Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бързо изграждане на линията София -Скопие поиска Първанов

0 коментара

България ще продължи да сътрудничи активно с Македония и ще насърчава нейните усилия за укрепване на държавността и териториалната цялост в стремежа ѝ за толерантно съжителство на различните етноси и религиозни общности и нейното желание да се интегрира в ЕС и НАТО. Това заяви президентът Георги Първанов пред македонския парламент. Той подчерта съществуващите в българското политическо пространство и в цялата българска общественост единна визия и консенсус за политиката към съседна Македония от момента на обявяването на нейната независимост до сега.

В пленарната зала по време на словото на българския държавен глава присъстваха президентът Борис Трайковски, премиерът Любчо Георгиевски, председателите на конституционния и на върховния съд, главният прокурор, както и главата на Македонската православна църква архиепископ Стефан и ръководители на ислямската и католическата верска общност. С обявяването на Георги Първанов председателят на парламента Стоян Андов допусна грешка и обяви, че на трибуната ще излезе македонския президент Георги Първанов.

Един от сериозните уроци на последните 10 години е, че трябва да оставим историята на историците. Нека заедно да напишем новата страница в историята ни, призова Първанов.

Българският президент се обяви за премахване на бюрократичните пречки, за отваряне на границите за бизнеса, за ограничаване на корупцията и престъпността и за развитие на инфраструктурата. Георги Първанов каза, че България дава приоритет в отношенията с Македония на съвместните инфраструктурни проекти в рамките на Коридор номер 8. Според президента най-неотложните задачи са построяването на железопътната линия София-Скопие и свързването на енергийните системи с нов 400-киловолтов електропровод.

България развива една нова балканска политика, отричаща новите разделителни линии, осите, триъгълниците и действията, насочени срещу други страни, каза българският държавен глава пред македонския парламент.

Пред македонския парламент Георги Първанов подчерта, че процесът на интеграция в НАТО не трябва да води към съперничество, а към партньорство и взаимна помощ между страните кандидатки. Ние разглеждаме бъдещето членство на България и Македония в НАТО като важна инвестиция в мира и сигурността в Югоизточна Европа, каза той.

Според Първанов от особено значение за възстановяването и развитието на Югоизточна Европа и нейното интегриране в Европа е дългосрочният ангажимент на европейските, евроатлантическите и глобалните политически организации. Това външноикономическо съдействие според него трябва да се извършва по реалистичен времеви график и да преследва конкретни цели на всеки от етапите. Според Първанов първо трябва да се започне със значителна хуманитарна помощ и създаване на условия за завръщане на бежанците и разделените граждани чрез създаване на условия за трудова заетост по родните места. Необходимо е да се възстанови и модернизира транспортната и другата инфраструктура, както и да се изследва и преодолее негативното въздействие върху екологията в региона, река Дунав и Черно море.

Следващите стъпки за стимулиране на икономическото развитие според българския президент трябва да бъдат насочени към осигуряване на по-добър достъп до стоки на държавите от региона до единния вътрешен пазар, засилване на връзката на региона с ЕС в областта на монетарната политика и митниците, както и стимулиране на средния и малкия бизнес на държавите от региона по линията на ЕС и пакта за стабилност за Югоизточна Европа.

Президентът подчерта, че България високо цени и различните инициативи за развитие на регионалното сътрудничество, но според него Пактът за стабилност трябва да се изпълни с реално съдържание и нова динамика при осъществяването на конкретните проекти. Трябва да се използва и потенциалът и на други регионални инициативи - Инициативата за сътрудничество в Югоизточна Европа, процесът на сътрудничество в Югоизточна Европа и други.

В областта на регионалната сигурност е необходимо безусловно признаване на ненарушимостта на границите на Балканите, както и да се разработи универсален механизъм за прилагане на мирните споразумения в региона за ранно предупреждаване и предотвратяване на конфликти, съгласуване на двустранна основа на допълнителни мерки за укрепване на доверието и сигурността и контрол на въоръженията. Трябва да се предприемат общи действия в борбата срещу тероризма, наркотрафика, незаконния трафик с оръжия и организираната престъпност, каза Първанов.

В края на речта си пред македонските депутати българският президент цитира думите на Гоце Делчев "Аз разбирам света единствено като поле за културно съревнование между народите". Той посочи, че в духа на това разбиране посещението му в Скопие трябва да се тълкува като своеобразна българска "Пролетна мирна инициатива", като знак за политическата пролет в двустранните отношения след поредица хладни сезони.

Георги Първанов е на официално посещение в Република Македония по покана на президента Борис Трайковски. Първанов е придружаван в Скопие от външния министър Соломон Паси и от вътрешния министър Георги Петканов, както и от депутати от всички политически сили.

След вчерашната среща на четири очи между двамата президенти Георги Първанов и Борис Трайковски, македонският домакин заяви, че посещението на Първанов в Скопие, веднага след Брюксел, представлява знак, че българската външна политика няма да претърпи корекции на Балканите. Георги Първанов отговори, че за България Република Македония е много важна страна, информира БНР. "Ние държим на стабилна и неделима Македония", каза българският държавен глава. Двамата президенти Първанов Трайковски се договориха да установят помежду си постоянна телефонна линия.

Двамата вътрешни министри на България и на Република Македония Георги Петканов и Любе Божковски подписаха спогодба за сътрудничество в борбата срещу тероризма, организираната престъпност и незаконния трафик. Текстът на документа предвижда и македонски кадри да се обучават в българската висша школа за пазители на реда, както и в школата в Пазарджик за гранични полицаи. Веднага започва и процесът на обмяна на информация между спецслужбите на двете страни.

В Скопие българският държавен глава Георги Първанов беше посрещнат с ръкопляскания от граждани пред парламента, където се състоя церемонията по посрещането му. Президентът и съпругата му бяха посрещнати от македонския държавен глава и неговата съпруга.

Трайковски каза, че двамата са се съгласили, че общото бъдеще на България и Македония е интеграцията в Европейския съюз, изграждането на мир и стабилност в Европа.

Тема в българско-македонски разговори стана и обстановката в Македония след конституционните промени, залегнали в рамковото споразумение от Охрид.

Българският външен министър Соломон Паси и македонският министър на културата Ганка Самуилова-Цветановска подписаха програма за сътрудничество между министерствата на културата на двете страни за периода 2002 - 2004 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.