Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавната тайна, схемата за прехвърляне на боеприпаси към ВМЗ-Сопот и посредниците

6 коментара
Държавната тайна, схемата за прехвърляне на боеприпаси към ВМЗ-Сопот и посредниците

Правителството на Николай Денков и управляващите партии промениха политиката, налагана от президента Румен Радев и служебните му правителства, и подготвиха нови траншове директна военна помощ за Украйна. Паралелно с това обаче продължава и продажбата на голямо количество боеприпаси, чиито краен получател е Украйна, включително и от държавните военнопромишлени заводи.

Правителството вече използва схемата за продажба на боеприпаси през ВМЗ “Сопот“, която бе уредена от последното служебно правителство. Според нея военното министерство прехвърля на държавните заводи "ВМЗ-Сопот" стари боеприпаси на обща стойност близо 350 млн. лева с ДДС, за да получи новопроизведени.

В отчета си за работата през първите си три месеца като военен министър Тодор Тагарев посочи, че "ускорено се работи и по обновяване на боеприпасите на Българската армия, съгласно сключения договор с ВМЗ Сопот".

Държавна тайна

Мediapool попита МО съгласно Закона за достъп до информация (ЗДОИ) какви са конкретните параметри на предадените боеприпаси, но се оказа, че всички въпроси около механизма с "ВМЗ-Сопот" са определени за "държавна тайна".

Засекретени са и конкретните параметри на директната държавна военна помощ за Украйна, което създава условия за периодични спекулации по темата.

Посредници

Интересен въпрос е и как старите боеприпаси се реализират от ВМЗ "Сопот", който е в структурата на Държавната консолидационна компания (ДКК) под шапката на Министерството на икономиката и индустрията.

В началото на управлението си военният министър Тодор Тагарев даде заявка, че правителството ще се опита посредниците да отпаднат, но само няколко дни по-късно каза, че в договора с ВМЗ не пише какво заводът ще прави с боеприпасите и така прехвърли въпроса към Министерството на икономиката и индустрията.

Според източници на Mediapool Киев има желание директно да закупува боеприпасите от България, а не сделките да минават през посредници, както досега.

Според различни източници сделките се оскъпяват с около 20%, когато минават през посредници.
Към момента обаче няма никаква публична информация да са сключени директни договори с украински фирми или да има междудържавно споразумение.

Няколко независими източници на Меdiapool също потвърждават, че няма голяма промяна при реализирането на военната продукция, която достига до Украйна.

Какво се обсъжда

В България се е обсъждало продажбата на военна продукция за Украйна да става през държавната компания “Кинтекс“ или директно от “ВМЗ Сопот“, но все още няма отработен механизъм.

Според източници от МО обаче въпросът не може да се разглежда еднозначно, защото западните съюзници имат практика да използват определени фирми, на които имат доверие, когато отпускат средства в помощ на Украйна.

Към момента въпросът с посредниците не е изяснен, като управляващите не дават публична информация. Въпреки че представители и на ГЕРБ, и на ПП-ДБ са говорили за "комисионерите" по веригите.


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван Арнаудов
    #6

    Добре де, егати посерковщината. Двама или трима министри говорят и никой нищо не знае. Механизмът на сделката е безкрайно прост и ясен: украинската държава по официален канал номинира фирма-купувач, а България решава ВМЗ-то ли ще продава директно, или Кинтекс ще префактурира, и според каквото реши, едното от двете дружества пуска фактура и оформя износа на митница.

    Купувачът представя сертификат за краен потребител, министерството на икономиката разрешава сделката, и се търси някой да превози

  2. rusonefil
    #5
    Отговор на коментар #1

    Ватник, тая схема я създадохте вие ченгетата от ДС по руски образец. А далеч не е само един облагодетелстван. Да не забравяме Импексова какъв пост заемаше в четворната коалиция

  3. Коментарът е изтрит в 16:20 на 22 септември 2023 от автора.
    #4
  4. ABV
    #3

    Молитва и подкрепа за страдащите украинци, жертви на ZZодея! https://www.youtube.com/watch?v=ud4I4og-qOU&ab_channel=BayerischeStaatsoper

  5. The Rock
    #2

    Браво на правителството.

  6. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Държавните оръжейни заводи получават за минимална заплата на работещите. Останалото - в посредник- българин . Олигарх, който живее и плаща данъци в САЩ. На входа и на изхода. Схемата на прехода.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.