Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българските младежи не познават правата си

4 коментара

Младежите до 18 години в България не познават правата си и не могат да ги отстояват, както и да защитават собственото си мнение в училище и пред възрастните. Това стана ясно в сряда по време на представянето на инициатива на младежката организация "Мегафон" за фиксиране на проблемите със състоянието на правата на децата у нас чрез своеобразен бележник за 2014 г.

В него анкети ще търсят отговори за качеството на психологическата подкрепа в училищата, закрилата и подходящо отношение към децата при възникване проблеми със закона (т.нар. сини стаи за "щадящо изслушване на деца жертви или свидетели на насилие"), правото на качествено образование, както и създаването и начина на функциониране на училищните, общинските и областни съвети на децата.

За правата на детето у нас не се говори и не се познава Конвенцията на ООН за тях, каза Здрава Стоева от Националната мрежа за децата. Документът е приет през 1989 година и е ратифицирана в България през 1991 година. Затова и Бележник 2014 е посветен именно на тази тема.

Младите хора наблегнаха на правото си, изразено в член 12 от Конвенцията за правата на детето, да изразяват свободно своето мнение и да участват във вземането на решения по въпроси, които пряко ги засягат. По думите на Аделина Кюнчарска, член на младежкия парламент в Самоков и на младежката мрежа "Мегафон", то е ключово за упражняването на други основни права като свободата на изразяване на мнение, осигуряването на достъп до информация и материали от различни национални и международни източници, както и правото на образование.

Когато правото ни на участие във вземането на решения се гарантира, ние получаваме възможност да разбираме и упражняваме и други свои права, казаха участниците от "Мегафон" и определиха като своя мисия да запознаят връстниците си в България и по света с правата им като деца и млади личности.

Младите хора от "Мегафон" се занимават с разработването на "бележника" от няколко месеца. Те са разделени на няколко екипа, съставени от двама или трима души. Всеки от тях има собствени методи на работа и график. Те имат подкрепата и на професионален социолог, който ги напътства при събирането и обработването на информация. Секретариатът на Национална мрежа за децата пък им съдейства, като им помага да установят контакт с хора и организации, както и да получат достъп до различна информация и материали.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    № 1 Това, че си тъп проличава от коментара ти. Толкова за теб. Интересно ми стана, че в статията се говори само за правата на децата и никъде не се споменава, че правата водят и до задължения. Никъде няма такова нещо - да имаш права, но да нямаш задължения. Би трябвало, т.нар. Национална мрежа на децата, да започне и обучението им за техните задължения. Прекалено много станаха тези, които искат само права ...

  2. Анонимен
    #3

    МЕГАФОН

    Каквито възрастните, такава и младежта...

    Каквито аборигенните местни граждани - такива и имигрантите получили българско гражданство.

    По какво си приличат?

    Не познават правата си
    (да не говорим за "страшната" част задължения).

    Не познават Конституцията на Република България,
    достъпна на няколко интернет сайта.

    Книжка за 5-6 лева, или безплатна.

    В белите държави, имигрантът се натурализира и получава Гражданство след като бъде изпитан за елементарно познаване на националната Конституция

  3. Анонимен
    #2

    А тези над 18 също не ги познават, но пък за сметка на това мислят, че са безкрайни и всеприложими.

  4. Анонимен
    #1

    Чалга поколението не е виновно, виновни са родителите им - червени боклуци

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.