Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българските фирми най-често се топят пред ОЛАФ

10 коментара
Българските фирми най-често се топят пред ОЛАФ

Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) е получила през миналата година най-много сигнали за възможни злоупотреби с европейски средства от "частни източници" от България. Това се посочва в годишния доклад за дейността на службата, който бе представен в четвъртък.

 

Генералният директор на ОЛАФ Джовани Кеслер уточни, че има проблем, когато броят на сигналите от дадена държава е разпределен неравномерно между "частни" и "обществени" източници.

 

За България данните показват, че "частните" сигнали (от отделни граждани и анонимни) са били 46, докато подадените от властите са били четири. Обикновено жалби до ОЛАФ подават компании, които оспорват проведени търгове по обещствени поръчки, както и неправителствени организации.  Някой път тези сигнали са подадени, защото жалбоподателите не вярват на българската правораздавателна система, но има и такива, които са на принципа "да натопим другия".

 

Джовани Кеслер не отговори дали ОЛАФ разследва бившия земеделски министър Мирослав Найденов с мотива, че не е запознат.

 

Сходна тенденция за голям брой "частни" сигнали се наблюдава и в Италия, Румъния, Великобритания, Словакия, Белгия, Чехия, Полша и Унгария.

 

Половината от получените сигнали са били свързани с възможни нередности около структурните и земеделските фондове. Голяма част от подадените данни са засягали дейността на служители в институциите на ЕС. Най-малък е бил броят на сигналите, свързани с незаконни цигари и фалшиви стоки.

 

Няма нито един сигнал от обществена институция от Франция, Латвия, Люксембург, Малта и Словения. По един сигнал от обществени институции е постъпил от Кипър, Финландия, Естония, Австрия, Литва и Унгария.

 

България, Румъния и Белгия са получили най-много юридически препоръки от службата през миналата година. За Румъния са били издадени 13 препоръки, а за Белгия и за нашата страна - по шест.

 

Препоръките са към съответните национални или европейски власти - за предприемане на действия за възстановяването на средства, за възбуждане на наказателно преследване, уточни Кеслер.

 

Това не са присъди, но не са и приятелски съвети, каза Кеслер, цитиран от БТА.

 

Кеслер не се ангажира с отговор на въпроса за разследване срещу бившия министър на земеделието и храните Мирослав Найденов. Той отбеляза, че не е в течение и се въздържа да коментира, за да не каже нещо погрешно.

 

Ръководителят на ОЛАФ уточни, че тази година службата не представя таблица с броя на злоупотребите с европейски средства по държави, защото такава информация изглежда подвеждаща. Той даде пример с разследването по САПАРД у нас и с издадените в Германия от германец фактури на българи, послужили за измами с европейски средства. Къде да класираме този случай - в таблицата за България или за Германия, попита той. Тези случаи са все повече европейски, допълни Кеслер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Така ще бъде докато държавата защитава крадците от високите етажи на властта -справка делото по сапард германските авери на нашите и забравиха че са били в затвора а нашите хайдуци още не са осъдени и искате държава -няма такава,ще има само след АК -47

  2. Анонимен
    #9

    Това са мо ние българите го можем, като вица за казана в ада.То българските евродепутати не са единни в името на България , ами обслужват политически и проруски интереси, но никога български.И ни се смеят по света, и ни съжаляват, и ни искат само за да им слугуваме.

  3. Анонимен
    #8

    Казват ни от Европа, че социалистите водят ТОТАЛНА война срещу България, за да се докопат до властта. Не за електората си, впрочем, но за руските си господари.

  4. Анонимен
    #7

    Чакай да ти отговори нещо. Казал е едно нищо.

  5. Анонимен
    #6

    Понеже досега социалистите изпращаха негатимните сигнали,с началото на тяхното управление,тези сигнали изведнъж ще спрат!Честито!

  6. Анонимен
    #5

    Как да разберем това от прословутата ни честност ли е или от шопския мерак и на Вуте да му е зле?

  7. Анонимен
    #4

    Че от къде другаде да идват, ама да не се оплакват техни сме си. Все ни харесват, е мъничко дърпат ушички ама то е пренебрежимо малко за това и не им обращаме внимание.

  8. Анонимен
    #3

    Не можах да разбера заглавието. Впрочем пределно ясно се казва, че ние сме най-зле.Но в съдържанието на статията се говори, че Румъния, България и Белгия са с най-много сигнали, но не са указани цифрово.Само се казва, че Олаф е направила на Румъния 13 препоръки за подобряване на работата си, а на България и Белгия по 6.Тези резултати не ми говорят,че ние сме най-зле както е заглавието на статията.Защото като България има най-много сигнали, то се налагат и най-много препоръки към нея.А тези сигнали са от България,където действа с пълна сила приказката за казана с катрана.

  9. Анонимен
    #2

    Защото само българите се клепаме един друг. Гърците са шампиони по злоупотреби, ама си траят и сигнали няма. Ами голфигрището в Германия,построено със субсидия за селски стопанин?

  10. Анонимен
    #1

    ХАХАХА... тел ми абаут ит... :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.