Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

756 блока са одобрени за безплатно саниране

Желаещи за втория етап засега няма, крайният срок за кандидатстване е 16 януари

5 коментара
756 блока са одобрени за безплатно саниране

В навечерието на Коледа 756 многофамилни жилищни сгради в 102 общини са одобрени за саниране със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), който се финансира от Европейския съюз.

В мерки за повишаване на енергийната ефективност на тези блокове ще бъдат вложени 1 128 694 945.76 лева, съобщи Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

Това е първият етап от схемата за обновяване на частни жилищни сгради по НПВУ, по който всички разходи се поемат от европейския и държавен бюджет.

Печелившите ще бъдат уведомени след Коледните и Новогодишните празници, за да текат сроковете в рамките на работните дни, се казва в съобщението на МРРБ.

Интересът към нея беше огромен - 3068 проектни предложения подадени от 152 общини на обща стойност 3 972 426 084,04 лв. Това надхвърли близо 4 пъти разполагаемия бюджет.

Процедурата беше отворена за кандидатстване преди Коледа миналата година. Срокът за подаване на предложенията изтече в края на май. Оттогава тече оценяването на подадените проектни предложения. След няколко отлагания на класирането, най-после, в навечерието на празниците, МРРБ публикува дълго чаканите списъци.

Резервен списък

В резервен списък са включени още 2178 жилищни сгради. Тяхното обновяване ще струва 2.673 милиарда лева.

В резервния списък са включени и предложенията, които имат по-висок резултат от 115 точки, но са в общини, които са достигнали определените им лимити на безвъзмездна финансова помощ и не могат да бъдат финансирани.

По този начин се гарантира възможност средствата да достигнат до повече общини и да се избегне значителна териториална концентрация на инвестициите в определени общини и райони, посочват от МРРБ.

Отхвърлени са 119 сгради

Отхвърлени като неотговарящи на изискванията са 119 проектни предложения, за които би била необходима инвестиция в размер на 101 млн. лв.

Петнадесет проектни предложения са оттеглени.

Подписването на договорите

През януари 2024 г. ще започне подписването на договорите с общините за предоставяне на средствата, които са изцяло безвъзмездна финансова помощ, на одобрените за финансиране сгради.

От своя страна, местните власти ще сключат договори с одобрените блокове.

За да не се губи време, общинските администрации могат да започнат да обявяват обществени поръчки за избор на изпълнители преди тяхното сключване, препоръчват от МРРБ.

От регионалното министерство смятат, че обновяването на сградите може да започне още през пролетта на 2024 г. Това е твърде оптимистичен срок при условие, че ще трябва да се проведат серия от обществени поръчки, които обикновено отнемат около година, а ако процедурите се обжалват е възможно и повече.

Строително-монтажните работи трябва да се извършват при спазване на предвидените графици. Крайният срок за саниране на сградите е средата на 2026 г. Ако той не бъде спазен, средствата се губят.

Втори етап

Собствениците на блоковете, които са включени в резервния списък от първия етап на процедура могат да кандидатстват за финансиране по втория етап. Заложеният за него бюджет е 282 470 400 лева.

Разликата тук е, че финансирането не е безвъзмездно. Всяко сдружение на собствениците ще трябва да осигури самоучастие чрез собствен финансов ресурс в размер на 20% от стойността на допустимите разходи по проекта.

Документите за кандидатстване се подават отново чрез общинските или районните администрации.

Допустими за участие са всички многофамилни жилищни сгради в страната, проектирани преди 26 април 1999 г.

Крайният срок за кандидатстване е 16 януари 2024 г. До момента няма подадено нито едно проектно предложение.

При липса на достатъчен интерес и подадени проекти на по-малка стойност от предвидения бюджет се предвижда срокът да бъде удължен до 28 февруари 2024 г., посочват от МРРБ.

Целта на мерките, които ще се изпълнят в двата етапа на процедурата, е енергийните характеристики на многофамилните жилищни сгради да бъдат подобрени и те да достигнат клас на енергопотребление "В".

Цели се и намаляване на енергийното потребление на страната, редуциране на емисиите на парникови газове, 30% спестяване на първична енергия за всеки обект от жилищния сграден фонд, намаляване на енергийната бедност чрез намаляване на разходите за енергия, подобряване на условията и качеството за живот чрез технологично обновление и модернизиране на сградния фонд и др.

Забележка: Списъкът с одобрени сгради, резервен списък и отхвърлени е публикуван на сайта на МРРБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. bridgeking8
    #5
    Отговор на коментар #2

    Образовай се малко преди да пишеш .Ако под саниране разбираш да се заваряват металните конструкции на панелките .Тоест да разбиваш бетона и да укрепваш металните конструкции .Това е малоумна работа и измишлютина.Как си представяш да изкараш 2 милиона българи от панелките и да разбиваш бетона в апартаментите и вътре във блоковете.Второ колко ще струва това?То сега не можеш стереопор да сложиш и да накараш всички да се подпишат в блока .Той тръгнал да говори какво били саниране .

  2. bridgeking8
    #4

    До 2. Облепването със стиропор не е саниране./ Образовай се малко преди да пишеш .Ако под саниране разбираш да се заваряват металните конструкции на панелките .Тоест да разбиваш бетона и да укрепваш металните конструкции .Това е малоумна работа и измишлютина.Как си представяш да изкараш 2 милиона българи от панелките и да разбиваш бетона в апартаментите и вътре във блоковете.Второ колко ще струва това?То сега не можеш стереопор да сложиш и да накараш всички да се подпишат в блока .Той тръгнал да говори какво били саниране .

  3. Мазен Кумунис
    #3

    Май пак кацнаха на "дебелия пожарникарски маркуч", а? ;)

  4. aleks nikolov
    #2

    Облепването със стиропор не е саниране.

  5. Lord Denning
    #1

    Онова смешно министърче Юлиян Попов взе да ни обяснява как държавата не била длъжна да подобрява жилищния фонд - само дето повечето европари отиват по незнайни пътеки в едни и същи знайни герои - заради такива карикатури на следващите избори ДБ ще се радват и на 5%

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.