Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бактерии могат да правят гориво от въглеродния двуокис

13 коментара
Бактерии могат да правят гориво от въглеродния двуокис

Учените успяха да накарат генетически модифицирани бактерии с висока ефективност да произвеждат отходен компонент за създаване на перспективно течно гориво от погълнатия от тях въглеводороден газ и предполагат, че разработката може да се използва като един от алтернативните източници на енергия, се казва в статията на изследователите, публикувана в списание "Nature Biotechnology ", цитирана от РИА Новости в понеделник.

Принципът на използване на бактерията като организми, преработващи вредни вещества или отпадъци от производството в полезни компоненти, се изучава отдавна. Всички опити обаче да се използват бактерии за преработване на парниковия газ СО2 във водород, метан или етанол, които са различни типове източници на енергия, досега не даваха успех. Причината е, че учените не успяваха да получат щам на бактерии, работещи с достатъчна ефективност.

В новата си разработка учените от Калифорнийския университет в Лос Анджелис под ръководството на Джеймс Ляо са успели с помощта на генетична модификация да "научат" бактерията да произвежда доста сложно органично съединение – изобутиралдехид – което е суровина за производство на важни химически вещества, сред които изобутанол, смятан за перспективно високоенергийно въглеводородно гориво.

Учените използвали бактериите Synechococcus elongates, на които внедрили четири допълнителни гена, заимствани от бактериите L. lactis, B. subtilis и E. Coli. Тези гени произвеждат ферменти, които променят метаболизма на S. Elongates така, че бактериите се превръщат от обикновени микроорганизми в микроскопични фабрики за изработване на изобутиралдехид.

Разликата в процеса, разработен от екипа на Ляо, от този на предшествениците им е, че бактериите произвеждат изобутиралдехид в 10 пъти по-ефективни, отколкото най-добрите щамове, произвеждащи водород и в 100 пъти по-ефективни от тези, които изработват етанол. Освен това при синтеза от бактериите на бутиралдехид, той бързо се изпарява от течната среда, в която живеят бактериите и затова не им вреди. След това компонентът се събира в специални съдове и се втечнява под малко налягане.

Една от основните задачи на учените, които смятат да доведат разработката си до промишлена употреба е пренасянето на биологическия синтез на бутиралдехида от бактериите от лабораторни условия в комплекси с търговско приемлив мащаб.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ффф
    #17

    не садете борове, а широколистни дървета.

  2. kadosh
    #16

    nikoi ne dava ideite bez pariiiiiii

  3. Възмутен
    #15

    Имаме достатъчно енергийни източници и сега, ама не знаем как да ги използваме, а наличната енергия пилеем безумно ... Виж за руските тръби няма преграда, ще ни опашат с тях в началото на 21 век и ще ни държат, докато ни изстискат и последия цент !

  4. pepiii
    #14

    bojkeii

  5. Петър
    #13

    Поредното основание да не се набутваме с АЕЦ Белене.

  6. hydrargir
    #12

    Само, че за жизнената дейност на бактериите е необходима енергия. За "синтезиращите" бактерии (а също и за всички хлорофилни растения), източник на енергия е слънчевата светлина. Предполагам, че и в този случай ще е необходимо много слънце и много тежки инсталации със слънчеви колектори.С други думи - не бързайте да се радвате!...

  7. Камен
    #11

    Бъдещето е в разнообразяване на източниците на енергия, а не в набутване със скъпи, опасни и ненужни, че и руски - т.е. архаични и некачествени, атомни централи...

  8. Phill
    #10

    Или с други думи казано - от пръдня боя не става. Сигурно има нещо вярно в статията, но много голяма част от нея явно е написана от инженерно неграмотен човек...

  9. В и К
    #9

    значи и слоновете могат да летят.Хайде, начели сме се на руски празнословия.

  10. Yankee
    #8

    Реакцията протича във водна среда и от там се взема водорода, също както органичната маса от хлорофила. Или си спал в час по биология...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.