Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел свали забраната за внос на украинско зърно в България, Полша, Румъния, Словакия и Унгария

Украйна се съгласи да въведе мерки, за да няма пренасищане със зърно в ЕС

10 коментара
Брюксел свали забраната за внос на украинско зърно в България, Полша, Румъния, Словакия и Унгария

Брюксел свали забраната за внос на украинско зърно в България, Полша, Румъния, Словакия и Унгария. Решението дойде вечерта в петък, като преди това само България с решение на НС обяви, че се отказва от забраната. По-късно обаче Вършава, Будапеща и Братислава обявиха, че продължават едностранно забраните.

От 2 май досега бе забранен вносът на пшеница, слънчоглед, царевица и рапица. ЕК посочва, че е достигнала до заключение, че благодарение на осигурените алтернативни маршрути за транзит на ЕС вече не може да се стигне до нарушения на тези пазари.

Износът за трети страни расте

От Брюксел уточняват, че износът на украинско зърно към трети държави извън ЕС се случва и дори се увеличава.

Това е заради създадената координационна платформа, обединяваща Украйна, България, Унгария, Полша, Румъния, Словакия и Европейската комисия.

Тя допринесе за развитието на инфраструктурата и увеличаването на логистичния капацитет, както и за премахването на административните пречки пред износа на селскостопански продукти от Украйна, казват от ЕК.

Украйна въвежда мерки, за да няма пренасищане със зърно в ЕС

От ЕК уточняват, че Украйна се е съгласила да въведе всички правни мерки, включително например система за лицензиране на износа, в срок от 30 дни, за да се избегне пренасищане със зърно.

Докато това стане, Украйна трябва да въведе считано от 16 септември тази година ефективни мерки за контрол на износа на четирите групи стоки - пшеница, царевица, слънчоглед и рапица, за да се предотвратят нарушения на пазара в съседните държави членки на ЕС.

Киев ще представи на платформата план за действие не по-късно от края на работния ден в понеделник, 18 септември 2023 г.

Европейската комисия и Украйна ще наблюдават ситуацията чрез платформата, за да могат да реагират на непредвидени ситуации.

Брюксел ще се въздържа от налагане на каквито и да било ограничения, докато са налице ефективни мерки от страна на Украйна и те функционират пълноценно.

При въвеждането на забраната през май Европейската комисия отпусна на 5-те европейски държави общо над 100 млн. евро, за да могат властите в петте държави да компенсират част от загубите на фермерите си. От тях за България бяха определени около 27 млн. евро. 

Полша едностранно удължава забраната за внос

Независимо от решението на ЕК, Полша обяви, че едностранно ще удължи забраната.

"Полша ще удължи забраната. Няма да слушаме Берлин, Туск и Вебер", заяви полският премиер Матеуш Моравецки пред агенция ПАП.

"Ще удължим тази забрана (. . .) въпреки несъгласието на Европейската комисия. Ще го направим, защото е в интерес на полския фермер", заяви Моравецки, цитиран от Ройтерс, уточнява БТА. 

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #10

    Честито на русофилистиците!

  2. Dora Apostolova
    #9
    Отговор на коментар #4

    Свобода, не сме глупаци и слепи да ни плашеш и баламосваш с подобни "прозрения"! В следващите избори сигурност народът ни няма да гласуват за Копейкин, когото ти визираш за единствения „опозиционер“, защото отдавна е видял мръсното му бельо, на корумпиран до зъбите политик, който взема няколко милиона държавни субсидии и го направи свои имоти, стана милионер за една нощ на гърба на най бедния данъкоплатец в ЕС- българския. Той хитро използва дадената ситуация с управлението на най бандитските

  3. Dora Apostolova
    #8

    Брюксел свали забраната за внос на украинско зърно у нас, не по негово усмотрение, а по предложение на БЪЛГАРСКОТО ПРАВИТЕЛСТВО- сглобка на олигарсите на двете най големи парии БСП ( чийто руско-български олигарси са заграбели и държат цялата бивша държавна социалистическа икономика) стояща зад слугинажните си партии ПП и ДБ, и ГЕРБ( чийто олигарх Борисов, заедно с колегата си от ДПС Пеевски, руския олигарх от исландски произход Тор Бьорголфсон( най близкия олигарлх на Путин) държат цялата банкова

  4. Коментарът е изтрит в 18:58 на 16 септември 2023 от автора.
    #7
  5. полк. Дрангов
    #6

    Спрете им Европейските субсидии на алчните бг зърнари и ги дайте на 2.5 милиона пенсионери!...Ха познайте дали ще гласуват за руските боклуци Израждане и БСП!

  6. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #5
  7. Коментарът е изтрит в 17:49 на 19 септември 2023 от автора.
    #4
  8. Калико Джо
    #3

    Навсякъде зад тези забрани не седят национални, а тесни фермерски интереси. Зърнопроизводителите в нито една държава не са гръбнака на икономиката, нито евтиното зърно пречи на широките слоеве в населението, но имат политическа сила в селските райони, откъдето идват гласовете на специфични популистки партии, представляващи тези райони. Те, под прикритието на един фалшив патриотизъм, търсят да запазят монопола си в тези селски райони, които реално не са конкурентни при един по-свободен международен

  9. Горскио
    #2

    Алчните ни зърнари - не стига, че прибират 2 млрд годишно субсидии, не стига, че за времето, през което забраниха украинския внос на зърно хлябът не си свали цената (добре, че е Лидл, та можем да си купим малко по-евтин хляб), ами плач (смешен) и протести. България произвежда 6,5 млн тона зърно, от които 5 млн тона се изнасят. Слушах един с фланелка от битака по Нова телевизия (председател на зърнарския съюз), единственият му аргумент беше, че украинското жито нямало дъно на цената. Аланкоолу, ако няма дъно купувай без пари и изнасяй на световните борси. Стани богат и си купи маркова фланелка.

  10. Отбелязвам
    #1

    Браво! Слава на героична Украйна! А за нашата червена земеделска мафия спрете всякакви пари - и български, и европейски! Да си продават скъпите коли и да ги няма! Да питат украинците как хем воюват, как всичко произведено от тях е евтино? А коя Прокуратура ще провери кражбите на въпросната червена мафия на колко милиарда за последните 2 години излизат? Приблизително.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.