Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бюджетните приходи изостават със 7.7% спрямо миналогодишните

4 коментара

Приходите в бюджета към края на първото полугодие са 12.95 млрд. лв. Това показват данните на Министерството на финансите за изпълнението по консолидираната фискална програма (КФП) за шестмесечието.

Приходите са 39.8 % от планираните в бюджета и са със 7.7% по-малко от миналогодишните за същия период. Най-силно забавяне в приходите има от данъци и по-специално от ДДС.

Оценките на Агенцията за икономически анализи и прогнози за основните макроикономически показатели за годината дават основание да се очаква свиване на БВП с около 6.3% за 2009 г. при заложен ръст в макрорамката на бюджет 2009 от 4.7%. Тези данни цитира и министърът на финансите Симеон Дянков, който преди два дни след заседанието на Министерския съвет обяви, че се налагат много спешни мерки за намаляване на разходите и увеличаване на приходите, за да се стигне до балансиран бюджет в края на годината.

Данъчните постъпления заедно с осигурителните вноски в края на юни са 10.12 млрд. лв. или 78.1% от общите постъпления по КФП.

Приходите от преки данъци са 2.26 млрд. лв. или 45.7% от годишния план. Приходите от косвени данъци са 4.9 млрд. лв. или 35.5% от годишната програма. Приходите от ДДС са малко над 3 млрд. лв., или с 21.3% по-малко от приходите за същия период на миналата година.

За полугодието постъпленията от акцизи са 1.8 млрд. лв. или почти същите като миналата година. Спрямо планираните в бюджета приходите от ДДС са 32.7%, от акцизи - 41.8%, от мита - 32.7%. Постъпленията от други данъци са 374.8 млн. лв., или 38% от годишните разчети. Събраните социални и здравни вноски са 2.6 млрд. лв. или 43.1 % от разчетените за годината.

Неданъчните приходи са близо 2 млрд. лв., което е 52.4 % от годишните разчети.

Разходите по консолидирания бюджет заедно с вноската на страната в бюджета на ЕС са 12.8 млрд. лв., което е 42.1% от годишния разчет.

Разликата между приходите и разходите е положителна от 183.8 млн. лв.

Фискалният резерв към края на юни е близо 8.3 млрд. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Андрешко
    #5

    Като гледам няма откъде да се компенсира недостига в бюджета. Най разумното е да се свият харчовете на държавата до размер съответстващ на приходите. Само че това едва ли ще се случи, най вероятно по стария и изпитан метод ще пуснат армията от данъчни да рекетират дребните търговци по пазарите и магазинчетата, вестникарските будки и амбулантните търговци, по сергиите с цел повишаване на събираемостта.

  2. Наблюдател
    #4

    Ако дупката е 2.5 милиарда, при условията на криза е нормално тя да се поеме то фискалния резерв. Колко е фискалният резерв на САЩ и имат ли изобщо такъв или си карат все на минус? Защо ще наливаме лихви на МВФ ако имаме парите?

  3. Непримиримият
    #2

    Стига лъжи!

  4. Балканец
    #1

    Когато едно семейство е в криза,първо ограничава `перото``лукс`.Отлага покупката на нова яхта;слиза от "Ройса" и се качва на "Ягуар";ограничава персонала в Швейцарската вила и т.н. от този ред.Искам да кажа - здравеопазване,образование,полиция,армия(в този ред)не се `пипат`докогато е възможно."Мерцедес"-ите за депутати и Правителство могат да се поотложат.А защо не да се понамалят и секретарките?При криза страдаме всички,но справедливо е най-сериозно да я почувстват тези от които зависят нещата в държавата.На битово ниво това е невъзможно,но лъскавите кабинети и броя на прислугата могат да се редуцират,нали!И всичко това,задължително да се обясни на хората-с цифри и факти!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.