Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Черногорският парламент отхвърли закона за провеждане на референдум за независимост

0 коментара

Парламентът на Черна гора не прие днес проектозакона за референдум за държавния статут на републиката, изработен от парламентарната комисия. Съдбата на проектозакона беше решена от 29-те депутати от Демократичната партия на социалистите /ДПС/, които се въздържаха. В гласуването не участваха и депутатите от коалицията "Заедно за Югославия".

Законопроектът, който е ключов за провеждане на референдум за отделяне на Черна гора от Югославия, е подкрепен само от 39 депутати на Либералния съюз на Черна гора и Социалдемократическата партия на Черна гора /СДП/.

Отхвърлянето на проектозакона за референдума, вероятно очертава бъдеща правителствена криза в Черна гора, тъй като депутатите-либерали не изключват възможността за политическо споразумение между ДПС и опозиционната Социалистическа народна партия /СНП/. Ако такова споразумение се сключи, правителството на ДПС и Социалдемократическата партия ще остане без подкрепа.

Законопроектът предвиждаше решението за независимост да бъде взето с просто мнозинство на гражданите, участвали във вота. По-рано мисията в Подгорица на ОССЕ оцени законопроекта като крачка назад и изрази загриженост от стъпките, които предприема черногорския парламент. Представителят на ОССЕ обърна внимание на това, че в законопроекта дори не се уточнява какъв минимален брой граждани трябва да участват в референдума. Представителят на ОССЕ припомни, че за да бъде обявена независимостта на Черна гора е необходимо да се промени и конституцията на републиката, която постановява, че независимостта може да бъде провъзгласена с гласовете на две трети от депутатите в парламента

В интервю за днешния брой на излизащия в Подгорица всекидневник Виести, посланикът на Великобритания в Югославия Чарлс Крафорд казва, че Великобритания и Европейския съюз са за демократична Черна гора в рамките на демократична Югославия.

Според Крафорд теоретично съществуват три основни възможности - едната е пълна независимост на Черна гора, както преди десет години стана със Словения, втората е да има съюз на международно признати държави с общи пълномощия. Третата възможност е нова федерална Югославия.

Наблюдатели коментират, че евентуално отделяне на Черна гора като самостоятелна международно призната държава ще дестабилизира верижно целия Балкански полуостров, тъй като ще повдигне отново и въпроса за статута на Косово, а оттам и целия проблем с албанските малцинства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.