Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутати и общественици не се разбраха за опазването на културното наследство

2 коментара

Проектозаконът за културното наследство, който разпали страстите на колекционери, музейни работници и общественици, ще влезе за обсъждане на второ четене в парламента без постигнат консенсус между засегнатите страни. Това стана ясно в четвъртък на кръгла маса с участието на 21 неправителствени организации, които, въпреки че бяха поканени от председателя на комисията по култура Нина Чилова да дават предложения по проекта между първото и второто четене, реално били "изхвърлени" от дебата и лишени от възможността активно да участват в дискусиите.

Консултациите между експерти по културните ценности и депутатите от комисията протекоха при закрити врата, а в крайна сметка очаквано до консенсус не се стигна. Чилова обяви, че комисията е отворена към всякакви предложения, но не и против философията на закона, а представителите на неправителствения сектор имаха критики именно по основни принципи на проекта. Те смятат, че зад него стоят "политическа конюнктура и лични пристрастия".

Изпълнителният директор на фондация "Тракия" Кирил Христосков, който е бивш антимафиот по въпросите на културните ценности, отбеляза, че в законопроекта има колизия на правни актове, неточни дефиниции, непълноти, които ще му пречат да функционира.

Проектодокументът, приет на първо четене със смазващото мнозинство на депутати от управляващото мнозинство и опозицията, разбуни духовете в научните среди, които се оказаха яростни защитници на частните колекции. Изискването произходът на колекциите да се доказва, а колекциите да влизат в регистър, предизвика ответна реакция, че това ще уплаши много хора и ще доведе до укриване, изнасяне и разпродажбата в чужбина на културни ценности.

В проекта се въвежда фигурата на "държателя" в случаите, когато в частните колекции фигурират ценности, представляващи "национално богатство" и това е единственият начин държавата да си върне това, което ѝ принадлежи по право. За колекционерите подобна правна формулировка била унизителна, а и била правна фикция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Khanasubygi
    #2

    V zial sviat se ogranicava turgoviata i kolektzioniraneto na antiki i kylturni cennosti. V zial sviat se zasilva opazvaneto im, a nie tochno v tova reshihme da sme nai-liberalni! Pod egidata na takiva tvorceski umove kato polu-idiota DPS-ar, mason i tamplier, no osnovno nekaduren arheolog Malkoto Ovcarce, Cerepa i prochie sveji mozutzi! Niamalo kak da se opaziat cennostite ako ne sa v castni kolektzii, shteli da budat izneseni zad granitza! Ami da, razbira se! Zashtoto nashte korumpirani i otkrito

  2. ФАКТИ И ДОКУМЕНТИ
    #1

    ЗАКОНА ЗА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО(Конституция, международноправни актове, стратегия, законопроекти, доклади на СЕ, правни анализи, становища, мнения на експерти и др. документи)http://archaeology.zonebg.com/law.htm

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.