Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

20 фирми са заявили два пъти капацитета на LNG терминала край Александруполис

17 коментара
20 фирми са заявили два пъти капацитета на LNG терминала край Александруполис

Двадесет дружества са изразили необвързващ засега интерес към резервиране на общо 12,2 милиарда кубически метра годишно от капацитета на плаващия терминал за регазификация на втечнен природен газ (LNG) край Александруполис, както и към доставките до гръцката национална газопреносна система.

Това е два пъти повече от проектния технически капацитет на  бъдещото съоръжение, който е 5.5 млрд. куб. м годишно, съобщиха от проектната компания за реализацията на терминала "Газтрейд". В момента неин мажоритарен собственик е гръцката фамилия Копелузу, а 20 процента са на от една от големите международни флотилии с танкери за превоз на втечнен газ – "ГазЛог". В края на декември 2018 г. стана ясно, че българският държавен газов оператор "Булгартрансгаз" смята да също да влезе в капитала с 20 на сто. Очаква се съакционер да стане и гръцката държавна компания ДЕПА. "Булгартрансгаз" също е сред кандидатите за капацитет от LNG терминала, но за какво количества играе е търговска тайна.

Заявените количества газ в първата необвързваща фаза на пазарния тест за търговци, които да ползват терминала, ще бъдат насочени към пазарите на по-широкия регион на Югоизточна Европа, посочват от "Газтрейд" в съобщение, в четвъртък.

Компаниите, участвали в този етап на пазарния тест, са не само от региона на Югоизточна Европа. Сериозна част от големите международни търговци на газ също са изявили интерес към проекта. 

"Изключително успешният резултат от първата фаза на пазарния тест и големият интерес от страна на важни регионални и международни газови играчи към проекта за LNG терминал край Александруполис е ключова стъпка към изпълнението на проекта и най-вече към подобряване на енергийните позиции и диверсификацията на енергийните доставки на Гърция, България и целия регион на Югоизточна Европа“, заяви изпълнителният директор на "Газтрейд“ Константинос Спиропулос, цитиран в съобщението.

Първата фаза на пазарния тест беше стартирана на 30 октомври 2018 г. и бе проведена в съответствие с насоките за управление и разпределение на капацитета на LNG-терминала, одобрени от гръцкия Регулаторен орган за енергетика (РАЕ) и в синхрон с параграф 6 от чл. 36 на Директива 2009/73/ЕС. Той приключи успешно на 31 декември 2018 г.

Проектът ще продължи към следващата обвързваща фаза на пазарния тест, щом съответните нови насоки и известия до компаниите, участвали в първата фаза, бъдат одобрени от РАЕ.

Плановете на "Газтрейд" са да изгради край гръцкия град Александруполис офшорна плаваща платформа за съхранение и регазификация, където ще може да се приема, съхранява и регазифицира втечнен природен газ. Платформата ще е на 17.6 км навътре във водите на морето. Предвижда се и система от подводни и надземни газопроводи, чрез които природният газ ще бъде доставян до гръцката национална газопреносна система, а от там и до крайните потребители в Гърция, България, Сърбия, Македония, Турция, Румъния, Украйна и Унгария.

Терминалът ще разполага с номинален капацитет за регазификация и изход към системата в размер на 530 милиона стандартни кубически фута на ден, което се равнява на 600 000 нормални кубически метра на ден (5.5 млрд. куб. м годишно). Максималният технически капацитет за регазификация и изход към системата ще достига 800 милиона стандартни кубически фута на ден или 950 000 нормални кубически метра на ден (8.3 млрд. куб. м годишно). Втечненият газ, доставян и съхраняван в терминала, ще се регазифицира и предава системата за пренос на природен газ с дебит в съответствие с изискванията на ползвателите на проекта и отговарящ на спецификациите на съответната преносна система за природен газ (качество, налягане, температура и т.н.). Съществува и възможност за бъдещо включване в газопреносната система на Трансадриатическия газопровод (ТАП).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #17

    Борисов: Участието ни в проекта за терминал за втечнен газ край Александруполис е стратегически важно Ключовият очакван източник на газ чрез този терминал е с произход от САЩ, Катар и други големи производители Фактор

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #16
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #15
  4. Лизи Гугуткова
    #14

    Понижение на цените на газа през 2019 г. в Европа прогнозират анализатори.
    Ръстът на предложенията на LNG, според очакванията ще изпревари увеличението на търсенето в Азия, което ще стимулира доставките за Северозападна Европа през второто тримесечие на настоящата година.

    Morgan Stanley от своя страна прогнозира, че Европа ще увеличи вноса на LNG с 14 % - до 56 млрд. куб м.
    Русия може или да следва първоначалният си план, фокусирайки се върху дела си на пазара, или може да се опита да защити цените,

  5. Стефанов
    #13

    Нищо не се пише за цената на газта ???

  6. dimitardi100
    #12

    Една добра новина за независимоста на България !

  7. Kiril Kovatchev
    #11

    Лека полека и малка България ще се освободи от руската енергийна хватка. Кого ще душат тогава рашистите?

  8. Лизи Гугуткова
    #10

    Консорциумът ТАР е погасил заема от 519 млн. евро към Snam 03.1.2019 | Към края на ноември 2018 г. са изградени над 84 % от Трансадриатическия газопровод Очаква се строителството на ТАР да завърши през 2020 г., като за тази година е планирана и първата доставка на азербайджански газ за Европа. Чрез газовата връзка Гърция – България (IGB) азербайджанският природен газ ще достига до България.

  9. Лизи Гугуткова
    #9

    Компанията оператор на гръцката национална газотранспортна система DESFA преди Коледа беше приватизирана и Гърция прибра ПОЛОВИН МИЛИАРД ДОЛАРА! А #НАШИТЕтАПАНАРИ СПОРЕХА С ЕС И ЗАПАЗИХА "Булгартрансгаз" , И ПЛАТИХМЕ МНОГОМИЛИОННА ГЛОБА....

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.