Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повече пари за МВР. А реформи?

15 коментара
Повече пари за МВР. А реформи?

В общественото пространство се налага усещането, че тази година дебатите около бюджета започнаха рано – още не е дошъл септември, а силовите ведомства, начело с МВР, вече открито водят диалог с финансовия министър за повече пари.

Разговорът бързо тръгна по оста пари срещу привилегии, което може да се тълкува както като някаква контра, с цел бързо да се блокират подобни щения, така и като опит да се развие сценарият "пари срещу реформи".

Това, което често убягва обаче е, че този дебат е до някаква степен театър – всички говорят помежду си, но всъщност го правят за пред публиката.

Разговорите между институциите на тема бюджет са започнали още през януари и наличието на такова сериозно противоречие сега най-малкото показва, че бюджетната процедура в страната не работи.

Ето някои текстове от актуалната бюджетна процедура за 2013 г.:

"До 23 май министрите и ръководителите на ведомства разработват и представят в Министерството на финансите проектобюджетите си за 2013 г., включително актуализирани разчети за 2014 и 2015 г.";

"До 27 юли 2012 г. министърът на финансите провежда диалози с първостепенните разпоредители с бюджетни кредити (ПРБК) за уточняване на проектобюджетите им за 2013 г., включително по програми”;

"В срок до 3 август 2012 г. в съответствие с проведените диалози и консултации… ПРБК актуализират програмния формат на проектите си на бюджети за 2013 г. и ги представят в Министерството на финансите за включване в пакета документи към законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2013 г.”

Всичко това ясно показва, че не е нормално в края на лятото да се водят подобни разговори между институциите, сякаш за пръв път се виждат и темата почти ги е хванала неподготвени.

Не че е лошо да има дебати, предложения и реформи, но не е нормално да се влиза в сценарии, в който проектобюджетът се изготвя от министрите и после се коментира отново предимно от министрите в опити да получат още някой лев.

В програмния бюджет на МВР за 2012 г. са разписани програмите и разходите до 2014 г. и е заложен известен ръст на ведомствените разходи – с около 30 млн. лв. за 2013 и други 60 млн. лв. за 2014 г.

Голямата част от този ръст е насочен именно към персонала и то конкретно по програмата, касаеща обществения ред. Традиционно в министерството бюджетът се разходва почти изцяло за персонал. Разпределението на разходите по най-голямата програма "Противодействие на престъпността, опазване на обществения ред и превенция” (близо 600 млн. лв. за 2012 г.) е следното:  92% за персонал, 6% за издръжка и 2% капиталови разходи.

Това разпределение говори само за себе си – всичко отива за заплати, малко за издръжка (облекло например) и почти нищо за "модернизация”. По-интересното е, че заложеното увеличение за 2014 г. допълнително засилва тази тенденция – капиталовите разходи наполовина и малко повече за заплати.

Гледайки програмния бюджет на министерството и на фона на разговорите от последните дни, могат да се направят някои изводи:

- МВР не иска да се реформира – в програмните бюджети няма и намек за адресиране на проблема с издръжката или инвестициите. Въпреки че когато се говори за полиция винаги се споменават мизерни условия на работа и проблеми с издръжката (облекло или дори консумативи), когато стане дума за повече пари фокусът някак автоматично се прехвърля върху персонала и заплатите.

- Заплатите са вътрешен въпрос за министерството, а не проблем на бюджета – проблемите със заплащането на полицаите не се крият в бюджета, а са вътрешни за министерството и касаят както оптимизацията на персонала, така и разпределението на този ресурс по "етажите” на министерството.

- Трябва да се говори за капиталови разходи и издръжка – насочването на допълнителен ресурс към министерството следва да бъде само и единствено за подобен тип разходи, подобряващи условията на работа. Това трябва да стане при ясно разписани условия, като се прекрати практиката да се гласуват постоянно извънредни пари за министерството, както се случи преди няколко дни.

- Министерството трябва да бъде отговорно към публичните пари – това изисква не само повече прозрачност (която в някаква степен започна да се случва), но и прекратяване на спорни практики, например постоянно дарителство на ведомственото предприятие БМВ.

- Привилегиите са отворен въпрос – отпуските са важни, но големият дебат е по отношение на пенсионирането (ранно пенсиониране и заплати накуп). Сценарият "пари срещу привилегии” може и да проработи тук.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #15

    s kakvo sa saslujeli da imat po visoki saplati a i zwaka zwetanov kolko mu sa rashodite v kom.tschujbina ohranata broniranite koli drehite sa tova ima 6 imota drugarja zezo sa tova hodi i na more a nie more ne sme vijdali s dezata mi ot 10 g.kak plaschat sa tschasnite utschilischa ót kade vsimat 5000 eur.sa utschenik kak stanaha milioneri i bogataschi kak hapvat vkusotii po halkidiki i panorama na japosnkija pri izkata sladura pitaite i lili ivanova plati li si danazite da ne govorim sa lela zeza

  2. Анонимен
    #14

    Реформи! Реформи и пак Реформи в МВР! Докато тези плужеци не намалеят наполовина и не бъдат накарани да си заработят заплатите, нямат право да си отварят устите въобще.

  3. Анонимен
    #13

    Реформи трябва да проведем ние, а не да чакаме някой да ни ги направи! Реформи и то от горе надолу! При руски монопол над всичко и бездействие от наша страна какво очаквате като резултат?
    Червените събраха над 700 000 подписа за Белене, което значи срещу бъдещето на България и нашите деца; а ние не можем да напълним 2 петиции, които ще помогнат на Родината:
    1. Петиция ЗА преместване на паметника на руския поробител в музей - http://www.change.org/petitions/-26
    2. Петиция за лустрация на всички ДС

  4. Анонимен
    #12

    Когато милиционер осъзнае същността си и започне да се срамува от това, то последното означава, че повече не може да бъде полицай! Що за полицай ще е, ако не е безскрупулен тъпак, нагъл лапач, мързелив и лаком безделник, ненаситен ползвател на привилегии, обществено неефективен и с униформен респект, прикриващ липсата на професионализъм! Като не им стига това което получават, дай боже всекиму, да се реализират в чужбина!

  5. Анонимен
    #11

    МВР в момента взимат най добрите заплати,пенсионират се по рано с 20 заплати на куп,с първа категория и дори всички останали хора които работят за 300лв им плащат осигуровките - така че да замълчат.нямат срам!!!

  6. Анонимен
    #10

    Всички милиционери са едни рекетйори в униформи не им ли стигат парите от рушветите ,като почнеш от Гранична минеш КАТ и стигнеш до ДАНС . Е БАСИ МИЛИЦИОНЕРСКАТА ДЪРЖАВА.

  7. Анонимен
    #9

    ами да вземем всички да станем едни полицаи и да видим кой ще гърбим. който не е с нас, вече няма да е буквално наоколо. Ще трябва едни други да се рекетират с СРСта и доноси.

  8. Venus Plamenova
    #8

    Анонимен ....защото такъв е закона за мо и мвр....просто стани от тях....и те имат доста лишения спрямо цивилните затова

  9. Анонимен
    #7

    Защо никой не говори за привилегиите при отпускане на банкови кредите на служитерите на МВР. Нали за тях лихвеният прозен е съществено по-малък отколкото а зобекновени граждани. Защо мълчат за това.

  10. Анонимен
    #6

    отдавна съм казвал че е време за премахване на 20 те заплати при пенсьониране намаляване на персонала с 20% , оставане на първа категория труд само за редовите полицаи и пожарникари, след което увеличение на заплатите с 50% през 2013 и още 50% през 2017 година.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.