Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

100 игрални филма на 14-я София филм фест

4 коментара
100 игрални филма на 14-я София филм фест

14-тото издание на фестивала на киноизкуството София филм фест (СФФ) ще покаже 100 игрални, 30 документални, над 50 късометражни филма. Фестивалът ще бъде с нова визия и нова програмна схема, съобщи във вторник основателят на едно от най-значимите киносъбития у нас Стефан Китанов.

Фестивалът ще се проведе в София от 5 до 14 март, с допълнителна програма до 21 март. За първи път освен традиционните издания в Бургас и Пловдив фестивалът ще бъде представен в още над 10 града, сред които Благоевград, Стара Загора, Русе, Сливен, Габрово, Хасково, Кърджали, Ловеч. Това ще стане в различни периоди от време със специални програми.

Филмите ще бъдат представени в обновената тематична структура на фестивала, която включва рубриките "Международен конкурс" (голямата награда за първи или втори филм), "Голямата петорка" – наградените филми от петте най-престижни световни кинофестивали - в Кан, Берлин, Венеция, на независимото кино в САЩ – "Сънданс", и в Торонто, "Киното днес – големите майстори", "Киното утре – големите надежди", "Специални прожекции", "Балкански конкурс", "Ретроспектива на Сергей Соловьов", "Документална програма", "Късометражна програма".

За първи път фестивалът ще има отделни програми "Ново българско игрално кино", "Ново българско документално кино", "Българско късометражно кино" (награда "Джеймисън" за късометражен филм), "Десетилетие на българското кино - панорама на филмите от последните 10 години".

Специално събитие на СФФ ще има по повод на класирането на "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" на Стефан Командарев сред деветте филма, кандидати за "Оскар" за чуждоезичен филм. Продукцията ще бъде по кината във Франция от април с 25 копия.

"Източни пиеси" на Камен Калев, който излиза по екраните във Франция с 30 копия от 10 март, ще представя България в международния конкурс. Наградата ще бъда пластика, подобна на новия символ на СФФ - фигура от филмова лента - комбинация от кръг и буквата "S".

"Голямата петорка" ще открие с носителя на "Златна палма" от фестивала в Кан – "Бялата лента" на австрийския режисьор Михаел Ханеке. В колекцията си филмът има още три европейски филмови награди (филм, режисьор и сценарий), "Златен Глобус" за чуждоезичен филм и е основен претендент за Оскар в същата категория. Решена в черно-бяло, творбата на Ханеке проследява кризата в германското общество в навечерието на Първата световна война и се превръща в оригинален опит за изследване на корените на нацисткия терор. В програмата на голямата петорка е и носителят на Голямата награда на журито в Кан – "Пророк" (A Prophet) на френския режисьор Жак Одиар.

"Храна за душата" (Soul Kitchen), също в "Голямата петорка", на талантливия германски режисьор от турски произход Фатих Акин спечели Специалната награда журито на кинофестивала във Венеция. Трогателната история на двамата братя от гръцки произход Зинос и Илиас обра не само овациите на професионалистите, но и симпатиите на фестивалната публика

"Прешъс" (Preсious: Based on the Novel Push by Saphire) е една от перлите в програмата на 14-ия СФФ. Филмът на режисьора Лий Даниълс е с рекордните 39 награди и 44 номинации, но най-впечатляващото му постижение е спечелването на главните награди на най-престижните фестивали на Америка – Сънданс (Голямата награда, специалната награда на журито (за актрисата МоНик) и наградата на публиката) и Торонто (Наградата на публиката, която е главната награда на фестивала). Освен това филмът взе "Златен глобус” за поддържаща женска роля на МоНик.

За своя втори пълнометражен филм Лий Даниълс избира млади, непознати актьорски таланти, редом със световни звезди от музикалната индустрия като Марая Кери и Лени Кравиц, които изключително добре се вписват в историята за бременна тинейджърка от Харлем, която искрено желае животът ѝ тръгне в нова посока. Голямата новина за родната публика е, че композиторът на оригиналната музика във филма е българин. Марио Григоров е "дясна ръка" на Лий Даниълс в повечето му проекти като режисьор и продуцент.

Сред заглавията в програмата "Киното днес – големите майстори" са последните филми на едни от най-утвърдените режисьори на съвременното кино. Включени са над 20 филма, между които "Прекършени прегръдки" (Broken Embraces) на Педро Алмодовар, "Тръгнахме си" (Away We Go) на Сам Мендес, "Аквариум" (Fish Tank) на британската режисьорка Андреа Арнолд, немският "Уиски с водка" (Whiskey and Vodka) на Андреас Дресен, "Сън" (Dream) на Ким Ки Дук, "Шепа пепел. Младите Дали, Лорка и Бунюел" (Little Ashes) на Пол Морисън, "Убежище" (Le refuge) на Франсоа Озон, "Надуваема кукла" (Air Doll) на Хирокадзу Корееда,

"Прахът на времето" (The Dust Of Time) на легендарния Тео Ангелопулос.

Специален гост на фестивала ще бъде известният руски режисьор Сергей Соловьов, чийто филм "Анна Каренина" ще бъде представен на закриването на официалната програма на 14 март. Режисьорът посвещава на работа по филма 10 години от живота си. В главните роли са Татяна Друбич и Олег Янковски, който си отиде от този свят седмици преди премиерата на филма. Сергей Соловьов ще получи Наградата на София на Столичната община за своя принос в киноизкуството. Ретроспектива на режисьора ще бъде представена в залата на Руския културен център.

Сред гостите на фестивала са Карен Шахназаров (със специална премиера на филма си "Палата номер 6"), сръбският актьор Лазар Ристовски, режисьорът Сърджан Драгоевич (със специална прожекция на копродукцията с България "Свети Георги убива змея"), арменският майстор Харутюн Хачатрян ("Граница"), англичанинът Пол Морисън ("Шепа прах: Дали, Лорка, Бунюел"), грузинското откритие Георгий Овашвили ("На другия бряг").

Организатор на СФФ е "Арт фест" под патронажа на Столичната община и в партньорство с Министерството на културата, Националния филмов център, НДК, БНТ, с подкрепата на програмите "Медиа" и "Медиа Интернешънъл" на Европейската комисия, национални и чуждестранни културни институти и спонсори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. леля Пенка
    #5

    Е де да бяха и билетите по-евтини, та да можем да видим повече филми. Иначе по заглавията се разбира, че има страхотни филми

  2. организирам
    #4

    първо предложение - "душегубци"

  3. драгоман
    #2

    то си има простичко значение (вж Ърбан Дикш.)бих предложил "Женска работа"

  4. аз
    #1

    Имах щастието вече да гледам филма. И заглавието се превежда най-добре точно "Храна за душата". Няма никакво значение какво къде пише. Всъщност това е името на заведението около което се върти сюжета и душевните преживявания на персонажите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.