Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът иска отлагане на търговията с ток от Гърция и Италия

За да не се вдигнат цените, да се изчака свързването с Румъния, искат работодатели и търговци

2 коментара
Бизнесът иска отлагане на търговията с ток от Гърция и Италия

Бизнесът поиска да се отложи планираното за 11 май обединение на българския пазар на електроенергия с гръцкия и да бъде оставено за края на годината, за когато се предвижда това са се случи и с румънския пазар на ток. Аргументът на Асоциация на организациите на българските работодатели (АОБР) е, че тази свързаност ще доведе до повишаване на цената на тока за българската индустрия, тъй като офертите от Гърция и Италия са по-скъпи от тези на българската борса за ток и ще ги повлекат съответно нагоре. Искането за изчакване на свързването с Румъния е обяснено с това, че тогава страната ни ще има достъп до още шест пазара, където цените на тока са по-ниски и отражението върху нашия пазар няма да е толкова съществено, както ако разширението е само с планираните сега два допълнителни пазара.

За същото, със същите аргументи призоваха миналата седмица и от Асоциация Свободен енергиен пазар, обединяваща повечето търговци на електроенергия у нас.

Писмото на АОБР е изпратено до министрите на енергетиката, икономиката, до председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране, както и до изпълнителния директор на Българската независима енергийна борса.

Шефът на енергийния регулатор Иван Иванов обаче коментира в парламента, че това надали е възможно, тъй като този процес и дълго подготвян и съгласуван с редица страни и България е била сред най-активните в него, за да реши сега – дни преди свързването, да се откаже от него.

Реално по обединението на българския пазар на ток в европейските се работи от 2018 г., а в последните месеци особено интензивно се действа за свързването с Гърция и Румъния в търговия с ток, доставян в следващия ден

С планираното за 11 май обединение с Гърция борсата за ток се надява да се повиши конкуренцията на цените, да има повече достъп до електроенергия, а също така да се намалят и съмненията за манипулации на местния пазар, след като вече българските търговци ще имат достъп до оферти "купува" и "продава" за следващия ден реално от цяла Европа.

От Българската независима енергийна борса заявиха пред Mediapool, че по пазарните обединения не се работи самостоятелно, а с всички борсови и преносни оператори в Европейския съюз, както и i енергийните регулатори на Европа.

Свързването с Гърция точно на 11 май е вече твърдо договорено, докато това с Румъния последно е насрочено за края на септември 2021 г. заради многократното отлагане на обединението между Румъния, Унгария, Чехия и Словакия, забавено с над девет месеца. Поради тази причина, проектът между България и Гърция ще се реализира по-рано от този с Румъния. Това ще стане на потвърдената от всички страни дата 11 май 2021 г. , заявиха от борсата за ток.

Пазарната свързаност с Румъния и Гърция ще повиши конкуренцията в търсенето и предлагането. Възможностите за проява на пазарна сила се свеждат до минимум. Дълбочината на пазара се увеличава, колкото позволяват свободните капацитети, осигурени от съответните два съседни преносни оператора, което увеличава "сходимостта" на цените и почти пълната липса на екстремални стойности, обяснява борсовият оператор ползите от свързаността.

Според АОБР обаче италианският и гръцкият пазар са най-скъпите електроенергийни пазари в цяла континентална Европа. "С планираното обединение неизбежно ще се стигне до изравняването на ценовите нива в посока поскъпване на електроенергията на свободен пазар в България, въпреки частичното повишаване на конкуренцията в търсенето и предлагането", посочва асоциацията в становище, в което принципно подкрепя обединението с европазарите.

Организацията обяснява, че много по-добър ефект ще има, ако свързването стане едновременно с Гърция и Румъния, тъй като в северна посока са шест пазара с по-ниски ценови равнища от тези на българския пазар на електроенергия.

Така според АОБР може да се намали ефекта от натрупването на множество фактори, водещи до вдигане на цените на електроенергията. Такива са повишеното търсене на ток на борсата поради излизане на всички стопански потребители, рекордно високите цени на CO2 квоти, плановият годишен ремонт на АЕЦ "Козлодуй" и предстоящото от юли увеличение на цените на тока за бита.

"Въпреки че преносният капацитет между България-Гърция няма да се повишава след пазарното обединение, при предстоящото имплицитно разпределение търговският обмен между двете страни многократно ще се увеличи, тъй като до момента той се използва ограничено от търговските участници, поради по-ниските ценови нива на българския пазар през повечето интервали на доставка", обясняват работодателите.

Според тях първо трябва да се обединим в пазарите през Румъния, а след това през Гърция.

Вероятността за промяна на дълго планирани действия на европейско ниво обаче е почти никаква.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. someone
    #2

    Всички цени са нагоре с много проценти, само заплатите от 3г. не са мръднали обаче. От къде бе, от къде? Някои искат да плащаме като западно европейци, а да ни плащат наполовина...

  2. От изслушването в парламента се разбра, че ни чака поскъпване на тока поне с 20% заради свързване с борсите в Гърция и Румъния, а от там и с цяла Европа! Искахме като в Европа-сега ще имаме европейски цени на тока!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.