Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите с най-ниска самооценка на личния си живот в света

0 коментара

Българите са с най-ниска самооценка на личния си живот в света - това показва глобалното сравнително проучване на общественото мнение в 44 държави, осъществено от вашингтонския изследователски институт за хората и печата.

Това е първото глобално изследване, което сравнява начина, по който хората оценяват своя личен живот, живота в собствената си страна и в света.

Данните бяха публикувани днес в Интернет, а част от тях и на страниците на Интернешънъл хералд трибюн.

45 процента от българите оценяват личния си живот с най-ниската оценка от 1 до 3 в скалата от 1 до 10. Това е най-ниската самооценка не само в Източна Европа, но изобщо в света. 47 процента от българите оценяват живота си като средно добър - оценка между 4 и 6 - и само 8 процента дават най-високата оценка - от 7 до 10.

Никъде в Източна Европа броят на недоволните от собствения си живот не е толкова висок - в Чешката република само 6 процента оценяват живота си като много лош, в Словакия - 15, в Русия и Украйна - 28 процента.

Никъде в Източна Европа броят на доволните от личния си живот не е толкова нисък, както в България - 8 процента. За сравнение в Русия 19 процента оценяват личния си живот най-положително, в Чехия - 41.

Най-близо до България се доближават страните в Африка - Танзания и Уганда имат същата ниска самооценка 43 и 44 процента и също едва 8 и 12 процента го оценяват в най-високата скала.

Любопитно е да се отбележи, че ниската самооценка не зависи пряко от икономическото и политическо състояние на държавата - така например в Мексико само 6 процента оценяват живота си зле, 59 - най-високо, в Южна Корея, която икономически е няколко пъти по-добре от Мексико - състоянието на оценките и същото. Египет, Гватемала, Канада, САЩ, Хондурас оценяват личния си живот изключително положително.

Българите дават най-ниски оценки не само на живота си, но и на живота в собствената си страна, както и на живота в света като цяло.

По принцип изследването показва тенденцията, че хората оценяват най-високо личния си живот, след това - живота в страната си, и след това живота в света като цяло. При българите е обратно - най-високо е оценен животът в света като цяло, след това - личния , и накрая - в страната им.

Едва 4 на сто от българите дават най-висока оценка на живота в страната си. За Русия този показател е 20 процента, за Словакия - 11, за Чехия - 36.

12 процента от българите дават най-висока оценка на живота в света.

Макар българите да са най-недоволни от собствения си живот, расте и броят на доволните. Така например през 99-а година само 3 процента са давали най-висока оценка на живота си, докато през 2002 те вече са 8 на сто.

Така или иначе доволните от живота нарастват повече в останалите източноеврлопейски страни - в Чешката република той е нараснал с 18 процента, в Словакия- със 16, в Украйна - с 12 на сто.

Хората в Източна Европа като цяло са по-големи оптимисти от хората в Западна Европа, показва още изследването. На въпроса дали страната им ще бъде по-добро място за децата им, когато пораснат или по-лошо, в сравнение със сегашното - 42 процента от българите отговарят - по-добро, 28 процента - по-лошо. В Словакия оптимистите са 58 процента, песимистите - 36. В Германия обаче оптимистите са едва 25 процента, песимистите - 64. Такава е тенденцията и във САЩ, Франция, Канада, Италия. Най-големи оптимисти са хората във Виетнам - 98 процента вярват, че бъдещето на децата им в тяхната страна ще бъде по-добро от сегашното. Най-големи песимисти са хората в Япония и Гватемала.

92 процента от българите определят икономическите проблеми като най-важният проблем в живота им. Това отново е най-висок процент от всички изследвани 44 страни.

За българите увеличаващата се пропаст между богати и бедни е по-голяма опасност за света от ядрените оръжия, етническата и религиозна омраза, СПИН-ът и другите инфекциозни заболявания, замърсяването на околната среда.

55 процента от българите казват, че животът им се е влошил през последните пет години. По-висок е процентът на недоволните от последните 5 години само в Аржентина -60 процента и Венецуела - 57 процента.

По отношение на следващите 5 години българите са сравнителни оптимисти - 35 процента очакват живота им е да по-добър, само 21 да е по-лош. Изследването още показва, че оптимизмът преобладава в света.

Има и други любопитни данни - например по въпроса за имигрантите - само българите сред европейските страни смятат, че те имат положително влияние върху обществото - във всички останали страни в Европа преобладава мнението, че имигрантите влияят зле върху обществото като цяло.

По Радио "Свободна Европа"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.