Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България изостава от европейските политики за редките болести

1 коментар
България изостава от европейските политики за редките болести

Основната част от българските пациенти с редки болести са без достъп до наличната на територията на ЕС и предоставяна чрез европейските референтни мрежи (ЕРМ) експертна грижа за заболяванията си. България бележи изключително сериозно изоставане по отношение на развитието на експертните си дейности и капацитет в областта на редките болести спрямо държавите в ЕС. Това констатира доклад за състоянието на дейностите по редките болести у нас, изготвен в рамките на проект за трансформиране грижите за хората с редки болести от сдружение "Ретина България".

Проблемът, който проектът цели да разреши, е отсъствието на адекватно законодателство, отговарящо на нуждите на 450 000 души, живеещи с редки болести у нас.

Страната ни в голяма степен отсъства от европейското сътрудничество

Сред одобрените от ЕК 1500 експертни центрове по редки болести на територията на ЕС и Норвегия, в България има само 7. Тези 7 центъра са само в 5 от общо 24-те тематични области на редките болести.

Отсъствието на български лечебни заведения в 19 от общо 24-те терапевтични области в обхвата на европейските референтни мрежи (ЕРМ), лишава българските лекари и изследователи от сътрудничество с европейските експертните центрове. Тази липса на колаборация предопределя не само липсата на "вход" за пациентите в клиничната система за управление на пациенти и предоставяне на експертно становище за пациента, но и лишава българските специалисти от възможностите за обучение чрез програмите за професионална мобилност, възможността за участие в разработването на клинични насоки, алгоритми и ръководства, затруднява възможностите за обмяна на опит и възприемане на добри клинични практики на национално ниво.

Европейските референтни мрежи са мрежи за трансгранично сътрудничество между специалисти с цел диагностика и лечение на редки или слабо разпространени и сложни заболявания.

В доклада се посочва, че е необходимо медицинските специалисти 19-те тематични области, в които България няма участие, да проявят инициатива за сътрудничество с координаторите на съответните ЕРМ.

Национален план

България няма свой Национален план по редки болести. Изтеклият през 2013 г. не е актуализиран, независимо от постигнатото след 2013 г. на общоевропейско ниво с въздействие върху отделните държави-членки за подобряване на достъпа на пациентите до високоспециализирани грижи, както и появата на нови диагностични и терапевтични подходи.

"Необходимо е разработването на актуален национален план за редките болести, който да е част от Националната здравна стратегия", се посочва в доклада..

Програми за генетичен скрининг

Въпреки напредъка на геномните изследвания и възможността те да бъдат извършвани в България на високо експертно ниво, към настоящия момент българското здравеопазване е единственото в Европа, което не разполага с ефективни регулаторни, контролни механизми и актуални стандарти по "Медицинска генетика" за провеждане на генетични диагностични и профилактични изследвания, отчита още докладът.

"Българското здравеопазване не разполага с Национална програма за профилактика и диагностика на генетичните болести при бременни, новородени и семейства с генетични болести", отчита докладът.

Като препоръки в документа се посочват актуализиране на стандарта по медицинска генетика, да се предложат критерии за акредитация на всички лаборатории, предлагащи генетични изследвания у нас, да се предложи проект на Национална програма за масов генетичен скрининг при новородените и селективен скрининг при високо-рисковите новородени, както и да се предложи проект на Национална програма за масов скрининг при бременните и пренатална диагностика при високо рисковите бременни от генетични болести.

Достъп до лекарства

Поради спецификите на системата за заплащане на лекарства с публични средства в България новите лекарствени терапии, получили разрешение за употреба от Европейската агенция по лекарствата, стават достъпни за българските пациенти с повече от 2-годишно закъснение, като най-труден е достъпът до нови лекарства именно на пациентите с редки болести.

От 58-те иновативни терапии, създадени в периода 2017-2020 г., у нас се прилагат само 8. За лекарствата за редки болести, процедурата по включване в списъка за заплащане с публични средства, е значително по-сложна от останалите терапии, не само заради самата процедура по включване на болестта в системата за заплащане от НЗОК, а и заради съществуващия към момента процес за заявление за включване на рядка болест в списъка с редки болести и липсата на регламентиране на процеса за честотата на включване на болестите в списъка с редки болести, както и на процеса за заплащане на терапиите от страна на НЗОК, други в този ред.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ABV
    #1

    България отдавна гордо е заела мястото си измежду африканските нации по всички показатели! Българите - африканците на Балканите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.