Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

31% е одобрението към кабинета, но хората не искат избори

ГЕРБ води пред БСП с 27.4% на 11.1%; Москов, Павлова и Калфин са най-харесваните министри

8 коментара
31% е одобрението към кабинета, но хората не искат избори

Ако днес се провеждаха парламентарни избори, те до голяма степен биха възпроизвели сегашното партийно представителство в Народното събрание, където не би попаднала само "България без цензура", тъй като електоратът ѝ критично намалява. Това показва проучване на "Екзакта рисърч", разпространено в понеделник. ГЕРБ би получила 27.4% от вота на българите, БСП – 11.1%, ДПС – 8.2%, Реформаторският блок – 5.5%. В парламента биха попаднали още Патриотичният фронт с резултат от 4.5%, АБВ и "Атака" с по 3%.

Електоратът на БСП се свива с 3 процента за времето след парламентарния вот през октомври 2014 г. и дистанцията между социалистите и ДПС се скъсява. Подкрепа за лидера на БСП Михаил Миков спада (с 5% в сравнение с октомврийското изследване на "Екзакта”, което се проведе след парламентарния вот). В началото на март 2015 г. председателят на "БСП лява България" е одобряван от 16.5% и неодобряван от 67% от българите. 84% от социалистите одобряват своя лидер.

Над половината българи са "за" задължителното гласуване

Над половината българи казват "ДА” на задължителното гласуване, а 36% са против. Задължителният вот е одобряван преди всичко от жените, от хората на възраст между 30 и 40 г., както и от тези над 60 г., от жителите на провинцията, от заможните избиратели.

Задължителното гласуване е неприемливо за представителите на етническите малцинства.

31% от хората одобряват правителството

31% от българите одобряват работата на правителството "Борисов-2". Недоволни от кабинета са 55%, като сред тях преобладават възрастни над 60 години, нискообразовани респонденти и българи с нисък жизнен стандарт. Сред одобряващите по-често се срещат хора със стандарт над средния, на възраст между 50 и 60 години, вискообразовани респонденти и жители на градовете извън столицата.

В първите дни на март премиерът Бойко Борисов е одобряван от 43%. Неодобрението към работата на премиера е съизмерим дял с одобрението - 45%. Бойко Борисов увеличава подкрепата за работата си с 4% след парламентарните избори. С 3% намалява и неодобрението към него през последните четири месеца.

91% от избирателите на ГЕРБ подкрепят работата на Борисов като премиер, а 73% от избирателите на управляващите одобряват работата на кабинета.

Москов, Павлова и Калфин са най-одобряваните министри

Този кабинет поднася изненада, доколкото най-одобряваните министри са тези, чиито ресори обичайно събират най-много негативи. Списъкът на най-одобряваните министри се оглавява от здравния министър Петър Москов и от Лиляна Павлова (одобрявани съответно от 49% и 48% от пълнолетните българи). На трето място е социалният министър Ивайло Калфин, чиято работа е одобрявана от 41%, а на четвърто място е Томислав Дончев с одобрение от 38%. Това са и министрите, чието одобрение е по-високо от неодобрението.

Няма нагласи за предсрочни избори

Според 52% за България би било по-добре, ако настоящият кабинет изкара пълен мандат, а 21% се обявяват за предсрочни парламентарни избори. Скорошни избори по-често искат симпатизантите на БСП и на Атака.

Едва една трета от неодобряващите работата на кабинета искат предсрочни избори. Това означава, че критичните настроения засега не водят до радикални нагласи за смяна на това управление.

Най-доброто и най-лошото в работата на кабинета през неговите първи 100 дни

Според 7% от българите най-важното постижение на кабинета е, че върна доверието на европейските институции в България, в резултат на което бяха размразени еврофондовете.

На второ място, 6 % посочват наличието на по-добър и толерантен тон в политиката, на промяна в поведението на министър-председателя и на по-висока коалиционна култура на управляващите.

На трето място, отново 6% открояват направеното в социалната сфера, като обръщат особено внимание на коледните и великденските надбавки за пенсионерите, на повишаването на минималната работна заплата, както и на идеята за увеличаване на детските надбавки и новите правила за подпомагане на многодетните семейства.

На четвърто място се отчита стремежът да се провеждат реформи във всички важни области на обществения живот. Това сочат 5% от интервюираните. Други 4.5% поставят акцент на направеното в ресора на здравеопазването и по отношение на спешната помощ. 4% посочват като най-добри постиженията в ресора на министерството на регионалното развитие - строежите на пътища и магистрали, както и кампанията за санирането на блоковете.

Една пета от българите твърдят, че нищо добро не е направено за страната от началото на този управленски мандат. Запитани какво от дейността на правителството до момента им е направило най-лошо впечатление, 46% от интервюираните посочват, че нямат негативни впечатления от работата на правителството до момента. 16% твърдят, че им е направило лошо впечатление тегленето на заем от 16 милиарда лева, защото не е станало ясно за какво ще се изразходват парите. 7% критикуват кабинета за липсата на реформи, а 6% за липсата на синхрон между партньорите в управлението. Отсъствието на мерки за справяне с безработицата, както и проблемите свързани с пенсионната реформа, са посочени от равни дялове от по 4% като поводи за разочарование от първите стъпки на кабинета.

Президентът Росен Плевнелиев е одобряван от 39% от българите, което е с 3% по-малко в сравнение с октомври 2014. С 5% повече са и критиците на президента (48%).

Сред институциите с най-високо одобрение са армията и на полицията - по 35%. Неодобрението към работата на полицията, обаче е по-висок дял (46%) от неодобрението към работата на армията - 33%.

За последните месеци не настъпват значими промени в доверието, с което се ползват в обществото тези две институции. Леко намалява (с 3%) недоверието към полицията, което се дължи и на общото успокояване на ситуацията в страната.

Доверието към прокуратурата и съда се движи в рамките на 13-14%, а неодобрението в рамките на 62-65%.

Одобрението към парламента е 18% и продължава да бъде най- неодобряваната държавна институция за 67% от българите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #8

    Нискообразованите респонденти с нисък жизнен стандарт очакват държавата да им осигури доходи, не непременно работа. Това е остатък от близкото минало, когато работата беше задължение на всички българи, а държавата беше работодател. Очакванията са, че Борисов "трябва да се погрижи". Тази нагласа води до пасивност, недоволство и деструктивни настроения.
    Пазарната икономика е обратното на социалистическата. Очевидно не може да се избере този модел в чист вид. Нужно е да се потърсят "междинни решения".

  2. божан божанов
    #7

    Ама кой харесва оная смешница тлъстото лили.То горкото даже и за любовница не стана

  3. Златко
    #6

    69 % от българското население слуша песента на Горан Брегович: "Калашников"

  4. daskal
    #5

    При това положение предлагам актуална анкета: "Защо гласувах и пак ще гласувам за ГЕРБ?" а/ не знам б/ изпитвам изключително дълбока нужда в/ трудно завърших основното си образование г/ защото исках да стана пожарникар/полицай д/ една колежка фризьорка ме посъветва така

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  6. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #3
  7. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #2
  8. Коментарът е изтрит в 14:15 на 9 март 2015 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.