Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

АЕЦ "Козлодуй" прехвърля плазмотрона си на ДП РАО

3 коментара
АЕЦ "Козлодуй" прехвърля плазмотрона си на ДП РАО

АЕЦ "Козлодуй" ще прехвърли в активите на Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" (ДП РАО) съоръжението си за плазмено изгаряне на твърди ниско и средно радиоактивни отпадъци. То и без това се ползва от предприятието за намаляване на обема на отпадъците при извършвания демонтаж на четирите малки реактора на ядрената централа, но в разрешителен режим, одобрен от ядрения регулатор, тъй като е на атомната централа, а се ползва от ДП РАО. Взетото в четвъртък от Министерския съвет решение за промяна на активите като частна държавна собственост и предоставянето им на ДП РАО ще позволи на предприятието да кандидатства за лиценз за работата на съоръжението, уточниха от ДП РАО пред Mediapool.

Стойността на т.нар. плазмотрон е 56 млн. лв. и той се прехвърля на предприятието заедно с движимо и недвижимо имущество, включително и активи в процес на изграждане, информират от кабинета.

В момента плазмотронът е в годишен планов ремонт след завършването на четвъртата си експлоатационна година, допълниха от ДП РАО.

Към настоящия момент в имуществото на АЕЦ "Козлодуй” продължават да са налични активи, придобити в резултат на реализация на проекти по извеждане от експлоатация на четирите ВВЕР-440, които са неприсъщи за извършваната от централата дейност.

Съгласно разпоредбите на Закона за безопасно използване на ядрена енергия, извеждането от експлоатация на ядрени съоръжения се осъществява от ДП РАО.

Предвид специфичния предмет на дейност на предприятието, с прехвърлянето на активите, дейността по извеждане на радиоактивни отпадъци ще бъде окончателно отделена от ядрената централа, посочват от правителствената пресслужба.

Уникалният по рода си плазмотрон струваше 30 млн. евро и бе завършен през 2018 г. В него може да се обработват до 250 хил. тона радиоактивни отпадъци годишно. В него те се нагряват до 1500 градуса и се получава стъкловиден горещ продукт, който веднага се излива във форми. След като изстине в контролирана среда, се поставя във варели, а след това в стоманобетонни контейнери, готови за погребване в строящото се в момента на площадка в АЕЦ "Козлодуй" хранилище за ниско и средно радиоактивни отпадъци.

Сн. ДП РАО

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ivan Mechov
    #3
    Отговор на коментар #2

    Опасен??? Няма да е зле да си пиете лекарствата.

  2. Lubomir Gavrilov
    #2
    Отговор на коментар #1

    И правилно го затвориха. Този модел ВВЕР 440 В-230 който Бг е купила от Русия е затворен навсякъде по света, като опасен за здравето, с изключение на един в Русия, ама той е реконструиран, справка Википедия. Ако нашите галфони бяха купили следващия модел, щяха и до сега да си работят.В-230 Россия Кола 1-2 (1 блок модернизирован, 2 реконструкция)Германия Грайфсвальд 1-4 (закрыта)Болгария Козлодуй 1-4 (закрыта)Словакия Богунице 1-2 (закрыта)

  3. Територия на Мики Маус
    #1

    "Великия" ЕССР ни наряза 1-4 реактор за да ни е скъп тока и да има дефицит в региона! При сегашните цени на тока, само 1-4 реактор биха изкарвали повече от евро фондовете към България!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.