Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чакат се есенни доставки на газ през БОТАШ и търг за количествата догодина

6 коментара
Досега на терминала "Ереглиси" е дошъл само един танкер по споразумението с БОТАШ

Следващата доставка на втечнен природен газ за България по договора с турската държавна компания БОТАШ ще е през октомври, такива ще има и през ноември и декември. В рамките на настоящия месец пък "Булгаргаз" ще обяви търг за доставка през следващата 2024 г. на турските LNG терминали в рамките на резервирания годишен капацитет от 1.85 млрд. куб. м по сключеното 13-годишно споразумение. Това съобщиха от държавния газов доставчик за Mediapool.

Трудни преговори с БОТАШ за промени

Подписаният при служебното правителство документ е силно критикуван от настоящия кабинет заради продължителността му и считаните за неравноправни условия за българската страна. Преди ден премиерът Николай Денков и енергийният министър Румен Радев казаха пред журналисти, че се водят разговори с БОТАШ за предоговаряне на условията и оптимизиране на доставките по договора. Радев обаче призна, че разговорите, които е провел заедно с шефовете на "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" в Турция в края на юли, са били трудни. По информация на Mediapool турската компания изобщо не е дала знак дали е склонна за промяна на някои клаузи на споразумението. То е правно-обвързваща форма за подписване на търговския договор и "Булгаргаз" ще търпи санкции, ако го развали.

Според споразумението "Булгаргаз" реално няма достъп до турската газова мрежа, както бе обяснявано от предишния енергиен министър Росен Христов и от президента Румен Радев. Всъщност газовият ни доставчик може да получава купени и разтоварени свои количества на турски терминал, но транспортирани на входа на българската газова мрежа при точката Странджа-Малкочлар. За това българското дружество ще плаща пълния резервиран капацитет за всички години, независимо дали го е оползотворило. За периода до края на 2035 г. общата сума е 3.8 млрд. евро, посочи преди седмица изданието "Капитал", цитирайки договора.

Реципрочно БОТАШ получава достъп до капацитета на българската газова мрежа и така съответно и до европейската, но реално "Булгаргаз" ще действа като негов агент и ще резервира от свое име, но за турската компания капацитет за нейните нужди. За това "Булгаргаз" ще получи за целия период 135 млн. евро, отново независимо дали БОТАШ е пренасяла. Разликата в сумите за двете страни по споразумението е съществена, но предишният служебен енергиен министър Росен Христов обясняваше, че става въпрос за комплексна услуга от страна на БОТАШ за разтоварване и регазифициране на втечнения газ, съхранението му при нужди и доставка до Странджа-Малкочлар.

Търговци на газ в региона коментираха пред Mediapool, че реално това споразумение отваря вратите пред БОТАШ за доставка на руски газ в Европа и заобикаля европейското изискване да има споразумение за междусистемна свързаност на мрежите на БОТАШ и "Булгартрансгаз". Такова турската компания от години отказва да подпише и това блокира достъпа на други търговци до Странджа-Малкочлар.

Съхранявани, прихванати и разменени количества

По договора досега "Булгаргаз" получи един танкер през април като точните количества така и не бяха обявени. Доставката бе осигурена от американската компания "Шанийр". Оказа се, че тя е разменила с френската "Тотал", която спечели търга за доставката на турския "Ереглиси", своя слот за разтоварване на гръцкия терминал "Ревитуса" по подписан вече договор с "Булгаргаз". После се оказа, че всъщност още преди посрещането на американския танкер на "Ереглиси" през Странджа-Малкочлар са минали над 18 млн. куб. м. След това и досега няма физически потоци. Количеството е под една пета от един стандартен танкер от 100 млн. куб. м, а обяснението на "Булгаргаз" бе, че останалите количества са на съхранение в Турция, а внесените по-рано количества са по прихващаща сделка. Това е направено, защото потреблението пролетта е било ниско, а газохранилището в Чирен остана необичайно запълнено и реално компанията не е имала какво да прави купените количества синьо гориво.

Сега от българския газов доставчик заявиха пред Mediapool, че тези оставени в Турция количества ще бъдат внесени у нас през есента, когато резонно газовото потребление нараства с настъпването на отоплителния сезон. През октомври по това споразумение отново ще се направи размяна на слотове с резервирания от "Булгаргаз" такъв в "Ревитуса" на 11 октомври за разтоварване на около 47.4 млн. куб. м. Договореният с "Шел" танкер за гръцкия терминал обаче ще отиде в Турция, а в Гърция ще има друга доставка, договорена в рамките на други търгове за октомври и отложено запълване на газохранилището.

От "Булгаргаз" обявиха, че правят всичко възможно, за да оползотворят капацитета, договорен с БОТАШ, който за настоящата година е по-малък спрямо следващите години, когато трябва да е 1.85 млрд. куб. годишно (макар Христов да твърдеше първо, че е 1.4 млрд. куб. м, а после - че е 1.5 млрд. куб. м годишно). Това е повече от половината, което консумират българските потребители – между 3 и 3.5 млрд. куб. м годишно. "Булгаргаз" има договор за доставка на още 1 млрд. куб. м азерски газ, както и резервиран капацитет за още 1 млрд. куб. м синьо гориво за разтоварване на бъдещия гръцки терминал край Алексадруполис, който трябва да заработи догодина. Количеставата за там още не са обезпечени.

Нови търгове за доставки в Турция

В рамките на август "Булгаргаз" смята да обяви търг за доставчици на втечнен газ на турските терминали през 2024 г. Точните количества в момента се анализират според заявките, които дружеството ще получи от своите контрагенти в рамките на новите договори за следващата газова година, която започва на 1 октомври. От доставчика не се наеха да кажат дали ще успеят да усвоят целия резервиран капацитет в Турция, но посочиха, че "част от количествата, оферирани в бъдещия търг, ще бъдат предложени на търговци на природен газ в региона".

"Има проявен интерес за доставка, но същият е в пряка зависимост от предлаганата цена и условия на доставка, които ще станат ясни по време на гореспоменатата тръжна процедура", заявиха от българската компания, без да дават подробности откъде е проявен интересът.

След подписването на споразумението с БОТАШ Росен Христов също твърдеше, че имало наплив от интерес от съседни държави да ползват тази възможност да си осигуряват газ.

Предстои да се види дали това наистина е така, но от "Булгаргаз" посочват, че вече се опитват да влизат в ролята си на истински търговец и не само да разпределят количества от договорите си към совите клиенти на българския пазар, но и да продават свободните количества на регионалните газови борси.

Продавани свободни количества в Гърция

Още миналия октомври дружеството поиска регистрация за търговия на пазарите в Гърция, Румъния и Словакия. Към момента дружеството вече е регистриран търговец в Гърция и Словакия, но засега е реализирало сделки само в Гърция през месец май. Какви количества са продадени и какви са приходите от тях обаче компанията отказа да каже с мотива търговска тайна.

"Към момента "Булгаргаз" не реализира количества в Словакия, основно поради икономическа нецелесъобразност на такива доставки. Относно регистрацията в Румъния, действията на "Булгаргаз" все още не са финализирани, поради нововъведени от румънската държава временни национални мерки, свързани с данъчни и финансови изисквания", заявиха от "Булгаргаз" пред Mediapool.

Предстои да се види какво ще се случи с всички тези търгове и доставки, както и ще се увенчае ли с успех опитът на правителството да предоговори условията на споразумението с БОТАШ, но може би не е зле и да се погледне на него малко повече извън българското потребление в перспектива на развитието на газовия пазар в региона.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Slavka Peneva
    #6

    Новината за очакваните есенни доставки на газ през БОТАШ е важна и може да има голямо значение за енергийната сигурност на България и региона. Това означава, че ще имаме достатъчно газ за нашите енергийни нужди през следващите месеци, което е особено важно през студените месеци на годината.

  2. ABV
    #5

    Защо патрЕотЕ ни квичат, че гадев и росен христов са направили булгаргаZZ филиал на Ботош, предали са българската газова мрежа и националния интерес на Турция?

  3. ABV
    #4

    "БОТАШ получава достъп до капацитета на българската газова мрежа и така съответно и до европейската, но реално "Булгаргаз" ще действа като негов агент и ще резервира от свое име, но за турската компания капацитет за нейните нужди." - преведено на български, през ердоганистан и ZZадунайски ZZиганистан путЬю ще си продава газовете в Европа!

  4. ABV
    #3

    "Според споразумението "Булгаргаз" реално няма достъп до турската газова мрежа...Всъщност газовият ни доставчик може да получава купени и разтоварени свои количества на турски терминал, но транспортирани на входа на българската газова мрежа" - преведено на български, ерДоган ще ни пробутват путюви гаZZове.

  5. Мазен Кумунис
    #2

    Да видим колко коментара ще имате "по темата". ;)

  6. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.