Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Започва строежът на хранилището за ниско и средно радиоактивни отпадъци

0 коментара
Започва строежът на хранилището за ниско и средно радиоактивни отпадъци

Договор за изграждането на първия етап от Националното хранилище за ниско и средно радиоактивни отпадъци от дейността на АЕЦ "Козлодуй", което ще е край ядрената централа, подписаха Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" (ДПРАО) и германо-български консорциум, воден от немската "Нюкем Текнолъджи” (Nukem Technologies”) и с участието на четири български компании.

"Проектът ще даде тласък на процеса по извеждане от експлоатация на спрените ядрени блокове на АЕЦ "Козлодуй“, коментира при подписването зам.-министърът на енергетиката Николай Николов.

Договорът е за близо 72 млн. евро, които се предоставят от Международен фонд "Козлодуй", финансиран от ЕК като компенсация за затварянето на четирите малки реактора. Сумата бе одобрена още през юни 2013 г., но започването на строежа на хранилището се забави значително заради обжалване на избора на площадка от страна на екозащитници с мотива, че теренът не е задълбочено проучен . Съдебно решение върна проекта на практика на старта, но отново площадката "Радиана" край АЕЦ "Козлодуй" бе избрана за място за съхранение на ниско и средно радиоактивните отпадъци.

Изпълнението на проекта ще се следи от Европейската банка за възстановяване и развитие, която управлява Международния фонд "Козлодуй" (МФК), както и от представители на Европейската комисия.

МФК ще финансира строителството на първия модул за погребване на радиоактивни отпадъци, независимият строителен надзор и супервизия за изграждането на първия етап, както и разработката на лицензионни документи за въвеждане в експлоатация и получаване на лицензия в съответствие с ядреното законодателство.

Очаква се хранилището да влезе в експлоатация през 2021 г.

То ще представлява съоръжение с многобариерна защита за трайно съхраняване на предварително обработени, обезопасени и опаковани в стоманобетонни кубове радиоактивни отпадъци. Хранилището ще бъде от приповърхностен траншеен тип с капацитет от 138 200 куб. метра. То ще се състои от няколко стоманобетонни конструкции, разделени от вътрешни преградни стени на камери. Планирано е хранилището постепенно да се запълва в следващите 60 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.