Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американското проучване на AstraZeneca: 79% ефективност и без повишен риск от тромби

0 коментара
Американското проучване на AstraZeneca: 79% ефективност и без повишен риск от тромби

Ваксината срещу Covid-19, разработена от Оксфордския университет и AstraZeneca, е 79% ефективна за предотвратяване на симптоматични заболявания, 100% ефективна срещу тежко протичане на заболяването и хоспитализация и е безопасна. Това показват резултатите от голямо клинично проучване в САЩ, Чили и Перу, обяви компанията в понеделник, утъпквайки пътя си за регулаторно одобрение в САЩ.

В американското изследване са участвали над 30 000 доброволци, две трети от които са приели ваксината, а останалите - плацебо.

AstraZeneca съобщи, че не са идентифицирали проблеми с безопасността на ваксината, включително и образуване на тромби, за което се съобщава в Европа. Учените не са открили повишен риск от тромбози сред повече от 20 000 души, получили поне една доза от ваксината.

Тя е разрешена за употреба в повече от 50 страни, но все още не е получила зелена светлина в САЩ.

Резултатите от американското проучване са дългоочаквани и бяха забавени от изискванията на регулатора да бъдат предоставени данни за по-голям брой хора от по-високите възрастови групи, за да е ясно как работи при хората над 65 години.

По-ранните проучвания, особено тези, проведени в Обединеното кралство, не набраха достатъчно възрастни хора заради предпазливост от страна на Оксфордския университет, чиито учени искаха да бъдат напълно сигурни в ефектите на ваксината при по-младите хора, преди да обхванат други.

Регулаторният орган по лекарствата и здравните продукти (MHRA) в Обединеното кралство прие ограничените данни, на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) ѝ отне по-дълго време, за да ги одобри, а някои държави, като Германия и Франция, първоначално препоръчаха ваксината само за хора под 65 години.

Сега AstraZeneca се надява да разсее всякакви съмнения и възрастовите ограничения в Европа да бъдат оттеглени. В проучването в САЩ са участвали близо 32 500 души, което го прави най-голямото проучване на тази ваксина. Около 20% са били на възраст 65 или повече години.

Почти две трети или 60% са имали хронични заболявания включително диабет, тежко затлъстяване и сърдечни заболявания, което би ги изложило на сериозен риск, ако хванат вируса.

Проучването показва, че 79% са защитени срещу симптоматично заболяване и няма смъртни случаи при ваксинираните. Ваксината е била дори малко по-ефективна при хората над 65 години - 80%.

Проучването установява още, че етническата принадлежност няма значение. Приблизително 79% са бели, 8% чернокожи, 4% индианци, 4% азиатци и 22% от участниците са латиноси и ваксината работи еднакво добре при всички.

"Тези резултати потвърждават наблюдаваните преди", каза Ан Фолси от медицинския факултет на университета в Рочестър, един от ръководителите на изследването. "Вълнуващо е, че наблюдаваме същите резултати за ефективност за пръв път и при хора над 65 години". Джулиан Танг, вирусолог от университета в Лестър, който не е участвал в изследването, го определя като "добра новина" за ваксината на AstraZeneca. "Предишните тестове във Великобритания, Бразилия и Република Южна Африка бяха проведени по различен и непоследователен начин и се смяташе, че американският регулатор никога няма да одобри ваксината на AstraZeneca на тази база, но сега американските клинични тестове потвърждават ефективността на тази ваксина", каза той.

Учените очакваха резултатите от проучването в САЩ с надеждата, че то ще внесе яснота по въпроса колко добре действа ваксината.

Повече от десет страни, предимно в Европа, миналата седмица временно прекратиха използването на ваксината на AstraZeneca след съобщенията за поява на тромбози при имунизирани. В четвъртък Европейската агенция по лекарствата обяви след проучване, че ваксината не повишава риска от тромбози, но не може да се изключи, че е свързана с два много редки вида тромбози. Франция, Германия, Италия и други страни възстановиха имунизирането с ваксината в петък, а някои водещи политици се ваксинираха именно с нея, за да покажат, че е безопасна.

AstraZeneca заяви, че независим комитет по безопасност е извършил специфичен преглед на кръвните съсиреци в американското проучване, както и церебралната венозна синусова тромбоза (CVST), която е изключително рядък кръвен съсирек в мозъка, с помощта на независим невролог.

Комисията не е открила повишен риск от тромбоза или събития, характеризиращи се с тромбоза, сред 21 583 участници, получаващи поне една доза от ваксината. В това проучване не са открити случаи на кръвен съсирек в мозъка. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.