) в разрешаването на етническите проблеми на Балканите.”

Опозицията, обаче, обвинява ДПС в политически цинизъм, заради начина, по който жонглира с етническите проблеми.

ДСБ, дясна партия, оглавявана от бившия премиер Иван Костов, определя ДПС като недемократична етническа партия, която манипулира членовете си под претекст, че защитава техните права.

Също така, Костов обвинява лидера на ДПС Ахмед Доган, че е „проклятие за България”, твърдейки, че той блокира реформите, като фокусира вниманието си върху етническите проблеми.

През февруари, 2005 г. ДПС се противопостави на приватизацията на най-големия български производител на цигари Булгартабак, макар и сделката да беше одобрена както от правителството, така и от Европейския съюз. Аргументът на ДПС беше, че тютюневата промишленост по традиция осигурява работни места за етническите турци. Настъпилата в последствие криза доведе до оставката на вицепремиера Лидия Шулева.

ДПС е критикувано и от българската общественост, голяма част от която се възмущава от навика на движението да проявява нелоялност към партньорите си в името на политическата изгода.

През 1990-те, Движението беше коалиционен партньор както на Българската социалистическа партия (БСП), така и на нейния основен опонент, Съюза на демократичните сили (СДС).

На парламентарните избори през 2001 г. ДПС спечели около 8% от гласовете, осигурявайки си 21 места в парламента и няколко министерски поста. От тогава то е основен поддържник на ляво-центристкото правителство, оглавявано от бившия български цар Симеон Втори Сакскобургготски.

В момента съществуват три други турски политически формации, които се противопоставят на политиката на ДПС. Обединили се наскоро под общото име Балканска демократична лига, това са Движение „Демократично крило”, с лидер Осман Октай, партия "Демокрация и справедливост" на Неджим Генчев - младши, и Съюз на балканските турци, предвождан от Сейхан Тюркан, който твърди, че неговата партия може да разчита на подкрепата на около 300 000 турски българи в Турция - два пъти повече от турския електорат в България.

Тези партии обвиняват лидерите на ДПС, че не защитават интересите на турското малцинство, сред което безработицата достига 70%.

Но опонентите на ДПС са изправени пред сериозни проблеми, един от които е разпространеното сред турското малцинство мнение, че то още не е готово да смени политическото си представителство, и че интересите му трябва да бъдат защитавани от силен лидер.

Повечето анализатори вярват, че позицията на Доган, който е начело на ДПС от 1989 г., няма да бъде разклатена лесно.

Доган винаги се е стремял към властта последователно и е прочут с политическата си проницателност. И макар да не направи почти нищо, за да разнищи гоненията на българските турци по време на комунизма, той е популярна фигура сред турското малцинство и има солидната подкрепа на горните слоеве на ДПС, както и на някои от бившите комунисти.

Антонина Желязкова смята, че Доган е способен да превърне ДПС от етническа в народна партия. “Той полага големи усилия да отвори вратите на партията за всички граждани и насърчава свободата на поддържниците си да гласуват за други, неетнически формации”, отбелязва тя.

Константин Димитров, водеща фигура в структурите на ДСБ и съветник по въпросите за националната сигурност, разглежда политиката на Доган в светлината на евентуалното присъединяване на България и Турция към Европейския съюз.

“ДПС трябва да загърби етническата си идентичност”, казва той.

Но политиката на ДПС да защитава правата на малцинството е все още печеливша карта, тъй като споменът за бруталността на комунистическия режим е все още жив сред етническите турци, които все така се чувстват дискриминирани в области като заетостта, здравеопазването и образованието,

И все пак, основното предизвикателство за ДПС през оставащите седмици до изборите ще е да преобърне представите за себе си като за  етническа партия, която извлича изгода от неуспехите на бившия комунистически режим.

*Милена Бордън е лектор по разширяване на ЕС в университета в Рийдинг.Балканската мрежа за разследващи репортажи в   България - локализиран проект на Института за военни и мирновременни репортажи в Лондон.

http://www.iwpr.net/index.pl?local_balkans/bul/balkans_lt_bul_index_bul.html

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Петра
    #20

    ДПС не може да преобърне представата за себе си като етническа партия, защото е етническа партия. Един Росен Владимиров и няколко като него не стигат. Турците в селата под строй гласуват за ДПС. Защо не пръскат гласовете си, както ги пръскат българите за различни партии в смесените райони - страх ги е че ще останат без работа, че тютюнът няма да бъде платен. ДПС държи хората си бедни, необразовани и изплашени, защото ако се образоват и не мислят само за хляба си няма да имат нужда от ДПС и движението на Доган ще се стопи.

  2. посетител
    #19

    Ама Вие имате много, много старо мнение за хората от тези райони.Сверете си часовника моля....Хората се делят на добри и лоши (независимо от вяра, партийна принадлежност и т.н.).А това, че се доверяват на "Някой" по някога без основание - то става по 1 път (човек се учи от грешките си).

  3. isperih
    #18

    az sim turcin ot Isperih i da vi kaja ta da se znae-nie turcite ot Deliormana se chudim kak Balgaria da se otarve ot tazi peta kolona na Turciya v Balgaria.Ami zashto vie balgarite pozvoljavate na edna etniceska partiya s 20 deputati-chujdi shpioni da upravljava Balgariya.Adjeba dali v Turciya te biha pozvolili tova na edna etniceska partiya.Pak vi povtarjam,az sim turcin ot Isperih,seriozno.Tuka e nashata rodina i nie njamame nujda ot DPS,a balgarskoto obshtestvo-hepten.

  4. избирател
    #17

    Чрез ДПС районите с бълг.граждани от турски произход се превърнаха в гето.Хората са изолирани от политическия и обществен живот и са обречени на невежество и нискоквалифицирана работа.Джамии и Ал Джазира е контакта им със съвременния свят.Това умишлено капсулиране не е етнически мир и модел.Това е почва за сериозни сблъсъци на тази изостанала прослойка с модерна България в бъдеще.

  5. Булгар Търпешев
    #16

    Статията не казва най-важното заДПС,а то е че ДПС спомогна да не бъде избран Петър Стоянов като влезе в коалиция с БСП.Освен това нищо не се споменава за турският електорат какво бъдаще му предстои със това ДПС след като той турчинът е принуден да се капсулира в себе си и не участвува в демократичните избори.За него вместо БКП сега гласува за ДПС и не осъзнава ,че това не му носи нищо.Той е принуден да не участвува в демократизацията на своето село своя град от обстоятелството ,че е принуден да гласува етнически,което е противоконституционно.

  6. Негра
    #15

    Уважаеми всички свестни форумци,Преставам да пиша. Очевидно съм изкарала от обувките някой червен боклук и от два дни пише безумия от мое име. На мен не само ми е досадно, бясна съм.Извинявам се на всички, които са принудени да четат тези малоумия, написани НЕ от мен.

  7. Анти Доган
    #14

    Зле прикрита платена реклама на Доган и неговото оод - толкова ограничено нарисана,че дори има отрицателен ефект.

  8. Joe
    #13

    добрите си прояви, така и за политическите си извращения! Но най-важното е да се пръвърне от "Доган ООД" в отговорна партия.

  9. Анти Доган
    #12

    го беше натикал в мечи задник и за товаго натикаха в трета прокурорска.

  10. edna balgarka
    #11

    Nai drazneshtoto e 4e vsi4kite im lideri sa satrudnici na DS a Tupia im elektorat ne go vijda tova!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.