Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел предложи 1 година по-дълъг преходен период за Брекзит

Европейският съвет ще обсъди довечера хода на преговорите с Великобритания

0 коментара
Водещите преговорите за Брекзит Доминик Рааб и Мишел Барние

Ръководителят на екипа на Европейския съюз в преговорите за Брекзит Мишел Барние предложи преходният период след излизането на Великобритания от съюза да бъде удължен с една година, за да се деблокират преговорите, предаде Франс прес, като се позова на двама европейски дипломати.

Според източниците удължаването на срока ще даде възможност да се договорят бъдещите отношения между Лондон и ЕС и да се реши въпросът с границата между Ирландия и Северна Ирландия - основния препъникамък в дискусиите.

Европейският съвет ще обсъди тази вечер хода на преговорите за оттеглянето на Великобритания от ЕС. Преговорите бяха замразени в края на миналата седмица и днес се очаква решение дали през ноември държавните и правителствените ръководители от ЕС ще се съберат на извънредно заседание по този повод.

Европа няма да пострада, ако се позволи на Великобритания да остане в митническия съюз и вътрешния пазар на Европейския съюз след договорения преходен период, заяви външният министър на Люксембург Жан Аселборн, цитиран от Ройтерс. Договореният срок на преходния период може да бъде удължен без особен проблем. Ако към него се добави една година, това няма да навреди на Европа, а надявам се и на Великобритания, заяви в сряда Аселборн пред германското обществено радио.

Ирландският външен министър Саймън Ковини заяви днес, че удължаване на срока е било обсъждано от Великобритания и ЕС, защото "просто не сме, където трябва да бъдем"

Британското правителство не иска удължаване на преходния период след Брекзит, предаде Ройтерс, като се позова на съобщение на Би Би Си. Политическият анализатор на Би Би Си Лора Кюнсбърг написа в Туитър, че правителството на Тереза Мей е отхвърлило възможността за удължаване на преходния период.

Според договорения между Лондон и Брюксел план преходният период трябва да започне на 29 март 2019 г. и да трае 19 месеца - до 31 декември 2020 г.

Британският в "Таймс" припомня, че през прехода Обединеното кралство ще запази съществуващите връзки с ЕС, но няма да има свои представители нито в Еврокомисията нито в Европейския парламент. На среща с министрите си вчера Мей е била принудена да признае, че желанието на Брюксел за прокарване на граница през Ирландско море и за оставане на Северна Ирландия в митническия съюз с ЕС продължава да е основният и за момента неразрешим проблем пред постигането на споразумение, посочва "Таймс".

Брюксел и Лондон искат границата между Ирландия и британската провинция Северна Ирландия да остане отворена за преминаване на хора, стоки и услуги, но и досега не е ясно как може да се постигне това, ако Великобритания въведе нов митнически режим с ЕС. Лондон не иска да приеме различни митнически режими за Северна Ирландия и останалата част от територията си, опасявайки се от съживяване на сепаратистките проблеми.

Според "Таймс" все още има надежда в митническия съюз да остане цяла Великобритания. Той обаче признава, че е абсолютно неясно как може да стане това и постижимо ли е изобщо. По информация на "Таймс" Германия също би искала преходният период да се удължи.

Берлин се готви за всички варианти

В сряда германската канцлерка Ангела Меркел заяви, че все още има шанс за сключване на споразумение за по-малко хаотично излизане на Великобритания от Европейския съюз, но Берлин се готви за всички опции, включително Брекзит при липса на сделка.

Пред германския парламент Меркел уточни, че все още не е постигнато споразумение за границата между Ирландия и Северна Ирландия, отбелязва Ройтерс.

В подготовката за сценарий, при който Лондон напуска ЕС без споразумение, се разглежда правното положение на около 100 000 британски граждани в Германия и особено на тези, които са германски държавни служители, уточни Меркел.

"Искам Великобритания да бъде близък и доверен партньор за Европа след като я напусне", подчерта тя. "Но трябва да бъде ясно, че в крайна сметка винаги ще има разлика между членството в ЕС и партньорството с блока", добави тя.

Текстът на споразумението е 90 на сто готов, подчерта германската канцлерка.

Туск: ЕС трябва да е готов за Брекзит без споразумение

В писмо до участниците в днешното заседание председателят на Европейския съвет Доналд Туск предупреди, че ЕС трябва да бъде готов за напускането на Великобритания без споразумение. По неговите думи следва да се запази нагласата за преговори в дух на добра воля, макар задачата да се е оказала по-трудна от предварителните очаквания.

В подготвителните документи за тазвечершното заседание се отчита, че Великобритания напуска ЕС на 29 март догодина, като дотогава, ако има сключено споразумение, то трябва да премине през одобрение в Европейския парламент и в парламентите на 28-те държави от Общността, за да влезе в сила. Допълва се, че бъдещите отношения с Лондон може да бъдат обсъждани едва след оттеглянето на Великобритания.

Бивши британски лидери призоваха ЕС да избегне "сляп Брекзит"

Бивши лидери на трите основни британски политически партии призоваха ЕС да отхвърли варианта за "сляп Брекзит" и да удължи срока за напускането на съюза от Великобритания, предаде ДПА.

"Сляп Брекзит", при който има само неуточнени ангажименти за бъдещи отношения, "би трябвало да бъде немислим за Великобритания и би бил много опасен за Евросъюза", предупреждават бившият премиер лейбърист Тони Блеър, бившият лидер на либералните демократи Ник Клег и бившият вицепремиер от Консервативната партия Майкъл Хезълтайн.

"По тази причина призоваваме да му се противопоставят енергично всички, които ги е грижа за бъдещето на Европа", пишат тримата в съвместна статия, публикувана в германския в. "Велт" и издания във Франция, Испания, Италия, Белгия, Полша и Швейцария.

Блеър, Клег и Хезълтайн са изразявали подкрепа за нов референдум за Брекзита, след като се изясни крайният резултат от преговорите, водени от британското правителство на премиера Тереза Мей, отбелязва ДПА.

Тази вечер Мей ще се срещне с останалите лидери от ЕС в Брюксел с цел намиране на изход от задънената улица, в която се намират преговорите. Срокът за избягване на Брекзит без споразумение изтича през март догодина.

"Вътрешният ни дебат далеч не е приключил и дори в този късен момент много от нас продължават да твърдят, че британската общественост трябва да вземе окончателното решение, след като сме наясно с всички факти", подчертават тримата бивши политически лидери. "Затова призоваваме нашите европейски партньори да бъдат готови да ни дадат време и пространство, ако се наложи, за да вземем подобно окончателно решение", добавят те и изразяват увереност, че подкрепата за нов референдум във Великобритания ще продължи да се засилва.

В събота в Лондон е планирано Шествие на народа в подкрепа на нов референдум за Брекзита. Очаква се в него да се включат около 100 000 души, пред които ще говорят депутати от трите партии.

Политиката за Брекзита е в процес на постоянна промяна. Това не е добър момент, в който да се изключват каквито и да било варианти, подчертават тримата британски политици.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.