Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавните институции не си свършили работата по случая „КТБ”

4 коментара
Десислава Атанасова е председател на парламентарната комисия по случая "КТБ". Сн. БГНЕС

Държавните институции, отговорни за надзора над банковата система, не са си свършили работата в случая с фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ). До такива заключения стигнали до момента депутатите от временната парламентарна комисия, която проверява казуса, каза председателят ѝ Десислава Атанасова от ГЕРБ.

„Държавните институции не са извършвали всички действия, които е следвало, и не са упражнявали надзора и контрола, който е разписан и в закона за кредитните институции, и в закона за ДАНС, и в закона за БНБ и т.н.”, коментира Атанасова пред БНР.

Тя за пореден път каза, че всички в комисията са на мнение, че трябва да падне банковата тайна за клиенти на КТБ. До скоро Атанасова твърдеше, че това трябва да важи за хората и фирмите с преференциални депозити, които са успели да променят договорите си за тях с помощта на квесторите и така са получили обезщетение от Фонда за гарантиране на влоговете в банките. След заръка от страна на премиера Бойко Борисов да се разкрие изцяло информацията за клиентите на банката Атанасова вече е на мнение, че трябва да бъдат обявени имената на хората с кредити, депозити и сметки във фалиралата КТБ.

„Следва да падне банковата тайна за всички влогове, депозити, кредити на физически и юридически лица, включително и на тези, свързани с политически партии, както и да бъдат огласени различен тип договори, които ще дадат информация на обществото”, каза Атанасова в неделя.

Съмнения за ролята на прокураурата

По-рано през деня депутатът Атанас Атанасов от ДСБ коментира, че прокуратурата има ключова роля за дестабилизарането на банката и последвалия ѝ крах. Пред бТВ той каза, че от изслушванията на ДАНС в парламента станало ясно, че държавното обвинение не е получавало оперативна информация за проблеми в банката или в други фирми на мажоритарния ѝ акционер Цветан Василев, за да предприеме обиски в офисите им на 13 юни миналата година. Седмица по-късно банката беше поставена под специален надзор заради масово теглене на средства и проблеми с ликвидността. Според него главният прокурор Сотир Цацаров трябва да даде обяснения в парламента по въпроса.


Атанасов каза още, че се съмнява, че именно прокуратурата е източник на информацията за списъка с посетители на Цветан Василев, изпратен по-рано през седмицата до медиите. Според него тетрадката с гостите в офисите на банкера на софийския бул. „Цар Борис ІІІ” би трябвало да се намира при обвинението, а пускането ѝ в публичното пространство е за отвличане на вниманието и вдигане на пушилка. Според депутата от ДПС основна роля за разнищването на въпроса къде и към кои фирми са изтекли парите на КТБ ще има разследването, което трябва да направи голяма международна фирма. Дружеството ще бъде избрано до края на май. „КТБ беше банката на властта, но и на ДПС. Много пари изтекоха от нея към обръчите от фирми”, заяви Атанасов.

Пушилка

Депутатът от ДПС и член на временната комисия за КТБ Янко Янков също смята, че пускането на списъка с гости на Василев е за отвличане на вниманието. В тетрадката присъства и името на съпартиеца на Янков Йордан Цонев, който заяви, че не е бил клиент на банката и е ходил при Василев по работа.

„Да влизаш в българска банка, която и да е, не е престъпление. Да имаш депозит в банка не е престъпление. Ние се мъчим да свържем тези публични фигури, които са имали някакви взаимоотношения с банката при преференциални или други условия, каквито българските граждани нямат, и да потърсим връзка между тяхното бездействие или неправилно действие, когато става дума за контрола на банката, за отношението към банката”, каза той пред БНР. Той добави, че в комисията констатирали, че „банката от самото си начало е била в зависимост и не е функционирала като другите банки”, а контролните органи са си затваряли очите по отношение на КТБ.

Румен Гечев от БСП и също член на комисията за КТБ заяви, че партията подкрепя разсекретяването на всички депозити в КТБ. „Ние имаме предостатъчна информация, за да започнат разследвания и осъдителни процеси. Към момента знаем кой е получил парите с трите имена, ЕГН-то, знаем имената и регистрациите на фирмите, знаем на кого са превели парите, знаем кой е ползвал средствата, знам и какъв е резултатът, знаем и кои институции умишлено не са си свършили работата”, коментира Гечев.

Според него трябва да се провери още кой е закрил сметките си и изтеглил парите си от КТБ в края на 2013 г., когато започнала атаката по банката. „Това не е незаконно. Като са си изтеглили парите или са си погасили заемите – първо, къде са им отишли парите, второ – като са погасили заемите си, как са ги рефинансирани. Аз имам информация, че Българската банка за развитие е рефинансирала определени фирми, т.е. те са взели пари от нея и са ги сложили по сметките си в КТБ и да се разплатят с нея”, каза депутатът от БСП. Твърди се, че по този начин са погасени заемите към фалиралата банка на фирми, свързани с Делян Пеевски и семейството му.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mlaleva5
    #4

    ами очевидно да. щом като Василев още е на свобода.

  2. strobo
    #3

    Да се вдига политическа пушилка е цялата работа.... Докато не върнат дон Цеци от Сърбия и не го разпитат основателно и с пристрастие, всичко ще са само догадки.....А щом сърбите не го предават, значи доводите в искането за екстрадация не са съвсем убедителни....Просто една пирамида ....

  3. Oanis
    #2

    Държавно организираният комплот, с умишлени действия и бездействия, е повече от ясен. Липсата на одиторски, счетоводни или ревизионни доклади и документи с правна или счетоводна стойност липсват. Годен докумнт или документи за източване на банката няма.Престъпното поведение на квесторите под диктовката на БНБ и фрапиращо. Играта с информационните масиви умопомрачаващи. Обезценките за милярди са правени с "гледане в тавана". Имаме единствено и само празните приказки на напълно дискредитирани хора

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    А ролята на някои медии- Пеевските, ПИК ,Блиц и други и \"експертите\" които се изказваха в тях!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.