Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дейвид Камерън: Понякога по-малко Европа е по-добре

Британският премиер иска промени в 4 области, за да остане страната му в ЕС

3 коментара

Европейският съюз трябва да играе по-малка роля в някои области от функционирането на своите страни членки. Това заяви във вторник британският министър-председател Дейвид Камерън, представяйки плановете си за реформа в ЕС преди референдума във Великобритания за членството ѝ в общността, съобщи Ройтерс.

"Никога не забравяйте, че сега ЕС обхваща 28 древни държави в Европа", каза в речта си Камерън.

"Именно това разнообразие е най-голямата сила на Европа. Великобритания казва: нека да приветстваме този факт, нека да признаем, че отговорът на всеки проблем невинаги е повече Европа. Понякога той е по-малко Европа", заяви премиерът.

Според него Великобритания няма да иска правомощия за налагане на вето върху законодателството на ЕС, но Брюксел би трябвало да позволи на парламентите на групи от страни членки да отхвърлят някои норми, ако са против тях.

"Не предлагаме всеки отделен национален парламент да може да налага вето. Признаваме, че в една Европа от 28 (страни) това би означавало блокаж. Но ние искаме да видим нова подредба, при която групи от национални парламенти да могат да действат заедно и да отхвърлят европейско законодателство, което не е в техен национален интерес", каза той.

По думите му преговорите за преразглеждане на условията за членството на Великобритания в ЕС са навлезли в официален етап.

"ЕС трябва да се промени, да стане по-конкурентоспособен", каза той, като потвърди, че референдумът за членството на Великобритания в ЕС ще се състои до края на 2017 г.

Според него трябва да бъде ограничена миграцията от други страни от ЕС към Великобритания. "Имаме нужда от мерки за по-голям контрол върху миграцията от страни от ЕС", заяви Камерън. По-конкретно той смята, че принципът за свободно движение не трябва да се прилага за новите членове на ЕС, докато техните икономики не се доближат до британската.

Четирите области на реформи

Както се и очакваше във вторник Камерън е изпратил писмо на председателя на Европейския съвет Доналд Туск, в което представя главните си предложения за реформа в ЕС в четири области. Те са: гаранции за интересите на Великобритания и останалите страни нечленки на еврозоната в единния пазар; увеличаване на конкурентоспособността, намаляване на бюрокрацията; изключване на Великобритания от основния принцип за все по-близък съюз и по-големи правомощия за националните парламенти; борба със злоупотребите с принципа за свободно движение в ЕС.

Най-големи спорове предизвиква последната точка. Лондон иска да контролира миграцията, като не позволява на имигранти от ЕС да се ползват от някои социални облаги за четири години.

В речта си днес Камерън каза, че ще е трудно да се получи съгласието на всички останали 27 държави членки за исканията на Великобритания, но изтъкна, че това не е "мисия невъзможна".

"Аз съм напълно уверен, че ще постигнем споразумение, което ще работи както в полза на Великобритания, така и на партньорите ѝ от ЕС”, допълни британският премиер. "Аз не се съмнявам, че с търпение, с добра воля, и с изобретателност това може да бъде постигнато. И че по този начин ние можем да направим Великобритания и цяла Европа по-безопасни и по-проспериращи за бъдещите поколения”, заяви Камерън.

Той не веднаж е декларирал, че подкрепя оставане на страната си в един реформиран ЕС, но също така даде да се разбере, че ще застане и зад излизане на Обединеното кралство от блока, ако лидерите на другите държави членки не го подкрепят за исканите промени.

По думите му ЕС трябва да се съгласи с "необратими промени, които да предефинират отношенията на Великобритания с общността.

"Ние сме горда, независима нация. Възнамеряваме да продължим да сме такива", заяви той пред публика в изследователския институт "Чатам хаус" в Лондон, като подчерта, че Великобритания иска "ясно, правно обвързващо и необратимо" да бъде изключена от ангажимента за все по-тесен съюз.

Във връзка с идеята за втори референдум за това дали Великобритания да остане в ЕС или не, Камерън каза: "Ако гласуваме да напуснем, тогава ще напуснем. Няма да има друго предоговаряне и друг референдум. Затова казвам на моите европейски колеги, с които преговарям, че това е последният ни шанс да оправим нещата - за Великобритания и за целия ЕС."

"Днес, когато сме изправени пред нови заплахи и опасности за нашата страна, не се съмнявам, че за Великобритания европейският въпрос не е свързан само с икономическата сигурност, а и с националната сигурност", заяви той.

Първа реакция в Брюксел

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск обяви по-късно, че е получил официално от британския премиер очакваното писмо с искания за реформи в ЕС. "Потвърждение за получаване. С писмото на Дейвид Камерън преговорите... сега може да започнат", написа Туск в Туитър.

Председателят на Европейския съвет допълни, че следващата седмица ще започне двустранни консултации с правителствата на останалите 27 държави членки на ЕС. Според източници от Брюксел целта на Туск е да събере мненията на всички страни до края на месеца, за да види какво може да бъде обсъдено или решено на срещата на върха на Европейския съюз на 17 и 18 декември.

Европейската комисия оцени днес предложенията на Камерън в три групи - осъществими, трудни за приложение и много проблемни.

Сред най-проблемните ЕК оцени намеренията за "пряка дискриминация между граждани на ЕС" по отношение на контрола над миграцията, с който да не се позволява на имигранти от ЕС да се ползват от някои социални облаги през първите четири години от пребиваването си във Великобритания. ЕК определи това намерение като посегателство срещу свободата на вътрешния пазар на ЕС.

Комисията определя като трудно приложимо намерението за разделяне на подхода в общностната политика спрямо държавите от еврозоната и онези, които не са в паричния съюз. ЕК приема като приложими намеренията за повече власт на националните парламенти, с която те да могат да отхвърлят законодателство на ЕС.

Според ЕК писмото на Камерън до председателя на Европейския съвет Доналд Туск с тези предложения и днешната му реч са началото, а не краят на преговорите.

Последните проучвания на общественото мнение показват, че повечето британци подкрепят оставане на страната в ЕС, но разликата между двата лагера не е голяма и може да се стопи на фона на имигрантската криза в Европа.

Германия иска да отговори "в конструктивен дух"

Германия иска да отговори на британските предложения за реформа на Европейския съюз в конструктивен дух, заяви германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от Ройтерс.

Говорих с Камерън вчера по телефона. Известни са ми неговите искания, така че представените днес от него предложения не са изненада за никого. Ние искаме да възприемем подход, ориентиран към намиране на решение във връзка с тези предложения, посочи канцлерът.

Тя призна, че има някои по-трудни за разрешаване въпроси. Но ако човек има желанието да разреши даден въпрос, той ще може да го разреши. Аз съм уверена в това, каза Меркел след среща с южноафриканския президент Джейкъб Зума.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Идеите на англичаните засягат не само тяхното членство, но те са добри за всички. Проблемите могат да бъдат решени само чрез промени.

  2. Kiril Kovatchev
    #2

    Много от исканията на Обединенто Кралство са доста разумни и си струва брюкселските бюрократи да се замислят върху тях. Но покарй това има и доста островитянски особенсти и страхове за които Камерън трябва да бъде приласкан и укротен.

  3. BLM
    #1

    Контролът на миграцията не е посегателство срещу свободата на вътрешния пазар на ЕС. Това е за да се ограничат търтеите да се местят на места с добро социално осигуряване благодарение на работата на местните хора и добра организация на държавата. Никой не говори за ограничаване на фирми от която и да е държава да наемат работници от всякъде. Това е свободата на вътрешния пазар.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.