Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Членство в ЕС – през 2007, но с предпазни клаузи и орязани еврофондове

49 коментара
Членство в ЕС – през 2007, но с предпазни клаузи и орязани еврофондове

Европейската комисия се кани да каже "Да, ако" на България и Румъния във вторник. Двете страни ще могат да влязат в ЕС, ако сериозно ограничат престъпността и корупцията, според анализ на агенция Ройтерс, публикуван в неделя.

Същия ден в интервю за ББС председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу каза, че решението ще бъде взето във вторник и отказа да каже какво ще бъде то, защото ще бъде колективно.

По думите му съществуват три възможности. Едната е да се каже, че всичко в България и Румъния е отлично и те могат да влязат през 2007 г. Другата възможност е да им се каже: " не изпълнихте коректно задълженията си, ще може да влезете през 2008 г." Третата възможност е да им се каже: "добре, все още може да влезете на 1 януари 2007 г., но първо трябва да направите това, това и това".

Според източници от Брюксел Барозу е привърженик именно на третата възможност, което означава, че окончателното решение ще бъде обявено през есента на тази година.

Предпазни клаузи и орязване на парите от еврофондовете

Докладът, който все още не е финализиран, допуска възможност за предпазни клаузи и блокиране на пари от еврофондовете зарази липса на ефективен контрол при изразходването им.

Освен за правосъдие и вътрешен ред, България  е заплашена и от предпазна клауза за вътрешния пазар, която би довела до ограничения за бизнеса и движението на капитали.

България има нова “червена” зона

В доклада на ЕК се посочва, че България и Румъния могат да не получат сериозни суми от европейските фондове, ако бързо не въведат системи за получаване и контрол на селскостопанските субсидии и регионалните помощи.

Според проектодоклада, за България "червените картони" са шест, а за Румъния - четири.

Три от “червените” зони за България са по глава “Правосъдие и вътрешен ред”, две са за земеделие и една по глава 28, която се отнася за  "Засилване на финансовия контрол върху структурните и кохезионни фондове".

Малко вероятно е до ранния следобед във вторник, когато предстои да бъде обявен окончателният вариант на доклада, да настъпят радикални промени.

Засега не е ясно дали решенията за налагане на предпазни клаузи, следприсъединителен мониторинг и евентуално орязване на парите от еврофондовете ще бъдат ясни на 16 май или само ще бъдат формулирани като опция, която да бъде окончателно потвърдена след новия доклад през есента.

11 области, определени като "червени" в предишния доклад за България, сега са преминали в "жълто" (т.е. по тях е постигнат напредък ), съобщи по-рано портал Еuropa.bg .

Общият брой на "жълтите" области в доклада за България, е 45. 

Най-сериозно притеснение буди новата “червена” зона - управлението и контрола на средствата по европейските фондове, както и административният капацитет за разпределяне на средствата за земеделието.

Изоставащата допреди една година Румъния успя да навакса изоставането си и дори да надмине своята съседка, особено в областта на правосъдието.

Румъния изглежда готова да приеме условията на Брюксел, но София предварително се обяви срещу използването на предпазните клаузи, както и против отлагането с една година, се посочва в анализ на АФП, цитиран от БТА.

Според първоначалния вариант на доклада, цитиран от ББС, документът оставя датата за присъединяване “отворена”, а решението ще бъде взето след финален доклад на ЕК през есента.

Като се позова на своя информация от Брюксел, народният представител от ДСБ Атанас Атанасов съобщи в Русе, в ЕК се обсъжда възможност Румъния да бъде приета на 1 януари 2007 г., а България - в средата на същата година.

Аз лично съм за приемането на Румъния и България колкото е възможно по-скоро, мисля, че това ще бъде добре за Европа и добре за двете страни, от момента, в който те точно ще спазват всички изисквани критерии, включително в областта на правосъдието и борбата срещу корупцията и организираната престъпност, подчерта председателят на ЕК пред ББС.

Барозу и еврокомисарят по разширяването Оли Рен ще посетят София и Букурещ в сряда, за да обяснят огласеното предния ден решение на комисията.

Организираната престъпност тегне над шансовете на България

Неспособността на българските правителства да решат проблема с организираната престъпност тегне върху шансовете на България да влезе в ЕС на 1 януари 2007 г., отбелязва агенция Франс прес, цитирана от БТА.

Докато България се опитва да убеди ЕК, че се бори ефективно с организираната престъпност, две мафиотски убийства, извършени неотдавна, заплашват да поставят под въпрос усилията на София, подчертавайки неспособността на правосъдието ѝ, посочва АФП.

Агенцията цитира високопоставения италиански магистрат Антонио Лаудати: "Богатите хора тук (в България) не са много. Но казината и магазините за луксозни стоки ще ви покажат, че съществува огромно несъответствие между икономиката и парите в обращение".

Агенцията цитира и думите на анализатора Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията: "Няколко фамилии започват да контролират страната, като в Латинска Америка. Създава се нова организирана престъпност, свързана с политически и икономически елити".

От август новото коалиционно правителство засили борбата срещу мафията, отбелязва АФП и цитира вътрешния министър Румен Петков, че от януари досега са разбити 26 престъпни групи и през миналата година са заловени 2,3 тона наркотици.

ЕК в деликатно положение

На фона на нарастващото безпокойство в Западна Европа за бъдещото разширяване на ЕС, Еврокомисията е поставена в деликатното положение да балансира между това да оказва натиск върху Букурещ и София да продължат реформите, като в същото време не накърнява успешната си политика на разширяване, отбелязва Ройтерс.

В проект на доклада на ЕК се казва,че България има все още сериозни проблеми с измамите, организираната престъпност и прането на пари, докато Румъния има по-скоро технически проблеми, свързани с въпроси като безопасността на храните.

Към края на април 16 от общо 25 членки на ЕС вече бяха ратифицирали Договора за присъединяването на България и Румъния, но това все още не са направили няколко ключови държави като например Германия, Франция и Холандия.

Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер каза миналия петък, че Берлин ще започне процедурата по ратификация, така че двете държави да могат да се присъединят на 1 януари 2007 г. Но Германия ще завърши тази процедура в началото на декември.

В доклад на Дойче банк, публикуван миналата седмица, се казва, че отлагането на членството в ЕС за 2008 г. няма да окаже голямо икономическо въздействие върху България и Румъния, ако те продължат да извършват реформи.

В същото време обаче българският премиер Сергей Станишев предупреди Брюксел да не унижава неговата страна, тъй като това ще провокира антиевропейски настроения и ще забави реформата, припомня Ройтерс.

България и Румъния подписаха през април 2005 г. договор за присъединяване към ЕС, в който приемането им е определено за 2007 г., но 25-те имат възможност да го отложат с една година по препоръка на Брюксел, ако двете страни "очевидно не са готови".

В министерствата на Петков и Петканов е свършена “много работа”

В отговор на журналистически въпрос за оценка на работата на министрите Румен Петков и Георги Петканов министър-председателят Сергей Станишев заяви в Русе, че в министерствата на вътрешните работи и на правосъдието е свършена много работа за фундаментална промяна на системите.

Той изтъкна и законодателните мерки от последните месеци за реформа в съдебната система и в МВР.  Сега вече има конкретни резултати, "които се виждат в стигналите до съда знакови престъпни фигури, разследването на много народни представители от различни политически сили", каза премиерът.

Румъния никога не е имала като нашата организирана престъпност

По думите му, в Румъния никога не е имало организирана престъпност в тези мащаби, в които тя съществува в България, тъй като там не е била разградена държавата, както у нас. Не могат да се очакват чудеса за два месеца и затова работата ще продължи още по-усилено, обеща Станишев, който по-рано тази седмица отхвърли възможността за смени в кабинета заради критиките на ЕС.

ДСБ може да поиска вот на недоверие

Повече от ясно е, че на 16 май ще има един лош доклад на Еврокомисията за готовността на България за членство в ЕС. И ако при такъв документ Сергей Станишев продължава да държи най-провалените си министри – Георги Петканов и Румен Петков, ДСБ може да поиска вот на недоверие на кабинета", заяви в Шумен депутатът Асен Агов.

Бойко Борисов също трябвало да понесе своята отговорност, като признае за неразкритите 150 убийства, извършени по негово време като главен секретар на МВР, както и да признае, че не се е справил с организираната престъпност, смята Агов.

“Благодарение на тези хора България може да не постигне стратегическата си цел – членство в Евросъюза”, категоричен е Агов. Той не изключи възможността по глава “Земеделие” да бъде задействана предпазната клауза заради “виновника Нихат Кабил, а преди това Мехмед Дикме”. Депутатът се позова на източването на Програма САПАРД с милиони левове, 1 милион от които са за закупените комбайни “Клаас Доминатор” на областния председател на ДПС Шумен Нуридин Басри. Според Агов възможно било данъкоплатецът отново да плати заради екстрите на Басри.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

49 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Harvy
    #52

    България смята, че заслужава да се присъедини към ЕС през януари 2007 г., и би приела евентуално отлагане за 2008 г. като унижение и като санкциониране на българите като европейци "втора класа", предаде агенция Франс прес. Агенцията припомня думите на премиера Сергей Станишев в началото на миналата седмица: "Оставете ни да се възползваме от присъединяването, от този исторически акт. Не го правете по начин, който ще ни накара да се чувстваме като европейци втора класа. Не ни унижавайте"...........освен

  2. Gosho
    #51

    Stanishev sushto e kazal niakoi istini - za razgradenata durzhava u nas, a ne v Rumania, a sashto taka "da ne ni unizhavat" kakto vetshe svobodno i redovno praviat za smetka na naroda i to poradi edna shepa mafioti i prodazhnitsi.

  3. kibik
    #50

    Naistina Evropeiskata Komisia se namira v delikatno polojenie. Za evropeiskoto obshtestveno mnenie stava vse po-iasno, che pregovorite za priemane na BG v EU se vodiat ne v ushtarb na bulgarskata mafia, a sas samata neia.

  4. Gosho
    #49

    Harvy koi ti pretshi i ti da se vpusnesh v evrointegratsiata? Mozhe bi prekaranoto vreme vuv foruma? Da ne bi gurtsite ili portugaltsite da sa bili neshto tsvete po vreme na integratsiata si? A Ispania?

  5. Gosho
    #48

    Kibik za evropeitsite e iasno tshe ste gotovi na vsitshko v BG za da im otnemete hliaba i da rabotite za zhalti stotinki, moito momtshe, tova pritesniava horata, tshe ste neadekvatni spriamo tselite na EU.

  6. otdalech
    #47

    Ne rasbiram kakvo sastitavash v Stanishev? Posredstveno momche, sluchajno popadnal na varha. Okolo nego - samo kaltatsi.

  7. Минаващ...
    #46

    Оставки на Любомир Дацов (зам.-министър на финансите) и Боряна Пенчева (злият гений в МФ на планираното НЕусвояване на Структурните фондове) - НЕЗАБАВНО!!!За парите по САПАРД, ИСПА и ФАР - НЕЗАБАВНО разследване от следователи от страните от ЕС!

  8. Idealist
    #45

    с ТАЗИ КОАЛИЦИЯ НЯМА ДА ВЛЕЗЕМ В ЕВРОПА. Основният проблем не е правосъдието, а източването на парите които ни се дават за определени неща, но нашите политици-мафиоти ги опотребяват за други цели. Особенно плодотворно в тази дейност е ДПС. Спасението до някъде са предсрочни избори, но пак няма да дойдат десни сили на власт, защото бедно, неактивно икономически и просто население ражда сомо левичарски идеи. Няма спасение, страната никога няма да се оправи, защото активното население е на друго място. България е БАНАНОВА РЕПУБЛИКА, която се управлява от няколко фамилии!!!

  9. citizen
    #44

    vav vlastta

  10. !
    #43

    държавно-комунистическа маймунщина ,побъркахме и европейските управляващи ,да се чудят и маят ,какво да правят с нас!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.