Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Анкетните комисии за "Белене", горивата и "Бобов дол" удрят на камък

Това ще е втори провал на парламентарно разследване за ядрения проект, предизвикано от оставка на Борисов

3 коментара
Снимка: БГНЕС

Още преди да са започнали работа, сформираните в пика на кампанията за президентските избори временни анкетни комисии в парламента удариха на камък с оставката на правителството. Заради очакваното разпускане на парламента през януари те няма да успеят да излязат с окончателни доклади и становища. В средата на октомври бяха формирани три отделни комисии, които да проверят за нередности и злоупотреби с проекта АЕЦ "Белене", за изкривяване пазара на горивата, както и концесията за рудник "Бабино" от мини "Бобов дол".

Така предположенията, че устремът на управляващи и опозиция да нищят отдавна наболели проблеми не е нищо повече от предизборен ход, изглеждат донякъде оправдани. Освен ако депутатите все пак не свършат някаква работа, което не е изключено, тъй като вече на практика са в кампания за предсрочни парламентарни избори, макар и през април.

За 15 ноември беше насрочено първото заседание на комисията за горивата, а на 16 ноември комисията за АЕЦ "Белене" трябваше да се събере при закрити врата. Така решиха членовете на двете комисии при приемането на правилата си за работа в края на октомври. Депутатите от комисията за концесията на рудник "Бабино", взета от фирма на спорния бизнесмен Христо Ковачки, пък така и не успяха да приемат правилник за работа и да определят дата за първо заседание.

Mediapool научи, че заради депозираната оставка на кабинета "Борисов 2" насрочените заседания на двете анкетни комисии няма да се състоят. Тази за горивата е отложена за следващия вторник, а нова дата за заседанието за АЕЦ "Белене" не е насрочена, каза пред Mediapool депутатът от ГЕРБ Валентин Николов, който е председател на първата комисия и член на втората.

Той призна, че при новите обстоятелства нито една от комисиите няма да успее да приключи работата си, но в същото време депутатите нямало да се откажат от разследванията. В оставащото им време до разпускането на парламента в края на януари при встъпване в длъжност на новия президент Румен Радев, комисиите ще събират информация по възложените им казуси. Идеята е обобщените данни да бъдат предадени на следващия парламент и той да реши дали да продължи да се занимава с тях, стана ясно от думите на Николов.

Това ще е провал на второ парламентарно разследване за злоупотребите с проекта АЕЦ "Белене".

Същите факти около втората атомна централа бяха проверявани от анкетна комисия и в доминираното от ГЕРБ 41-во Народно събрание, също преждевременно разпуснато заради оставката на първия кабинет на Борисов през февруари 2013 г. Комисията не успя да приключи проверката, а следващият парламент заряза темата. Държавното обвинение още от тогава също работи по случая с АЕЦ "Белене" и точно преди сегашните избори реши да търси наказателна отговорност за безстопанственост от двама бивши изпълнителни директори на НЕК и двама бивши енергийни министри – Петър Димитров от БСП и Делян Добрев от ГЕРБ. Така темата с евентуалното понасяне на отговорност за АЕЦ "Белене" отново увисва, както и съдбата на поръчаните за централата реактори, които НЕК трябва да плати на руската "Атомстройекспорт" съгласно споразумението между двете компании след арбитражното решение.

Намеренията на новата комисия, сформирана по инициатива на Реформаторския блок и подкрепена от ГЕРБ, бе да се стигне до ясни заключения и те да бъдат предадени на прокуратурата.

Бъдещите заседания на комисията, проверяваща пазара на горива за изкривявания, довели до картелни споразумения, пък се очаква да се превърнат в трибуна за изява на новия състав на Комисията за защита на конкуренцията, която вече обвини шест вериги бензиностанции в ценови сговор. Крайното решение за санкции, което по закон стигат до 10 процента от оборотите на компаниите, обаче се отлага неясно за кога. Причината е, че четири от уличените в картел дружества поискаха разкриване на защитена информация по случая и тепърва КЗК ще решава дали да им я предостави. Какви са сроковете за проучването на търговските данни от страна на обвинените и кога ще се проведе изслушване на компаниите в КЗК, шефката на комисията Юлия Ненкова не се ангажира да коментира.

По думите на Валентин Николов идния вторник на заседанието на анкетната комисия ще бъдат разгледани именно данни на антимонополния орган за пазара на горивата. Идеята е депутатите да излязат със законови предложения за засилване на възможностите за разкриване на картели и за подобряване на пазарната среда при горивата.

Комисията за рудник "Бабино" бе сформирана след стачка на миньорите там заради неполучени заплати и искания да не се закрива добива. Покрай протеста на въглекопачите стана ясно, че концесията е дадена на фирма на Ковачки без конкурс и без пари, а след това дружеството, взело разрешителното за добив, било продадено на друга свързана с бизнесмена фирма за 35 млн. евро. Тези данни трябваше да бъдат проверени и евентуално отново дадени на прокуратурата за търсене на отговорнсот

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. иван клепаров
    #3

    Пропускат факта, че К. Нинова като зам. министър на Овчаров е продала Бобов дол за 1 лев и по късно препродаден за 35 милиона евро. Пак потулване и пак балъци гласувайте за БСП, ДПС и тн. Невероятно е българското овчедушие колкото повече ги лъжат и то от много време толкова повече гласуват за тях. Ненапразно, др.Каракачанов сравнява избирателите с овце.

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Бизнес за 23 млн. евро на израелски инвеститори е откраднат чрез съдийската мафия в България. Синдик е обявил публична продан на имуществото на компанията Витоша резорт ООД, собственик на луксозен затворен комплекс в кв. Симеоново. Дружеството е било обявено в несъстоятелност по класическа шема за обсебване на активи, подобна на скандалния казус Белведере.

  3. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Нов ******* със стари ****** не се прави! Мож eби като се смени личния състав на парламента!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.