Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цените за достъп на ВЕИ не успяха да се промушат през закона за износ на оръжие

4 коментара
Цените за достъп на ВЕИ не успяха да се промушат през закона за износ на оръжие

Оспорваните от инвеститори, посланици и разследвани от Брюксел временни цени, които производителите на енергия от възобновяеми източници (ВЕИ) трябва да плащат за достъп до електропреносната и електроразпределителната мрежи, не успяха да се промушат през закона за износ на оръжие и да станат постоянни от 1 юли 2013 г..

Парламентът отхвърли в сряда предложените поправки в преходните и заключителните разпоредби на Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба, които трябваше да въведат въпросните ВЕИ-такси без съществени обсъждания. Планът обаче се провали, въпреки че получи подкрепата на 60 депутати, а осем бяха против. Предложението бе отхвърлено заради недостатъчния кворум.

 

При това положение на депутатите от ГЕРБ, които внесоха поправките в оръжейния закон, ще им се наложи да ги пренасочат към Закона за енергетиката или Закона за енергията от възобновяеми източници, ако искат да регламентират наложените в средата на септември от енергийния регулатор без обсъждане такси за достъп до мрежата от страна на вятърни, слънчеви и на биомаса централи.

 

Редно е да се направят законодателни промени, свързани с крайните цените за достъп на ВЕИ до електропреносната мрежа, заяви след гласуването пред журналисти депутатът от ГЕРБ Лили Боянова, която е една от вносителите на поправките в оръжейния закон. Тя допусна, че вероятно текстовете ще бъдат внесени отново като поправки за Закона за енергетиката.

 

"Това предложение беше обсъдено, беше съгласувано и с Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), и с икономическото министерство. Това не е само моя инициатива, след като съм го обсъдила и с други отговорни институции. Тези текстове бяха обсъждани много и в разширен кръг с всички заинтересовани страни, не само с Ангел Семерджиев, но и с производителите на енергия от ВЕИ”, заяви Боянова.

 

Според социалистите в парламента, от ГЕРБ са се опитали да приложат хитрост, за да прокарат по-лесно цената. "Включването на текстове за електроенергия в закона за оръжията противоречи на Конституцията, според която един закон трябва да бъде обсъждан и приеман на две четения, а те го вкарват в последния момент на едно четене. Това противоречи и на правилника за работа на парламента, в който се казва, че не може в закон, който урежда една материя да се вкарват текстове, които уреждат друга. Това е недопустима парламентарна практика”, коментира Корнелия Нинова от БСП.

 

Колегата ѝ Петър Димитров, който бе министър на икономиката и енергетиката в предишния кабинет, коментира, че след като и в парламента не са успели да минат поправките за превръщането на временните цени за достъп в постоянни, няма законово основание те да продължат да действат.

 

"Най-вероятно съдът ще отмени това решение. Страхът е от съда и затова парламентът се ползва като гумен печат, за да можем през задната врата да вкараме онова, което е било необходимо за узаконяването на тези цени”, коментира Димитров.

 

България може да загуби средства от еврофондовете заради наложената цена за достъп до електропреносната мрежа на зелените централи, предупреди междувременно адвокат Димитър Кюмюрджиев на пресконеференция. Според него това ще стане, ако Европейската комисия, която започна проверка за въведената такса, реши, че наложената такса е държавна помощ за Електоренергийния системен оператор и електроразпределителните дружества ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про". Освен орязването на средства, държавата ни е застрашена от дневна глоба между 50 хил. и 100 хил. евро, ако европроверката открие нередности, допълни той.

 

С наложената такса за достъп енергийният регулатор компенсира разходите на електроразпределителните дружества, които те трябва да извършват по закон, каза Димитър Кюмюрджиев.

 

Шефът на Българската фотоволтаична асоциация Никола Газдов заяви, че енергийните дружества оказват натиск върху зелените производители да подписват договори, с които да влезе в сила таксата за достъп. Според него тези контракти са незаконни.

 

От ЕВН обаче заявиха, че изпратените от тях проекти на договори с ВЕИ-производители се изискват от последните промени в Закона за енергетиката от тази година. Според изискванията "производителите на електрическа енергия са длъжни да сключат договори за достъп с оператора на електропреносната мрежа и/или с оператора на електроразпределителна мрежа, в които се уреждат правата и задълженията на страните във връзка с диспечирането, предоставянето на студен резерв и допълнителни услуги", цитира доставчикът чл. 84. (2) от Закона за енергетиката.

 

Дружеството, снабдяващо с ток Югоизточна България, уточнява, че проектът на този договор е бил публично обсъждан и отрича да е заплашвало ВЕИ-производители с изключване ЕВН допълва още, че има достатъчно време до края на 2012 г. всеки ВЕИ-производител да изпълни своите задължения по закон.

 

Газдов попита "дали част от сътресенията в този сектор не се дължат да има фалиране на голям брой производители и след това изкупуването им на половин цена?".

 

Марияна Янева от Българската ветроенергийна асоциация прогнозира, че препятстването на ВЕИ сектора ще доведе до повишаване на цените на тока след изборите догодина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Интересно как ще бъде узаконена различна такса за един и същ достъп , за една и съща мрежа според годината на присъединяване на ФВЕЦ? По-голяма глупост никой не е правил. Мисля че Семерджиев отдавна трябваше да си отиде. И да дойде някой малко по-грамотен.

  2. Анонимен
    #3

    Страхотен...ама ПЛОСЪК номер на "фалшификата"-представител на ГЕРБ от Сливен-Диянчо Червенкондев...Мнооого му порасна работата-толкоз много "нагълта" от "производителите на зелена енергия",че самозабравянето му БЛИКА из личностното му себеусещане...Бойкооо-ще го оиставиш ли пак-да ти погажда тез "предизборни номера"?!...

  3. Анонимен
    #2

    В приватизационните договори на разпределенията, държавата им гарантира 16% печалба. ВЕИ-тата са с регулирни от ДКЕВР изкупни цени изчислени при печалба 7%. Малко несериозно звучи, че е спреведливо тези със 7% печалба трябва да дават пари на тия с 16%.

  4. Анонимен
    #1

    Защо са ни изобщо кърлежите-посредници еон,евн и чез?Смучат на готово и ограбват гражданите и държавата!Не са внесли нищо в бюджета!Цените им са грабителски и геноцидни!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.