Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бюджет 2021 е окончателно приет с дефицит от близо 5 млрд. лв.

Финансовият министър твърди, че проектът е изпълним от която и да е власт

4 коментара
Кирил Ананиев и Менда Стоянова, Снимка: Архив БГНЕС

След тридневен маратон депутатите окончателно приеха Бюджет 2021, както и втората актуализация на Бюджет 2020.

Непроменена макрорамка

Остава непроменена макрорамката, внесена от правителството. Тазгодишният бюджет ще приключи с дефицит от 5.2 млрд. лв. (4.4% от БВП) при очакван спад на БВП с 3%, а догодина е заложен "минус" в бюджета от 4.9 млрд. лв. (3.9% от БВП) при очакване за растеж на БВП от 2.5%.

В Бюджет 2020 заложеният с първата актуализация от април дефицит от 3.5 млрд. лв. се завишава заради очаквано неизпълнение на неданъчните приходи с 900 млн. лв. и завишаване на разходите с 840 млн. лв. Към 766 млн. лв. допълнително са предвидени за разплащания по инфраструктурни проекти на регионалното министерство.

В резултат от промените бюджетът на държавата за тази година нараства на 49 млрд. лв., а за догодина - на над 52 млрд. лв.

Заради извънредните социални разходи, обявени като антикризисни заради пандемията от Covid-19, държавният дълг се очаква да достигне близо 40 млрд. лв. (по-точно 38.9 млрд. лв.) към края на 2023 г., и то при положение че след 2021 г. бъдещите правителства премахнат голяма част от раздадените от Бойко Борисов социални благини като намален ДДС, данъчно облекчение за деца, финансова помощ за храни за най-бедните пенсионери и т. н.

Всичко това е на фона на амбициозен план за приходите догодина, които са заложени да бъдат с над 2 млрд. лв. повече от тазгодишните, при положение че още не е ясна дълбочината на кризата.

В края на настоящата година дългът се планира да достигне 28 млрд. лв. (23.5% от БВП), в които влизат изтеглените вече през септември от кабинета 5 млрд. лв. чрез емисии на международните пазари.

Бюджет 2021 залага на огромен ръст на социалните разходи:

  • Увеличаване на пенсиите, което ще струва 1.77 млрд. лв., като общо разходите за пенсии ще достигнат безпрецедентните 12.3 млрд. лв. Най-ниската и най-високата пенсия се вдигат с по 20% (съответно от 250 лв. на 300 лв. и от 1200 лв. на 1440 лв.), а всички останали – с по 5% от 1 юли 2021 г. Така, средната пенсия ще достигне 489 лв. (18.6%). Всички пенсионери ще получават и месечни надбавки от по 50 лв. до края на март 2021 г. Най-бедните (с пенсия между 300 лв. и 369 лв.) ще получат и еднократна помощ за храна в размер на 120 лв.;
  • Рязък скок на данъчното облекчение за деца, което ще може да се ползва от всички родители с облагаеми доходи, но едва в края на 2021 г. или в началото на 2022 г. - отстъпка от данъка до 450 лв. за едно дете, до 900 лв. - за две деца, и до 1350 лв. - за три и повече деца. Запазва се размерът на детските надбавки за семействата с доход на всеки от членовете до 410 лв. на месец (до 510 лв. за получаване на 80% от надбавките);
  • Всички ученици, записани в първи и в осми клас, ще получат еднократна помощ от 300 лв. през 2021 г.. Досега тази помощ беше 250 лв. и за получаването ѝ имаше подоходен критерий. Досега от помощта за първи клас се възползваха около 44 000 деца, като общо едно поколение деца е средно около 60 000;
  • Вдигат се заплатите на администрацията с 10%, а на службите на първа линия в борбата с Covid-19 ще се запази увеличението с 30% от тази година. Освен това лекарите на първа линия, както и личните лекари ще получават добавки по 1000 лв., като заплатите на всички останали лекари (ако са до 5000 лв.) се повишават с 600 лв., на медицинските сестри – с 360 лв., а на санитарите – със 120 лв.;
  • Повишават се заплатите на учителите със 17%. По този начин основната заплата на учител през 2021 ще е приблизително два пъти по-голяма от тази през 2017 г.;
  • Заплатите на полицаите и пожарникарите се увеличават с 15% въпреки тяхното настояване за 30%;
  • Минималната заплата се повишава от 610 лв. на 650 лв.;

Кирил Ананиев: Бюджетът за догодина е изпълним

По повод критиките, че с Бюджет 2021 се залага финансов капан за следващата власт след приключване на гласуването финансовият министър Кирил Ананиев обяви от парламентарната трибуна, че следващото правителство ще може да изпълни Бюджет 2021, независимо от политическата конфигурация. По думите му разчетите дават ясен хоризонт за реализиране на политики и мерки. В бюджета има предвидени достатъчно буфери и с него се продължава по пътя на реформите, започнати още в първите дни на управленския мандат, заяви Ананиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ivan Mitev
    #4
    Отговор на коментар #3

    Ясно е представено: "... същественият причинител за щети е неправилното емитиране на лева."Грешката на централната банка ще се прекрати чрез въвеждане на "подобрено емитиране на лева".

  2. Иван Козов
    #3
    Отговор на коментар #2

    Какво имаш пред вид под “подобрено емитиране на лева”? Банката да започне да печата левове ли? И изобщо, моля да не се използват тъпизми и неясни изрази. Ако имаш мнение, кажи го направо.

  3. Ivan Mitev
    #2

    В Република България същественият причинител за щети е неправилното емитиране на лева. Пандемията COVID-19 е много силен стимулатор за щети от грешката на централната банка. Обществеността е мълчалива за наличие на грешката на централната банка. Вариантите са два: Първи: При запазена грешка на централната банка – щетите се увеличават. Колкото по-добре се изпълнява държавния бюджет, толкова повече са щетите. Ситуацията подсигурява политическия провал на правителството. Втори: За устойчиво спасение от български щети е необходимо подобрено емитиране на лева. Чрез бюджета за 2021 година правителството взима нови заеми за да плаща щети от грешката на централната банка. Защо?

  4. Мони Монев Тиранофоб
    #1

    Бизнесът: Нека Сачева живее с 24 лева на ден Мерките за подпомагане на затворените фирми и хората, оставени без работа по време на “мекия” локдаун са неефективни

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.