Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите премислиха: Фондации няма да финансират партии

6 коментара
Депутатите премислиха: Фондации няма да финансират партии
Правната парламентарна комисия ревизира позицията си от миналата седмица и след повторно гласуване в четвъртък забрани на фондации, неправителствени организации и сдружения да могат да финансират партийни изборни кампании.

Повод за това станаха възраженията на опозиционни депутати, но и на представили от мнозинството като шефа на правната комисия Янаки Стоилов (БСП), че така се отваря вратичка за незаконно финансиране.

Новост в самия проект е забраната на фирми да дават пари на партии, която щеше да се обезсмисли при възможност същите средства да се преливат към партийните каси през фондации и сдружения.

Партии ще могат да получават фондационно финансиране за дейности като обучение и пр.

Разгорещен дебат предизвика и предложението на работната група, изготвила поправките, в местни избори да не може да участва партия, която в последния парламентарен вот е получила по-малко от 1% от действителните гласове и при положение, че участва самостоятелно в местния вот.

Текстът гласи още, че ако партия е участвала в последните парламентарни избори в коалиция, то тя трябва да е получила процент от общия брой на гласовете равен на броя на партията в коалицията.

Срещу приетия в крайна сметка текст се обяви Иглика Иванова (Коалиция за България), която заяви, че по този начин се лишават малките партии от участие в местни избори.

Борислав Ралчев (БНД) заяви, че текстът може да се окаже противоконституционен, тъй като никъде в основния закон не е записано задължително участие в избори. По думите му целта на управляващите е само четири партии да могат да участват в избори.

"Останалите какво ще ги правим? Да ги забраним и да си ходят, така ли?", заяви още Ралчев.

Депутатите записаха още, че дадена партия може да бъде заличена, ако не е подала годишни финансови отчети пред Сметната палата за две последователни години, както и ако не е провеждала предвидените в устава заседания на върховните си органи (конгреси, национални събрания и пр.) не по-малко от един път на пет години.

Прието бе още държавната субсидия за партиите от 2 на 5 на сто от минималната работна заплата за един получен глас.

Повече от час депутатите бурно разискваха и как да се отпускат държавни средства за партии, които се явяват в коалиция. Спорът беше дали "парите вървят след депутата или след партията".

Христо Бисеров от ДПС дори се пошегува, "че депутатът не е студент да получава стипендия и че е редно в рамките на партията да става държавната субсидия".

Борислав Ралчев контрира, че парите трябва да зад народния представител, тъй като по конституция той е упълномощен от народа да го представлява в парламента.

Комисията накрая прие, че държавната субсидия ще се разпределя между регистрираните партии, направили коалиция, а при липса на коалиционен договор "дяловото съотношение ще е пропорционално на броя на народните представители, заявили принадлежността си към съответните партии".

Финансовото министерство ще превежда дела от субсидията за всяка партия и коалиция в посочената от нея сметка.

Зелена светлина за "поправката Борисов"

С 6 гласа "за", 4 "въздържал се" и 1 "против" правната комисия реши още кметове да могат да бъдат и партийни лидери.

Това ще даде възможност на столичния кмет Бойко Борисов за се раздели с нелепата титла "неформален лидер" на партията си ГЕРБ – нещо, за което той пледира откакто учреди своя политическа сила и вече да е пълноправен лидер.

Предложението, което мина с гласове и на управляващи и на опозиция, беше внесено от независимия депутат Елеонора Николова. "Кметове на столици на европейски държави стават и министър-председатели. Защо това да не става и тук", попита тя.

По думите ѝ забраната, регламентирана в Закона за местното самоуправление, не е попречила на Борисов да направи партия, въпреки че формален лидер е Цветан Цветанов.

Христо Бисеров от ДПС коментира пред колегите си, че приемат текст, който може да се окаже извън обхвата на закона. Това означава, че зад промените в Закона за политическите партии се променя и Законът за местното самоуправление, което не е прецедент за парламента, но не е законосъобразно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ELENA
    #6

    GLEDAITE NA GIVO SEGA

  2. избирател
    #5

    нема да се плаща за партия а за депутат.Бизнеса ще плаща да си избират депутати.някои знае ли колко е мизата за да станеш депутат

  3. kalbotobg
    #4

    Никога не съм гласувал за партия и няма да го направя.Не смятам че е морално да оставям правото си на избор в ръцете на партия. С решението парите да вървят с партиите не с избраните закона изменя избора ми.

  4. гражданин
    #3

    ние сме на опашката, защото крадците спонсорират партиите, който им се отплащат с подходящи закони

  5. trendi
    #2

    dobitaka v Narodnoto sabranie e twarde mnogo!!!PO MALKO DOBITAK TAM-PO DOBRE ZA NARODA!!!

  6. Ненов
    #1

    И как ще стане тая работа2

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.