Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

АНТАРКТИДА – реката, която тече на обратно

0 коментара
АНТАРКТИДА – реката, която тече на обратно

На последния девствен континент на ЗЕМЯТА няма вируси, макар че можеш от цивилизацията да донесеш латентни бацили. Няма и извънземни, поне засега. Но геоложките и биоложките проучвания ни дават една неочаквана картина на континента. Такъв, какъвто е бил преди примерно 90 милиона години. Това е историята, която ще ви разкажа днес, след почти едночасовата разходка до РЕКАТА, КОЯТО ТЕЧЕ НА ОБРАТНО.

Денят е много син, този цвят идва от топенето на ледовете - айсбергът пред базата, който ме вдъхновяваше за сутрешното кафе, напълно се е стопил. Снегът наоколо обаче е мръсно бял, това е от пепелта на вулкана Дисепшън, който се активира преди седмица. Но – спокойно, всичко се наблюдава. Океанът днес не прилича на ледена супа, а по-скоро на морето по Северното ни Черноморие.

На сутрешната инструкция командирът на базата Йордан Тодоров отново предупреждава за опасностите по тънкия лед, в който са се отворили цепнатини. Не е подходящо за работа навън, а за работа в лабораториите. С колегата Живко Константинов използваме деня и ние за научните си цели.

Фосилите - континентът преди 90 милиона години

За това разказва д-р Стефан Велев, както сам се определя - геолог по призвание и професия. Човек с опит - 5-та антарктическа експедиция. С двама свои колеги той прекара 2 седмици на палатка на Уилямс Пойнт, нос отдалечен на около 5 часа по море от тук. Две седмици на палатка, от които 4- 5 дни закотвени в нея заради лошото време. Тук е така – работиш, когато то ти позволява. За 5 години климатът се е променил. Никога досега не ги е валяло 5 дни поред пороен тропически дъжд.

Храната в тези условия е предизвикателство. Бразилката Кристин Травезан е фенка на попарата - всяка сутрин попара. Хигиената също е важна - от професор Пимпирев научих как да се къпя с 200 млг вода и един парцал, разказва Стефан Велев.

Впрочем и аз съм пробвала така - става.

Уилямс пойнт е слабо изследван геоложки, за разлика от останалата част на Ливингстън, където професор Пимпирев е обърнал всеки камък, казва Стефан. С още двама свои колеги те изследват фосилизираната флора на носа, за която досега има много малко информация. Показва ни различни фосили - в случая с отпечатък на растение. Тези фосили са важни, защото обясняват каква е била АНТАРКТИДА преди около 90 милиона години. Натъкваме се на странни растения, които са били доминиращи на континента, най-вероятно са били широколистни, според д-р Велев.

Красота. В ръката си държа АНТАРКТИДА - камък с отпечатък от листо!

Фосилът показва как е пътувал континентът през геоложките епохи. Каква е била АНТАРКТИДА по времето на динозаврите. Макар че трябват още години, години работа. Но по това, което откриваме сега, можем да си я представим и като райско място, казва той. Покритата с лед и сняг АНТАРКТИДА някога е била с приятен климат, топли морета, гъмжащи от разнообразен живот, и буйна растителност... Като изключим динозаврите, които са били опасни. Но пък тогава не е имало хора. Макар че Стефан Велев предпочита АНТАРКТИДА студена, ледена и бяла, топенето на ледовете открива скалите и излизат неочаквани неща. Така че за геолозите тя става все по интересна.

Пишем буквите на една азбука

С доцент Любомир Кендеров, биолог от Катедрата по хидробиология на Софийския университет се разхождаме по поразмекналия се ледник над базата. Той е за втори път на АНТАРКТИДА, но е толкова вглъбен и отдаден на професията, че може с часове и дни да ти разказва за екологичното особености тук и как по тях може да възстановиш древния биологичен образ на континента.

Доцент Кендеров изследва видовете рачета и мекотели, които живеят на дъното. Показва ми някои от тях, все още живи, преди да ги сложи във формалин и занесе в София. Имат особен и (някои от тях) леко плашеш вид.

АМФИПОДИТЕ са първообрази на скариди и си приличат. Никой не е работил досега по тях на Ливингстън, доцент Кендеров е първият. Те са основна храна на всички морски обитатели. Също и КРИЛ-а, друго раче, в превод от норвежки - "храна на китове". Синият кит, който е над 190 кг, се храни с около 2 тона Крил на ден. ИЗОПОДИТЕ пък са като хлебарки и напомнят на Трилобитите - огромни хлебарки, които са по-древни от динозаврите и са измрели преди повече от 250 милиона години. ТУНИКАТИТЕ пък имат нещо като туника, която е "жива" и не се сменя като при черноморските раци. Най-интересна ми е змиевидната морска звезда. Необикновеното при нея е, че тя няма две страни (лява и дясна, предна и задна), а пет еднакви. Бърза и подвижна, тя е хищна и най разпространена в АНТАРКТИДА. Този странен аквариум ми е много по-интересен дори и от аквариума в Лисабон.

Всички тези необикновени за нас океански същества живеят само при температура около нулата. Световният океан се затопля и всяко тяхно придвижване показва това. По-късно доцент Кендеров заминава за остров Хоршу, като български участник в състава на 4-та турска полярна експедиция. Миналата година там е бил д-р Велев - признание за полярниците ни.

И така, стигаме по ледника до снежен каньон. За седмица снегът се е стопил с около 50 см, но тя е там - реката, която тече на обратно. Било заради релефа, казват. Не е много видимо, но е изненада да видиш и това на АНТАРКТИДА.

Следва продължение...

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.