Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чакаме от Брюксел отговор на молбата за финансова помощ заради наводненията

0 коментара
Чакаме от Брюксел отговор на молбата за финансова помощ заради наводненията

До седмици България ще получи отговор от Европейския фонд за солидарност на Европейската комисия на българската молба за помощ във връзка с наводненията в страната през последните дни. Това съобщи в четвъртък министърът на финансите в оставка Милен Велчев преди правителственото заседание.

Правителството провежда редовното си заседание, въпреки че е в оставка. Единственото, което то не може по силата на този си статут, е да внася в парламента предложения за законодателни актове. Решения по тиекущата си дейност обаче то може да взема до избирането и полагането на клетва на новото правителство.

Според Велчев сумата, която ще бъде предоставена, е въпрос на преценка от страна на органите, които управляват фонда, но министърът се надява помощта да е близо до 75 млн. евро, дори и да не бъде отпусната цялата поискана сума.

При посещението си в Брюксел тази седмица за участие в срещата на ЕКОФИН Милен Велчев представи данни за щетите от наводненията у нас през последните два месеца, които, според изчисленията, възлизат на 75 милиона евро.

Министърът изпрати и писмо до Европейската комисия с молба за подпомагане чрез Фонда за солидарност на ЕК, като искането е за обезщетение в пълен размер.

И днес продължава да е сериозно положението в редица селища и землища в страната заради продължилите поройни дъждове и бури по места. Продължава и работата на аварийните служби към електроразпределителните и водоснабдителните дружества и на екипи на Гражданска защита, защото много райони са с нарушено подаване ток и вода и с наводнени приземни етажи и дворове.  

Аварийни групи работят в селища на общините Макреш и Белоградчик, Видинска област. Дъждовете във вторник и сряда са разрушили мостовите подпори в селата Макреш, Вълчек и Тополовец. Напълно наводнена е помпената станция в Макреш.

Три къщи са наводнени в село Цар Шишманово, което е напълно без питйна вода.

Пороят е отнесъл асфалта от улиците в село Подгоре и са наводнени приземните етажи на училището и на 3 къщи. Село Тополовец е трудно достъпно заради разбитите улици. То е без ток и вода.

В община Белоградчик, най-сериозно е пострадало село Върба, където е прекъснат водопроводът и е изровена уличната настилка.

Приземните етажи и мазетата на 10 къщи в квартал Заряница в Берковица са наводнени при поройния дъжд в четвъртък вечерта.

Пороят е унищожил зеленчукови градини в Берковица и в близкото село Боровци. Най-вероятна причина за задържането на водата в дворовете на хората са затлачените отводнителни канали по места, смятат от Гражданска защита  в Монтана.

Осем къщи в ромските махали на четири населени места в община Садово, Пловдивска област, са паднали вследствие на проливните дъждове. Без подслон са семейства в Садово, Чешнигирово, Караджово и Катуница. Наводнен е свинекомплекс в село Болярци.

Сериозно са засегнати, а на места са напълно унищожени посевите в землищата на Садово.

От бурите снощи щети са нанесени на постройки в елховските села Вълча поляна и Малко Кирилово. Изкоренени са десетки големи дървета.

В село Вълча поляна са пропаднали покривите на 21 къщи, а в Малко Кирилово - на 16 къщи. Двете села са без ток и се работи за включването им.

Мостовете по поречието на Тунджа в Старозагорска област се наблюдават денонощно. Източването на язовир Копринка в реката е намалено до 100 кубически метра в секунда. В община Казанлък също е взето решение за наблюдение на инфраструктурните обекти като на всеки мост има дежурни полицаи и представители на областно пътно управление.

Продължава да е затворен пътят Стара Загора - Казанлък в участъка Ягода - Тулово.

От Гражданска защита се отводняват най-засегнатите от бедствието села на община Павел баня - Манолово, Осетеново и Александрово, където напълно разрушени са 4 къщи, 9 са опасни за обитаване, а 5 моста са частично или напълно разрушени.

От Гражданска защита в Сливен смятат, че неподдържаните в изправност отводнителни съоръжения са причина за наводненията на жилищни сгради и дворове в редица селища на общината.

Ако съоръженията бяха своевременно почиствани от наноси и растителност, щетите от пороите щяха да са по-малки, твърдят от Гражданска защита.

Най-сериозно засегнати от валежите, без да се отчитат щетите по земеделските култури, са град Кермен и близките до него села Биково, Бозаджий, Скобелево и Чокоба, селата край река Тунджа - Крушаре и Жельо войвода, всички от община Сливен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.