Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Четирима кандидати за довършване на газовата връзка с Румъния

1 коментар
Четирима кандидати за довършване на газовата връзка с Румъния

Три консорциума между български и чужди компании и една немска фирма са подали документи за извършване на подводния сондаж за изграждането на 2-километровото трасе от газовата връзка между България и Румъния край Русе и Гюргево. Това научи Mediapool от Георги Гегов, изпълнителен директор на държавния ни газов оператор "Булгартрансгаз", който за втори път опитва да намери изпълнител на проблемното трасе от интерконектора.

Предишният опит пропадна през лятото, след като българската фирма "Станилов" ЕООД не успя да се разбере окончателно с подизпълнителя си – немската фирма "ЛМР Дрилинг", която има опит в подводно сондиране в редица проекти в европейски държави и на която се разчиташе всъщност да свърши основната работа по прокарването на тръбата по дъното на Дунав. Така "Станилов" загуби 45 хил. евро банкова гаранция за участие в обществената поръчка, чиято стойност и преди и сега е 4.7 млн. евро.

В момента "ЛМР Дрилинг" играе отново, но с други компании. Сред участниците в новата поръчка има и такива, които са отпаднали при предишната. Сега газовият оператор преценява дали кандидатите отговорят на поставените им изисквания, след което ще се реши кои се допускат да отваряне на техническите предложения, а по-нататък и на ценовите оферти.

Очакванията са най-късно в началото на декември този път да има изпълнител, който да успее да се справи с тежките геоложки структури по трасето на газопровода, чиито сухоземни участъци вече са изградени на българска и румънска територия и само трябва да се свържат през реката. Румънски консорциум, избран за сондажа още в началото на проекта от румънския партньор в строежа на газовата връзка – "Трансгаз", се провали в задачата в началото на 2014 г. и дори загуби скъпа техника при опита да прокара трасето.

Така втора година се бави приключването на проекта, за който Европейската комисия отпусна 9 млн. евро още през 2010 г. и на който страната ни разчета да стане част от бъдещите ѝ планове за транзит на огромни количества природен газ през другата бъдеща газова връзка с Гърция и дори с Турция към Румъния и Западна Европа.

Очакванията на правителството са, ако всичко върви по план, до средата на 2016 година газовата връзка между България и Румъния най-сетне да е готова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И какво от това
    #1

    А дано! Колко години се бави тя вече? 10 или повече! Но връзката с Румъния без компресорна странция на тяхна територия е само за да получават ТЕ газ от нас, защото налягането на румънските газови тръби е много по-ниско и, без компресорна станция на румънска територия е невъзможно да получаваме газ от тях. Нито "Аварийна помощ", нито "румънски" производители на газ да си продават газа у нас-където цената е доста по-висока! И у нас действа 90% руски газов монопол!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.