Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Аптеките ще намалеят с около 1000 в следващите пет години

2 коментара
Аптеките ще намалеят с около 1000 в следващите пет години

Аптеките в страната ще намалеят с около 1000 в следващите пет години – от 3500 сега до 2500. Това прогнозира Кунчо Трифонов от анализаторската компания IMS Health. И в момента аптеките плавно намаляват, като според Трифонов причините са в конкуренцията и все по-намаляващото население. Според Трифонов и Асоциацията на собствениците на аптеки (АСА) административно намаляване на броя на аптеките, за каквото настоява съсловната организация на магистър-фармацевтите, би оскъпило лекарствата за крайния потребител.

През май съсловната организация на магистър-фармацевтите поиска да няма повече от една аптека на 10 000 души население и да има отстояние от минимум 500 метра между две аптеки. Ако това предложение се реализира, трябва да останат 750 аптеки, без да е ясно на какъв принцип ще се закрият останалите и кой ще решава това.

Трифонов посочи, че в Европа има примери за силно регулирани аптечни пазари, но разходите на глава от населението там са в пъти по-високи отколкото в България и затова могат да си го позволят. Пример за такава държава е Гърция, където разходът за лекарства на глава от населението е бил 321 евро през миналата година, докато у нас той е 65 евро. “Все някой трябва да плати сметката“, коментира Трифонов.

Председателят на АСА Николай Костов смята, че натискът на магистър-фармацевтите за по-голяма регулация е насочен срещу големите вериги аптеки, тъй като те са по-конкурентни и предлагат по-добри условия на хората, което не се харесва на гилдията.

Пациентски организации пък се оплакаха, че не могат да открият в някои аптеки скъпоструващите лекарства, които им се покриват от Здравната каса и са принудени да обикалят.

Димитър Димитров, директор на "Софарма трейдинг" и председател на Българската асоциация на търговците на едро с лекарства, съобщи, че проблемът с липсата на лекарства не произтича от натиск на доставчиците над аптеките. “Ние предоставяме 60 дни отложено плащане на всяка една аптека, купила медикаменти. Срокът за плащане от Здравната къса към аптеките е 45 дни, което ще рече, че ние по никакъв начин не ги натоварваме“, коментира Димитров. През миналата година имаше известно забавяне в плащанията на касата към договорните партньори, но през тази година, преводите са редовни.

Причината някои аптеки да не искат да зареждат със скъпоструващите лекарства, плащани от НЗОК, е че получават само по един лев за обработване на протокол и нямат финансов стимул.

В момента около 800 апетки работят със скъпоструващи лекарства, а 80% от тях са в рамките на веригите аптеки, които декларираха, че нямат проблем да зареждат редовно въпросните лекарства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. поради
    #2
  2. N
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.