Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бум на новодомци в община Ново село преди местния вот

5 коментара
Община Ново село, която е на около 25 км от Видин

Институтът за развитие на публичната среда (ИРПС) изследва изборния туризъм преди вота за местна власт през есента. Анализът му показва, че в редица населени места, основно малки общини, има сериозен ръст в регистрациите по настоящ адрес.

Докато през 2022 г. тези премествания в периода януари - април са били общо 38 683, тази година за същия период те са вече 68 931. Това е увеличение с впечатляващите 78%.

В 13 общини нарастването на регистрациите по настоящ адрес е повече от 10 пъти. В някои села жителите са се увеличили с над 50% в периода януари - април 2023 г.

Тези данни са важни поради изискването за уседналост при гласуването на местните избори. Според него право на вот имат избирателите с регистрация по постоянен адрес на територията на даденото място не по-късно от 6 месеца преди изборите.

Право ще имат и тези, чийто настоящ адрес е регистриран в съответното населено място не по-късно от 6 месеца преди изборите. С други думи регистрациите им трябва да са направени преди последните дни на април 2023 г. В този случай те ще трябва да подадат и заявление за гласуване по настоящ адрес в срок до 14 дни преди изборите.

Дали "новодомците", регистрирани по настоящ адрес, могат да подменят вота на местните хора тази есен, предстои да се разбере скоро.

От Института за развитие на публичната среда обещават да представят анализ за общини и села, където се наблюдава особено висок ръст на регистрациите по настоящ адрес.

Защо община Ново село?

Днес фокусът е насочен към малката дунавска община Ново село, която се намира на около 25 км от областния център Видин.

Това е една от общините с най-голям ръст на регистрациите по настоящ адрес. В нея жителите са едва 2218. Но в периода януари - април по настоящ адрес там са се регистрирали 306 души. За сравнение за същия период през 2022 г. в община Ново село е имало само 10 такива регистрации.

В състава на общината освен Ново село влизат и селата Флорентин, Ясен, Неговановци и Винарово. Всяко едно от тях ще избира кмет на общината и общински съветници.

Във всички населени места, освен в общинския център, ще се гласува и за кмет на кметство на предстоящите местни избори. Това е така, защото след изменения в Изборния кодекс за кметове на кметства ще се гласува във всички места с население над 100 души по постоянен адрес.

Общинският съвет на Ново село е от 11 съветници. Разпределението им по партии е следното: ГЕРБ - 6 съветници (впоследствие един от тях напуска и става независим); БСП за България - 2; Възраждане - 2; ВМРО-БНД - 1.

Кметът на общината Георги Стоенелов е избран за четвърти пореден мандат през 2019 г. Във всичките си успешни кампании е бил издигнат от инициативен комитет. Предстои да разберем дали той ще се кандидатира за пореден мандат. Към момента 75-годишният кмет не е обявил публично какви са му намеренията. Mediapool не успя да се свърже с него по телефона.

Общински служител, който не пожела да се представи, коментира, че се очаква голям интерес и поне 7 - 8 кандидати за кмет на общината на предстоящите местни избори. За сравнение преди това са се явявали между двама и четирима кандидати.

Графиката показва колко гласа са били необходими, за да бъдат избрани кмет и общински съветници в община Ново село на изборите през 2019 г. Показателно е колко малко гласуващи могат да предопределят резултатите в полза на един или друг кандидат.

Така например за избор на един общински съветник през 2019 г. са били необходими 127 гласа, а кметовете на селата Винарово и Неговановци са били избрани със съответно 253 и 193 гласа.

Новорегистрираните в първите месеци от тази година 306 жители ще могат да изберат поне двама общински съветници, а също и да имат съществена роля в избора на кмет на село Винарово. Там населението по постоянен адрес към април наброява 508 души, а "новодомците" са общо 146 или 28.4% от всички живущи там.

Подобен е примерът и със село Ясен - с постоянно население от 139 човека. Към тях в последните четири месеца са се присъединили 43-ма по настоящ адрес (или 28.1%). В селото през 2019 г. не се е провеждал избор за кмет на кметство, тъй като тогава се изискваше население от 350 души, но сега трябват 100. По тази причина засиления интерес към живописното село Ясен на брега на Дунав е твърде вероятно да е именно заради вота през есента.

Часовниковата кула

Дали само предстоящите избори са причина за повечето желаещи да живеят в община Ново село, или има и други стимули за това, към този момент не е ясно.

Икономиката на Ново село

Бедна, изостанала, с висока безработица и топящо се население - така накратко изглежда малката община Ново село на брега на Дунав.

Има едно училище до 12 клас, една детска градина, която има филиал във всяко село. Има и по едно читалище във всяко от петте села, според сайта на общината. Ново село няма здравна служба, а един общопрактикуващ лекар се грижи за над 2000 жители.

Читалището в Ново село

Единственият бизнес, който се върти, е селското стопанство. Общият фонд земеделска земя е 90 520 дка, върху която се отглеждат предимно житни и маслодайни култури. Важен отрасъл е и лозарството, като насажденията заемат близо една четвърт от общата обработваема земя, сочат данните на общината. Именно от отдаването под аренда на общинската земя идват основните приходи в местния бюджет.

Безработицата обаче е два пъти и половина над средната за страната през последната година (10.9%), показват данните на НСИ.

Последното национално преброяване отчита, че 42% от хората между 15 и 64 години в общината не са активни икономически.

Постоянни доходи - от трудови и служебни правоотношения, имат едва 291 души, което е 13.2% от населението. Над половината от тях (56% или 164 души) са били наети в обществения сектор през 2020 г. В тази ситуация, в която местната власт е основен работодател, тя може да оказва и сериозно влияние върху политическите процеси в общината, отбелязват от ИРПС.

Ново село си има и стадион

В същото време кметовете на малките общини са едни от най-добре платените, като средно взимат около 4000 лв. месечно. Често пъти техните заплати са дори по-високи от тези в големи областни градове като Бургас и Стара Загора например. Причината е, че местната власт сама определя размера на възнагражденията си. Макар че тази информация по закон би трябвало да е публична, Mediapool не успя да я открие на сайта на община Ново село. От местната власт не дадоха информация за заплатата на кмета. Неофициално общински служител каза пред Mediapool, че тя е около 3000 лв. чисто на месец.

Може ли да се спре "изборният туризъм"?

Представяме този пример в продължение на предходните ни материали, за да изострим вниманието по отношение на явлението "изборен туризъм" и тъй като отговорните институции имат достатъчно време преди местния вот, за да извършат проверки в тази посока, коментираха от ИРПС.

Според Закона за гражданска регистрация проверки могат да се инициират по сигнал или при самосезиране от страна на кмета на съответната община. При сигнал кметът трябва да реагира в тридневен срок, а ако не го направи, заповед за проверка се издава от съответния областен управител.

Такава проверка вече е направена в община Ново село и тя не е открила нарушения, казаха от общината.

Черквата Снимки: община Ново село

"Не виждам нищо нередно в повишения брой на регистрациите. Това са хора, които постоянно живеят в община Ново село и пътуват до областния център на работа. Този път са решили да гласуват в родното си място. Избирателната активност на местни избори винаги е най-високата спрямо другите видове избори", коментира Иво Вергилов, председател на Общинския съвет в Ново село по телефона за Mediapool.

Той каза, че ще се включи в кметската надпревара като независим кандидат. Вергилов е бил член на ГЕРБ, но напуска, след като настоящият кмет Георги Стоенелов става член на партията на Бойко Борисов, след като печели четвъртия си поред мандат. За разлика от Стоенелов, който не пожела да разговаря с Mediapool, Вергилов е публикувал мобилния си телефон на сайта на общината и отговори на всички въпроси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. обикновен
    #5

    "Чисто" около 3000, означава около 5000 лв. заплата за кмета - преди осигуровки и данъци. Не е лошо за "западналия" Северозапад. А 300 души, регистрирани "умно" 6 месеца преди изборите, си е очевадна шашма на общинарите и не кмета, а МВР и Прокуратура трябва да проверява подобни случаи.

  2. Александър Борисов
    #4

    В провинцията се задруса, яко, герберско хоро !

  3. Калико Джо
    #3

    Навремето, бай Генчо на Раковска в София продаваше новоселска Гъмза, която беше най-хубавото вино, което можеше да се купи в града. Сега произвеждали жито и маслодайни култури и после се чудим как са толкова западнали. Тоя кмет пише, че е независим, но общинския съвет е 6 ГЕРБ, 2 БСП, 2 Възраждане и 1 ВМРО, изобщо картинката е ясна.

  4. anton nikolov
    #2

    Къде е министър Дрънкаджиев ?

  5. Des
    #1

    Вече е наложително полиция и прокуратура да прави проверки ( физически/ на място) на подобни явления, както и да се търси отговорност на кметове и служители допуснали вписването и даването на адресни регистрации на мъртви души.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.