Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чехия и Словакия са против България да вкарва исторически спорове в ЕС

"Идеята за фалшифициране на историята е изключително вредна"

36 коментара
Чехия и Словакия са против България да вкарва исторически спорове в ЕС

Чехия и Словакия обявиха несъгласието си с българските изисквания за започване на преговори със Северна Македония заради включването на понятието фалшифициране на историята.

"Поставянето на условия, свързани с исторически спорове, би било изключително вредно за процеса на разширяване на Европейския съюз", заявиха външните министри на Чехия и Словакия. Те предупреждават, че няма да допуснат ЕС да бъде арбитър на общата история и на това как всяка страна идентифицира себе си и езика си.

Чехия и Словакия излязоха със съвместно изявление, след като българското външно министерство изрази съжаление, че две държави (без да посочва кои) са наложили вето върху заключенията на Съвета на ЕС по Процеса на асоцииране и стабилизиране, в които по искане на София е било добавено "изречение за важността на договорите на Република Северна Македония с България и Гърция, както и че тяхното прилагане ще доведе до край на всички претенции, основани на грешно интерпретиране на историята".

Първите дипломати на Чехия и Словакия обясниха, че са наложили вето заради опита да се поставят условия, свързани с фалшифициране на историята.

Те не коментират казуса конкретно и не посочват България, но позицията им е ясно насочена към казуса. 

"Предложеният текст съдържа елементи, включително идеята за фалшифициране на историята, които според нас биха изключително вредни за процеса на разширяване и биха могли да доведат до допълнителни усложнения", се посочва в позицията.

"Няма да позволим ЕС да бъде арбитър на нашата обща история, на това как се идентифицираме или за езика, който използваме. Тези въпроси принадлежат на засегнатите страни и ние сме тук, за да ги подкрепим с опита от нашите собствени процеси на възстановяване".

Така двете страни взимат публично позицията на Скопие. Те посочват, че са разочаровани, че рамките за преговори на Северна Македония и на Албания за членство в ЕС не са одобрени. 

Двете страни по принцип симпатизират на Северна Македония, имат особена чувствителност по темата за история, език, идентичност поради собствения си исторически път. Македонският външен министър Буяр Османи по рано тази седмица бе на официално посещение в Прага.

България не одобри преговорната рамка на Северна Македония и така блокира пътя ѝ към ЕС засега. Българското правителство не успя да убеди страните членки на ЕС добросъседството да влезе като критерий, въпреки че заяви изискванията си.

София дори се оплака, че една кандидатка получава повече подкрепа от страна членка.

Сега въпреки, че според българското външно министерство е бил постигнат "консенсус от германското ротационно председателство на ЕС", две страни публично обявиха, че не приемат българските обяснения. 

Заключенията на Съвета на ЕС по разширяването нямат нищо общо с процеса на одобряване на преговорните рамки, но поведението на другите страни е показателно как се приемат българските изисквания. 

"Ветото над заключенията на Съвета рискува да подкопае доверието в ЕС и препятства ЕС да изпрати тъй необходимите сигнали до Западните Балкани, за да стимулира извършването на необходимите реформи, които страните, желаещи да се присъединят, трябва да предприемат", посочиха от външно министерство.

България настоява и за подписването на нов документ със Скопие с повече конкретика и механизми за контрол от Договора за добросъседство от 2017 година. Македонският премиер първоначално даде сигнали, че е готов да подпише подобен документ под формата на пътна карта, но в последните седмици втвърди тона към София.

Преди ден македонското правителство излезе с позиция, че българското решение е огромна геостратегическа грешка. 

"Доверието е разклатено в полза на трети страни", смятат в Скопие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Силвана Влахлийска
    #36

    Няма "исторически спорове", а откровени лъжи от страна на Македония и опит за фалшификация на историята. На Македония мястото и не е в ЕС, щом си воъбразяват, че могат да измислят "македонскио язик" и да пробутат тази лъжа.

  2. ivancho ivanov
    #35

    Спорът е изместен и не е кой какъв е бил, а какъв иска да бъде - ние сме в ЕС, и следователно ясно е какви сме, за РСМ достаъчно е един да каже, че не са готови и ще стоят отвън! Докато някой помогне на г-н Заев да разбере, ако е рзабрал, па не може, ние какво да правим? Много ВМРО-та се навъдиха, това е!

  3. fantom
    #34
    Отговор на коментар #25

    Проблемът няма да бъде дали Ян Хус е македонец, а в това, че Чехия трябва да се присъедини към "Най-Северна Република Македония".

  4. Георги Петров_fb
    #33

    А когато византийците си защитаваха историята къде бяха тия умници от Чехия и Словакия ??? Защо никой не ги попита ???

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #32
  6. Коментарът е изтрит в 21:55 на 21 декември 2020 от автора.
    #31
  7. memento
    #30
    Отговор на коментар #29

    Да, де - това е и причината за чехословашкото вето... Прекалено много скелети има в гардероба.

  8. Филка Русофилка
    #29
    Отговор на коментар #24

    Твъpдeниeтo, чe „Вeликoмopaвcкaтa миcия“ нa cвeтитe paвнoaпocтoли Кoнcтaнтин-Киpил и Мeтoдий имa нeщo oбщo c Чexия, Cлoвaкия и тяxнaтa Ceвepнa Мopaвия e лъжa, cъчинeнa oт чeшкитe xуcиcти пoлoвин xилядoлeтиe cлeд миcиятa им. 3-гoдишнaтa Вeликoмopaвcкa миcия e пpoвeдeнa изцялo в Пaнoнcкa Мopaвия южнo oт Дунaвa c глaвeн гpaд Cpeм (Cиpмиум, ceгa Cpeмcкa Митpoвицa) и пopeчиeтo нa peкa Бългapcкa Вeликa Мopaвa. Тeзи зeми ca били вacaлни нa Бългapcкoтo цapcтвo, нo в тяx ca дeйcтвaли Бaвapcкитe eпиcкoпи към

  9. Филка Русофилка
    #28

    Георги Раковски се занимавал и с лингвистика. През 1865 г. писал, че Наполеон Бонапарт (1769-1821) бил българин. Името му идвало от „на по̀ле е о̀н“ - македонец.:) Нашенските следосвобожденски литератори, учили в Европа и Русия, се подигравали на лингвистическите му упражнения (днешните също). Обаче 3 год. след смъртта на Раковски, Francisco Behr (1870) публикувал генеалогия на Наполеон, според която пра-пра…-дядо му 24 поколения назад се казвал William Bulgaro von Fucchio und Settimo (1034-1075), а пък неговия внук - Bulgarino von Settimo. Е сега Историческата комисия ще види голям зор.:)

  10. ефрейтора
    #27

    Много северно-македонски-европейски трол . А и българско-лезбийски . Малий...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.