Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България бави ВЕИ-плана си, може да го прати без екооценка в Брюксел

19 коментара
България бави ВЕИ-плана си, може да го прати без екооценка в Брюксел
България още не е готова с националния си план за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), съобщи в понеделник министърът на околната среда и водите Нона Караджова по време на четвъртата конференция “Инвестиции във ВЕИ“. Причината за това е, че икономическото министерство, което трябва да разработи документа и да го внесе за екооценка във ведомството на Караджова, е получило "много незадоволителен" проект от наетите от ведомството консултанти, допълни Костадинка Тодорова, шеф на дирекция "Енергийна ефективност и опазване на околната среда" в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).

По думите ѝ сега трябва да се преработи изцяло документът, който по график трябва да се предаде за одобрение в Брюксел до 30 юни 2010 г.

Според Караджова в момента се обмисля дали страната ни да забави с два-три месеца внасянето на плана за ВЕИ в Европейската комисия заради изготвянето на екологичната оценка, или документът да се внесе като работен без екооценка. Добра стратегическа екооценка и оценка за съвместимост на потенциалните за инвестиции ВЕИ-зони с НАТУРА-зоните ще продължи поне до края на август, обясни екоминистърът.

И тя, и министърът на икономиката Трайчо Трайков в края на миналата година отдаваха изключително значение на изготвянето на екооценка на ВЕИ-плана и обещаваха и двата документа да са готови в искания от ЕК срок – средата на 2010 г.

Според Костадинка Тодорова за България е жизнено важно да предаде още първия път добър план, който да не бъде върнат, защото “това ще означава, че ще трябва да го поправим, а следващия път от ЕС ще гледат много внимателно и могат да открият пропуски, които иначе не биха забелязали".

В националния си план, освен целите за производство на 16 процента енергия от ВЕИ до края на 2020 г., ще бъдат определени и подходящите терени за соларни и вятърни паркове, за централи от биогорива и др. Именно към тях ще бъдат насочвани потенциалните инвеститори.

На конференцията отново стана въпрос за това, че са издадени прекалено много разрешителни за построяване на ВЕИ-мощности и от тях ще се реализират едва 1/8, а останалите са “кухи“, както и за проблемите при присъединяването на възобновяеми енергийни източници към преносната електромрежа.

В момента НЕК и електроразпределителните дружества хем по закон са длъжни да присъединяват соларни и вятърни паркове, хем нямат достатъчно средства за изграждането на съответните подстанции и електропроводи.

Коментирана бе и цената на тока от ВЕИ, която според Тодорова е въпрос на регулация от страна на ресорната комисия. Тя предупреди, че ако не си изпълним целите, ще трябва да купуваме статистически прехвърляния на преизпълнени от други държави ВЕИ-квоти и тогава на пазара ще се появи много скъпа енергия.

Според някои инвеститори обаче при наличието на толкова много разрешителни за ВЕИ-проекти и сериозния потенциал на страната ни за производство на зелена енергия, бихме могли и да произвеждаме над въпросните 16 на сто и да продаваме от излишъка на други държави.

От 2005 г. досега са издадени около 800 ВЕИ-разрешителни, но са построени едва 120 ВЕЦ-а. За 80% от заявленията няма сериозен инвеститорски интерес, а са по-скоро спекулативни, стана ясно от думите на Караджова. Тя допълни, че част от тях са дадени без екооценка, въпреки че засягат зоните от европейската екомрежа "НАТУРА 2000", но реализацията им не може да се отмени. Ще се засилят обаче изискванията към инвеститорите за опазване на биоразнообразието .

От Електроенергийния системен оператор (ЕСО) отново повдигнаха проблеми с изграждането на заместващи мощности на ВЕИ-проектите, които да балансират периодите, когато например атмосферните условия не са достатъчно добри за производство на енергията от слънце или вятър. Проблем е и когато при силен вятър се произвежда много енергия на висока цена, която обаче не може да се поеме от мрежата.

В първия случай проблемът може да се реши с построяването на газови балансиращи централи, във втория - да се разработи система, която да съхранява излишните количества при свръхпроизводство н пикови моменти. Освен това вятърните и фотоволтаичните централи могат да образуват групи, които сами да се контролират чрез собствен диспечер, предлагат от ЕСО.

Инвеститорите също поискаха гаранции за балансиращи мощности. Те и банките също подкрепиха въвеждането на допълнителни критерии за отсяване на реалните ВЕИ-проекти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BRAVO!
    #20

    иска още 100 АЕЦ за подпомагане на ВЕИ целите ви ! И от кога АЕЦ станаха ВЕИ ?!

  2. МАГЕЛАН
    #19

    Тя допълни, че част от тях са дадени без екооценка, въпреки че засягат зоните от европейската екомрежа "НАТУРА 2000", но реализацията им не може да се отмени. Ще се засилят обаче изискванията към инвеститорите за опазване на биоразнообразието !!!?????!!! ЗАЩО НЕ СА ИЗПЪЛНЕНИ ТЕЗИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА НАЙ- ГОЛЯМЯТА ЦЕННОСТ НА БЪЛГАРИЯ- ПРИРОДАТА НИ ДОСЕГА И КОЙ ЩЕ ГИ СПРЕ ПОСЛЕ ?????

  3. Любопитен
    #18

    "от ЕС ще гледат много внимателно и могат да открият пропуски, които иначе не биха забелязали".Сещам се как един бивш главен секретар щеше да напие ЕК и да уреди 3 и 4 блок. Ама нещо не се получи.

  4. Васко
    #17

    Категорично не съм съгласен да плащам ток по 1 лв/квтч, а "инвеститорите" ДА ГО ДУХАТ ! В момента, в който цената надхвърли 20 ст/квтч се изключвам от мрежата и си купувам агрегат.

  5. Балканец
    #16

    Разберете,енергоизточникът е безплатен.Техническото съоръжение струва пари,но те могат да се снижават;трудът си е труд-него винаги ще го има.Самият енергоизточник ,обаче е БЕЗПЛАТЕН,БЕЗВРЕДЕН и БЕЗКРАЕН!!!Какво не е ясно???Слънцето ще грее,вятърът ще духа,водата ще тече!!!Господ ви е дал неизчерпаема енергия,а вие бълнувате за многомилиардни атомни бомби!Кретенските термини са ви объркали-преди беше`нови енергиини источници`,сега е `възобновяеми...`Кое е новото-Слънцето?Или вятърът някой ще го възобновява,ще го рециклира?Вдигнете си главите,погледнете Слънцето и не слушаите лобисти и видиотени маняци незнайно на какво!

  6. ecosapiens
    #15

    ариегарда на енергийната революция ! Нас други революции ни вълнуват...

  7. ,,,,,,,,,,,
    #14

    -некадърници нещастни

  8. Рони
    #13

    Спасете Българската енергетика и икономика.Ако ГЕРБ мислят за националните интереси трябва незабавно да прекратят всички тези дивотии. Впрочем даже на Запад вече им светна кава глупост са ВЕИ и субсидиите се режат масово. Балонът вече се пука дами и господа!!!

  9. ЕКОСАПИЕНС
    #12

    основен приоритет на енергийната политика на ЕС, а законодателството на съюза е с предимство пред националните. Point a la ligne !

  10. shopski reuters
    #11

    В следния коментар се съдържа целия морал на политическата класа в българия: да го замажем пък може и да мине, що да го правим както трябва, тия главуни народа няма и да се усетят ако им хвърлим нещо и на тях, а на европа докато се усетят... и кучето завлякло.Според Костадинка Тодорова за България е жизнено важно да предаде още първия път добър план, който да не бъде върнат, защото “това ще означава, че ще трябва да го поправим, а следващия път от ЕС ще гледат много внимателно и могат да открият пропуски, които иначе не биха забелязали".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.