Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След пораженията в Сирия и Ирак "Ислямска държава" се насочва към виртуален халифат

0 коментара
След пораженията в Сирия и Ирак "Ислямска държава" се насочва към виртуален халифат

След предстоящия ѝ разгром на бойното поле в Ирак и в Сирия, групировката "Ислямска държава" ще направи "виртуален халифат" в киберпространството, откъдето ще продължи борбата и ще агитира привържениците си, предупреждават експерти и служители.

Има опасност да се окаже още по-трудно да бъде прогонена групировката от тъмните кътчета на "дълбоката мрежа" - откъдето пропагандата ѝ може да продължи да подтиква нейните членове и симпатизанти към действие - отколкото от предградията на Мосул и Ракка, уверяват те.

В началото на годината, в текст, озаглавен "Виртуалният халифат", американският генерал Джоузеф Вотел, шефът на Централното командване на въоръжените сили на САЩ (чиято зона на действие се простира от Близкия изток до Азия), предупреди: "Да бъде победена "Ислямска държава" на бойното поле не е достатъчно".

"Дори след окончателното ѝ поражение в Ирак и в Сирия, тя вероятно ще намери подслон във виртуалното пространство, във "виртуален халифат", откъдето ще продължи да координира и вдъхновява атентати", пише той. "Това ще ѝ позволи да продължи да изгражда база от привърженици, докато бъде в състояние да завладее отново реални територии".

"Този виртуален халифат", продължава той, "е изкривена версия на историческия халифат - общност от мюсюлмани, ръководена от халиф (сега Абу Бакр ал Багдади), която бленува да бъде част от държава, управлявана от шериата и разположена в киберпространството.

Загубата на по-голямата част от териториите в Ирак и Сирия, които превзе с военна сила, повлия негативно и на онлайн комуникацията на "Ислямска държава". Тя публикува по-малко неща и в не толкова завършен вид, колкото преди няколко месеца, но все пак това не я е спряло, подчертават експерти.

Нейното средство за комуникация и пропаганда, "агенция Амак", не престава да функционира, да поема отговорност за нападения, да призовава за извършване на атентати. Нейните онлайн списания, на няколко езика, са още достъпни с няколко клика. Те призовават повече от когато и да било поддръжниците на халифата, където и да са, да преминат към действие и дават все повече съвети и начини за убиване.

През 2015 г. Чарли Уинтър написа за британския мозъчен тръст "Куилям" доклад, озаглавен "Виртуалният халифат", в който анализира пропагандната стратегия на "Ислямска държава".

"Очевидно е, че нейното идеологическо присъствие и нейното съществуване като идея ще станат по-важни през следващите месеци и години", каза той пред АФП. "Групировката прави вече опити да убеждава, че идеята за халифата е по-важна от физическото му съществуване".

"Тоест не става дума за избор между две неща - онлайн или офлайн", допълни той. "Винаги ще е кръстоска между двете, реалното и виртуалното. През следващите месеци и години ще си имаме работа с отслабена "Ислямска държава", която обаче ще контролира още парчета земя, главно в Сирия. Ще има също така и тайно бунтовническо движение в Ирак".

Под натиска на държавните власти, доставчиците на услуги и големите играчи в света на интернет въведоха мерки и процедури, за да попречат на "Ислямска държава" да използва световната мрежа за пропагандни и организационни цели.

"Но въпреки засилването на бдителността на властите и социалните мрежи, "Ислямска държава" проявява значителна устойчивост заради гъвкавостта, изменчивостта и адаптивността си към премахването на джихадистко съдържание в интернет", смятат френските експерти Лоранс Бендне и Рафаел Глюк. Така ИД успява да бъде достатъчно разпръсната, за да стигне до симпатизантите си и да привлече хора отвъд лоното си".

Ще бъде много трудно да се води борба с онлайн пропагандата на "Ислямска държава", която описа периода 2014-2015 г., когато контролираше обширни територии в Сирия и в Ирак, като "златен век", предупреди Уинтър.

"Цензурирането на интернет няма да сработи", каза той. Властите съсредоточават вниманието си върху частта от интернет, предназначена за широката общественост и това е проблем.

Джихадистите вече се крият в дълбоката мрежа, използват кодиране. Винаги ще има пристан за терористите в интернет, каквото и да говорят политиците.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.