Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Четиригодишният път на България - в отражението на тристраннатасреща в Пловдив на президентите Стоянов, Илиеску и Сезер

0 коментара

Пловдив от днес е домакин на двудневна среща на трима президенти. Държавните глави на България, Румъния и Турция Петър Стоянов, Йон Илиеску и Ахмед Сезер ще обсъждат както отношенията между своите държави, така и обстановката в региона след падането на Милошевич и шансът за демократизиране на Югославия. В спектъра от теми със сигурност ще бъде съдбата на инфраструктурните проекти, европейските амбиции на България, Румъния и Турция и шансът влиятелна Анкара на помогне и на София, и на Букурещ при втората вълна на разширяването на НАТО.

За хората, които не се интересуват задълбочено от политика, подобно изброяване на отделни акценти в разговорите между трима президенти сигурно не съобщава нищо ново. Колкото пъти са се срещали президенти на държави от региона - винаги е ставало въпрос и за икономика, и за инфраструктурни проекти, и за Югославия като проблем за решаване, и за Европа, и за НАТО. Пловдивската среща, обаче, без дори да е изчислявана да бъде такава, е съвсем нов политически символ и за България, и за региона.

Преди четири години - още в началото на своя мандат президентът Петър Стоянов излезе с инициатива за организиране на тристранни президентски срещи. Първата бе във Варна и събра заедно българския държавен глава, тогавашният президент на Турция Сюлейман Демирел и Емил Константинеску - президентът, с когото румънците най-вече свързваха надеждите си за скъсване с комунизма. По някакъв особен начин - сякаш като през "малко прозорче" - форматът на тристранните срещи се превърна не само в поле за обсъждане на актуални за момента проблеми.

Събирането на "тройки" от балкански президенти и държавници с натрупването на своя история стана и един от критериите, с които можеше да се оценява пътят и развитието както на целия регион, така и на всяка отделна страна от него. Срещата в Пловдив идва като емблема на един завършен цикъл от политически разговори на президентско равнище между България, Турция и Румъния. Ако във Варна преди четири години стартовите позиции на тези държави бяха почти еднакво мотивирани към перспективата всяка една от тях да спечели благоприятна позиция пред Европейския съюз, а България и Румъния да получат уверенията на Турция в атлантическата ѝ подкрепа за тях, сега в Пловдив вече е дошло времето да се направи равносметка.

Румъния -страната, в която неотдавна левицата триумфално се завърна във всички власти,а символът на надеждата Константинеску дори не участва в президентските избори - на практика трябва да започва от изостанали позиции. Разбита икономика, хаотична приватизация, тежък визов шамар от Брюксел и отделяне на Букурещ от общото му възприемане със София заради по-слабата му позиция пред Европейския съюз - тези характеристики на днешния образ на Румъния представят северната българска съседка като завърнала се твърде близо до ранния си постсоциалистически период държава.

И само за илюстрация - по време на първия мандат на Илиеску и тогавашния мандат на президента Желев отношенията между двете страни бяха твърде анемични. Активизирането им започна с почти едновременното избиране на президентските постове на двама представители на демократични сили - Константинеску и Стоянов. Солидността и яркото политическо присъствие на Сюлейман Демирел като президент на Турция още от срещата във Варна и през Синая, когато Константинеску, Стоянов и Демирел се видяха за последен път в този състав - сякаш дори в личното му качество не позволяваха добре да се разпознаят и предвидят признаците на сегашната дълбока политическа, ценностна и в скрит вид - конституционна криза на Турция заради изискванията на ЕС към Анкара.

Днес - вече без Демирел, макар че и новият турски президент Сезер е достатъчно влиятелна фигура, е видимо и с просто око, че за да се доближи истински до Европа, държавата край Босфора трябва да заплати изключително висока цена на вътрешни реформи, които - при актуалното разположение на силите и настроенията там, означават да се премине през непредсказуема вътрешна криза с участие и на армията. На фона на олевялата Румъния и евроотдалечената - особено след Ница - Турция, пътят на България през четирите години след първата тристранна президентска среща във Варна изглежда доста позитивен.

И посоката, и постигнатите от София резултати дават достатъчно основание да се заговори, че се развива дълбок процес на разслоение в нивата и преразпределение на позициите на отделните страни от региона. И в частност - страните от формата на пловдивската среща на тримата президенти. Нейният фон откроява България като държава, която е постигнала своите стратегически цели през последните четири години, радва се на стабилност и очаква спокойно бъдещето.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.