Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

22 държави са отказали допълнителни секции за изборите

Заявленията за гласуване, подадени по имейл, няма да са валидни

6 коментара

Двайсет и две държави са отказали на тяхна територия да бъдат открити допълнителни секции за парламентарните избори освен в дипломатическите и консулските представителства, съобщи Димитър Япраков от външно министерство.

 

Сред тях са Унгария, Словакия, Украйна, Армения, Грузия, Япония, Ливан, Мароко, Иран, Палестина, Йемен, Алжир, Китай, Индия и др. Причините, по думите на Япраков са законодателни.

 

Външно министерство е изпратило ноти до общо 103 държави с искане за провеждане на парламентарни избори на тяхна територия.

 

Япраков съобщи още, че няма да се смятат за валидни получените по имейл заявления за гласуване от български граждани, живеещи в чужбина, независимо от това, че са подписани и сканирани.

 

Той отбеляза, че тази практика е била използвана при изборите за президент през 2011 г., за да се улеснят сънародниците ни в чужбина. Сега вече има възможност да се попълват и изпращат заявления в електронна форма, но от страницата на ЦИК.

 

С последните промени в Изборния кодекс подаването на заявления става по два начина, обясни говорителят - заявление на хартия, подписано лично, което се подава по куриерска поща или лично в дипломатическите или консулски представителства или по електронен път - на сайта на ЦИК, където гражданите могат да се регистрират.

 

За валидни се смятат само индивидуално подадените заявления, отбеляза още Япраков.

 

В Турция са подадени 307 хартиени заявления, като 205 са в Истанбул. В САЩ такива заявления са подали 61 души, в Кипър - 144, във Великобритания - 130, в Люксембург - 48 и др. Общо по традиционния начин са подадени 1378 заявления. Крайният срок за подаване на заявления за гласуване в чужбина изтича на 11 април.

 

Секция в населените места, където има дипломатическо или консулско представителство, се открива при наличие на не по-малко от 20 избиратели, заявили желание да гласуват чрез подаване на заявление в срок до 11 април 2013 г. В населените места, в които няма дипломатическо или консулско представителство на България, избирателна секция се образува при наличие на съгласие на приемащата държава и на не по-малко от 100 избиратели, заявили желание да гласуват не по-късно от 11 април 2013 гoдина.

 

Решение за изпращане на международни наблюдатели има от ОССЕ, като от там ще изпратят стандартна мисия, отбеляза говорителят. Той посочи също, че се очакват мисии на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа /ПАСЕ/ и на Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество, които

също са потвърдили намерението си.

 

Димитър Япраков каза в отговор на въпрос, че организирането на международен пресцентър от МВнР е неприсъща дейност и ще предложат на МС да преразгледа това свое решение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Какви са тези хартиени заявления за гласуване? Това молба за гласуване ли е, какво? Българите трябва да могат да гласуват електронно, само след онлайн регистрация. Какви са тези процедури и усложнения? Не е за учудване че само 61 души са подали такива молби в САЩ, където българките граждани са над сто хиляди. Просто България си крета в отделна писта, без да я интересува накъде тича света.

  2. Анонимен
    #5

    №1 защо се чудиш! Просто служителите в посолството в Будапеща, барабар с лицето Б.Бенишева, са се договорили с МВнР на Унгария, формално да им отговори отрицателно за възможността да се организират секции в други населени места, освен в столицата, където е дипл. мисия. Виж само колко хора са подали електронни заявления до днес за гласуване в Будапеща -9 бр. Сред тях няма нито един от състава на посолството, а ти искаш да ти организират избори. Дано поне са подали заявленията си на хартиен носител, че да се съберат 20 желаещи.Така ще може да се гласува в Будапеща.

  3. Анонимен
    #4

    Защо ли. Защото, ако води листа, за ГЕРБ ще гласуват по-малко хова. Просто от електората ще се сетят за какво се беше разшетал младежът. Но - ще влезе в управлението по-нататък.

  4. Анонимен
    #3

    Каква черна неблагодарност. Защо способният, млад, неоцапан, кадърен и верен на ГЕРБ външен министър Николай Младенов не води листа. Той заслужава уважанието на България и света. Служители му тъгуват за неговия професионализъм и страдат, че не е водач на листа.Днес две разплакани дори не пиха кафе.

  5. Анонимен
    #2

    Абе №1, държавите живеят по закони, не са като българската

  6. Анонимен
    #1

    Безумие е Унгария и Словакия да са отказали. Страни са от ЕС. сигурно мързеливите посолства са направили всичко възможно така да питата, че да им кажат не. Особено Унгария, дето българите са законно признато малцинство.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.