Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Асоциацията на инвеститорите настоява държавата да приватизира през борсата минимум 49 % от капитала на всички стратегически дружества

0 коментара

Новосъздадената Асоциация на инвеститорите в България изпрати Отворено писмо до министър-председателя Симеон Сакскобургготски, в което се настоява държавата да подпомогне развитието на капиталовия пазар. Изпълнителната власт може да направо това като пусне бързо за приватизация на борсата големи пакети акции от структуроопределящи фирми, пише в писмото.

В ръководството на асоциацията са изпълнителния директор на Агенцията за приватизация Апостол Апостолов, заместник-министър на икономиката Калоян Нинов, депутатката от НДСВ Ралица Агайн и близкият до НДСВ икономист Владимир Каролев.

Асоциацията настоява за приватизация чрез фондовата борса да се заделят минимум 49% от капитала на всички големи стратегически дружества, като Банка ДСК, БТК, Електроразпределителните дружества, Булгаргаз, Български Морски Флот, Булгартабак Холдинг,Българско Речно Плаване, ТЕЦ Варна и други подобни, независимо от датата, когато те реално ще бъдат пуснати на борсата.

Големите български компании като ДСК и енергийните дружества трябва да подлежат на обществен контрол, а това може да стане само ако те са публични компании. Така те ще трябва да информират за всички свои по-важни операции Държавната комисия по ценни книжа, твърдят в Асоциацията на инвеститорите.

Промените в Закона за публичното предлагане на ценни книжа правят много по-трудно осъществимо източването на компаниите от техните мажоритарни собственици, а дейността им - по-прозрачна. Ето защо пакет от 49% от ДСК ще е в полза на обществения контрол над "банката на народа" и би изиграл по-съществена роля за укрепването на дружествата ни, отколкото златна акция за държавата и други подобни инструменти, пише в пише още в писмото.

Дори и най-големите български дружества, са прекалено малки в международен аспект и предлагането на 10-20% от тях е просто несериозно, смятат в организацията.

Общата капитализация на предложените през следващите две-три години акции на големи стратегически дружества да е минимум половин - един милиард долара, за да се получи минималната критична маса акции. Само така може да се предизвика интересът на чуждестранните портфейлни- инвеститори и да се излезе от омагьосания кръг: "Ниски цени - ниска ликвидност", пише в откритото писмо.

Подготвените за приватизация пакети от големи фирми ще се търгуват само срещу компенсаторни инструменти, а не срещу пари в брой, съобщиха от асоциацията.

Освен срещу компенсаторни инструменти, акциите от тези пакети трябва предлагат и за свежи пари като публичното предлагане на фирмите трябва да е съпроводено с международно road show и за целта да се използват услугите на известни международни инвестиционни банки.

Държавата да запази през първите една-две години след приватизацията пакет от 10-20% от капитала на дружествата за да може да прави по-късно пак борсово предлагане, но с на по-високи цени, настояват от асоциацията. Според тях опитът на по-напредналите в реформите страни от Централна Европа показва, че продажбата на подобни пакети обикновено става доста по-високо от цената дадена от стратегическия инвеститор за мажоритарния дял, като по този начин средната цена на борсовата приватизация ще стане много висока, въпреки първоначалните по-ниски цени при първата продажба на пакет чрез борсата.

Временното запазване на подобен миноритарен дял освен това ще даде възможност за по-силен следприватизационен контрол от страна на държавата, в първите критични една-две години, пише още в писмото.

Освен на премиера писмото е изпратено в Съвета за структурна политика, във всички министерства и в Народното събрание.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.