
"В нашия регион НАТО е единственият гарант за сигурността. Защитаваме принципа "отбрана и възпиране". Въоръжаваме се, за да сме силни и да възпираме всякакъв мерак към нашата територия и съюз. Втора точка – диалог с Русия. Именно за това работя толкова активно за съвместния проект за АЕЦ "Белене" и за Балкански поток. Това го знаят в Белия дом, в НАТО и в ЕС. Нищо тайно и скрито не правим. Това е балансът, който дава възможност на България да играе ключова роля в Черно море и региона", заяви премиерът Бойко Борисов след като се срещна с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг в Брюксел.
Борисов даде заявка да увеличи още средствата за отбрана.
"Изпълняваме ангажимента за повишаване на инвестициите в отбраната. Тази година отделяме над 3 процента от БВП за отбрана.Ако така върви икономиката и бюджетът продължава да е на излишък, ще продължим да модернизираме българската армия", каза премиерът.
Той добави, че България остава силно ангажиран и отговорен съюзник.
"България допринася за алианса и за общата ни сигурност по много начини. България е сред деветте държави от алианса, които изпълняват целта за равнището на отбранителните разходи. Тези усилия укрепват НАТО и правят България по-сигурна", посочи от своя страна Столтенберг.
Повече средства за отбрана
Тази година България действително постига подобни разходи, но това е еднократно и се дължи на платените авансово изтребители F-16 Block 70 на САЩ. Следващата година бюджетът за отбрана ще е някъде около 1.6% от БВП.
"Във ВВС отидоха над 90 % от парите, сега трябва да се насочим и към военния флот и Сухопътните войски", отбеляза Борисов.
България закупи 8 изтребители F-16 Block 70 за 2.1 млрд. лева, а следващата година се подготвят и сделки за нови бронирани машини и два нови патрулни кораба за около 2.5 млрд. лева.
"Докато има НАТО, ще съм сигурен в суверенитета на България", заяви Борисов.
Координационен център, но не и флотилия
Премиерът каза, че НАТО подкрепя предложението на България за създаване на военноморски координационен център във Варна, но за пореден път се обяви срещу разполагането на "флотилия" в Черно море.
"Не се натискаме за координационен център, ние и сега имаме координационни функции, пет учения има тази година в Черно море. Винаги съм се изказвал против флотилия в Черно море. Това, което правим, е възпиращата роля. Когато има две силни страни, тогава си плуват платноходките спокойно, а инфраструктурните проекти си вървят", обясни премиерът.
Очаква се координационният център да събира и анализира информация за положението в Черно море, която да предава на съюзниците ни в НАТО. Засега центърът се подготвя като национален проект, но не е изключено да бъде разпознат като обща инициатива в НАТО.
Алиансът засили присъствието си в Черно море след незаконната руска анексия на Крим и инцидента в Керченския пролив, когато Русия задържа украински кораби.Координационният център, който страната ни иска да разкрие, във Варна не може да бъде определян като военна база.
Борисов урежда и подводница "втора ръка"
Премиерът припомни, че България вече е закупила два кораба минни ловци "втора ръка" от Нидерландия и каза, че сега Норвегия освобождава от въоръжение подводници и ако успеем да договорим добра цена, България може да закупи някоя от тях.
ВМС настояват от години България да придобие отново и подводница, но досега управляващите не взимаха на сериозно това искане.
Според експерти липсата на подводница затруднява провеждането на учения и подготовката на моряците. Освен това са намалели рязко и специфичните възможности за разузнаване, които се осигуряват от подводния флот.
"Различията в НАТО не ни притесняват"
В началото на срещата Борисов коментира, че "различията в НАТО не ни притесняват, защото това е нормално за съюз от демократични държави".
Премиерът не участва на последната среща на върха на НАТО в Лондон, където страната бе представена от президента Румен Радев. Държавният глава критикува Алианса, че страните се делят на производители и клиенти и предложи да се мисли за възможности, така че да има много по-силно индустриално сътрудничество и трансфер на технологии към държавите, които купуват, каквато е и България.
След срещата си със Столтенберг Борисов обясни, че двамата са обсъдили и засилването на индустриалното сътрудничество.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент