Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Средната заплата в частните фирми се увеличила с 88% за осем години

Според БСК възнагражденията растат достатъчно въпреки недоволството на синдикатите

2 коментара
Средната заплата в частните фирми се увеличила с 88% за осем години

Средната заплата в частния сектор е нараснала с над 88% за времето от 2008 г. до 2016 г., показва статистически анализ, направен от Българската стопанска камара. Ръстът се потвърждава и от данните на Националния статистически институт (НСИ) за периода от края на 2008 г. до края на 2016 г. През последното тримесечие на 2008 г. средната заплата в частния сектор в страната е била 527 лв., а в края на 2016 г. - 994 лв., показват данните на НСИ.

Според БСК ръстът при заплатите в държавния сектор е доста по-скромен - 32.4%, но не се посочва какви са били сумите в началото и в края на периода. Според данните на НСИ през последното тримесечие на 2008 г. заплащането в обществения сектор е било средно 654 лв., а в края на 2016 г. - 1070 лв. Това е ръст от близо 63 на сто. Общо за страната според БСК заплатите за периода са се увеличили със средно 70.3%. Според данните на НСИ ръстът е близо 85 на сто - от 548 лв. на 1012 лв.

Минималната заплата, която се определя административно, е нараснала през същия период със 131.8% - от 220 лв. на 510 лв.

Данъчно задължени в страната са 318 903 предприятия (към 2015 г. ), с 22% повече от 2008 г. От тях на на счетоводна печалба са 223 619 (71.3%), а на счетоводна загуба – 91 526 (28.7%). С най-голям дял (13.74%) в общата счетоводна печалба са финансовите и застрахователните предприятия, преработващата промишленост (20.08%) и търговията (20.01%) – сектори на икономиката със средна заплата над 1300 лв. Счетоводната печалба на предприятията от 2012 г. до 2016 г. е нараснала с близо 36%.

Критики от работодателите

Изпълнителният председател на БСК Божидар Данев използва данните от анализа на организацията, за да критикува исканията на КНСБ фирмите да отделят по 10% от печалбата си за увеличаване на заплатите на служителите и всеки работник да получи по 100 лв. по-високо заплащане. Според Данев и без "изземване и преразпределение" през последните години средното заплащане във фирмите се увеличава с по около 10 на сто на година.

"Може би замисълът на синдикатите е това увеличение да бъде насочено основно към тяхната преобладаваща членска маса в губещите предприятия и обществения сектор", коментира Данев. Той добави, че "в момента неграмотни, полуграмотни или хора с начално образование по административно разпореждане получават заплащане, равно на това на хора с висше и средно-специално образование – млади научни работници, млади лекари, библиотечни служители, социални работници".

Изпълнителният председател на БСК има предвид, че заплатите на хората с ниска или без квалификация растат със сериозен процент заради административното увеличение на минималната заплата. В същото време той напомня, че бюджетно финансираните системи - от болници, БАН, Селскостопанската академия до ж.п. инфраструктура - изпадат в сериозни дефицити.

Административните решения за промяна на минималната работна заплата, минималния осигурителен доход и т.н. не са довели до съответните промени в бюджетите на бюджетно финансираните институции и организации, коментира Данев по повод записаното в проектобюджета за 2018 г. увеличение на най-ниското възнаграждение на 510 лв.

Той определя исканията на синдикатите като "сталинистки" и заслужаващи Антинобелова награда за икономика.

Хвалби от синдикатите

В същото време от КНСБ се похвалиха, че синдикалната организация в държавното дружество "Мини Марица Изток" ЕАД е договорила увеличение на фонд "Работна заплата" с 10 на сто.

"Скокът ще бъде разделен на две - 5 на сто от четвъртото тримесечие на 2017 г. и още 5 на сто от началото на 2018 година. На практика това представлява ръст от поне 100 лв. за ниските заплати, но за някои длъжности достига и надминава 200 лв.", уточняват от профсъюза.

От КНСБ допълват, че увеличение на заплатите има и в частното дружество "Каолин" - с 10 - 16 на сто. Увеличение от 5% или поне 100 лв. на човек е договорено и в "Асарел Медет".

От КНСБ допълват, че през миналата година средната заплата на работещите в минно-добивната промишленост е нараснала с 2 на сто, достигайки 16 527 лв. годишно. Това е с близо 5000 лв. над средното за страната, което е 11 534 лв.

В минно-добивната промишленост работят 22 342 души.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimotimo
    #2

    Лесно е да се изкарват цифри. Едно е, обаче, да кажеш 88% увеличение за осем години, някак малко по-различно звучи да кажеш, че заплата от 300-400 евро се е увеличила за осем години на 500-600 евро... Едно е да кажеш, че вкарваш 2 милиарда за заплати, друго е да кажеш, че заплатите ще се увеличат с 100 евро... Има разлика, нали? Или по-скоро няма, но цифрите са нещо с което много лесно се маниполира заспалото население.

  2. trezwomislesht
    #1

    Тези само от София ли имат данни? Да проверят как е в провинцията и то не в предприятията с чужд /голям/ собственик като Солвей, Лукойл или Амилум, а в малки и средни фирми с по 10-50 служители или работници.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.