Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Десетина дни преди местния вот МРРБ се сети за изборния туризъм

Регионалният министър уведоми премиера за необичайно голям брой регистрации 343 села

1 коментар
В 343 села в цялата страна има ръст на новодомците Сн. БГНЕС

Десетина дни преди местния вот Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) се сети за проблема с т.нар. изборен туризъм, който е характерен преди кметски избори.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков сезира премиера акад. Николай Денков за необичайно голям брой регистрации по настоящ адрес и искания за гласуване в 343 села преди вота на 29 октомври, съобщи пресцентърът на МРРБ.

Институтът за развитие на публичната среда алармира за проблема още през лятото и настоя държавните институции да направят проверка. По закон това е работа на областните управители. Няма публична информация колко от тях са направили проверки в проблемните села. В някои от тях битката кметския пост е ожесточена, заради високите възнаграждения, които си гласува местната власт в малки общини. В същото време кметството и общината са единственият работодател в доста от малките населени места.

Ръст на новодомци в 343 села

Сега Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" (ГРАО) към МРРБ извърши анализ на адресните регистрации при изтичане на срока за регистрация за гласуване по настоящ адрес за изборите за общински съветници и кметове на 29 октомври 2023 г. Заключенията от него са предоставени на регионалния министър в понеделник - 16 октомври 2023 г.

Докладът на ГРАО установи необичайно голям брой регистрации по настоящ адрес и искания за гласуване по настоящ адрес в малки населени места.

В общо 343 села има необичаен ръст на регистрациите по настоящ адрес и съответно на заявленията за гласуване. Това е установило ГРАО в процеса по подготовка на избирателните списъци.

При такъв висок процент на допълнителни лица в избирателите списъци, това би променило сериозно изборните резултати в тези населени места, и в случай, че регистрациите им са незаконосъобразни, би било повод за тяхното обжалване, се казва в съобщението на МРРБ.

Сред рисковите населени места е село Сигмен (Карнобат), където при население от 245 жители с право на глас, новорегистрираните по настоящ адрес са 147, а исканията за гласуване по настоящ адрес - 156. Същото село беше дадено за пример и от Института за развитие на публичната среда, а редица медии алармираха за проблема преди месеци. Реакция от страна на управляващите до момента нямаше.

В димитровградското село Бодрово при население от 281 пълнолетни жители, новодмците са 112, а исканията за гласуване по настоящ адрес - 132.

В село Чирен (Враца) с население 1055 жители с избирателни права, новорегистрираните по настоящ адрес са 319, а постъпилите искания за гласуване по настоящ адрес - 560.

В село Неофит Рилски (Ветрино) с население 1235 с право на глас новорегистрираните по настоящ адрес са 285, а подалите искания за гласуване по настоящ адрес - 482, дават като пример МРРБ.

Предвид малкото оставащо време до местните избори, регионалният министър сигнализира премиера за констатираната тенденция, както и за законовите разпоредби, според които от правомощията на областните управители е последваща проверка по обстоятелствата.

Високи заплати и основен работодател

Селски кмет и кмет на малка община се става сравнително лесно. За това са нужни не хиляди гласове, а няколко десетки.

В същото време, след решение на правителството от август, заплатите им бяха вдигнати и те взимат от 1300 до 2000 лв. за по-големите села, а ако са кметове на селски общини заплащането може да стигне и до 4000 - 5000 лв. По закон общинският съвет гласува заплатите на кметовете и на съветниците.

Например след последното увеличение кметът на община Любимец Анастас Анастасов взима по 3960 лв. месечно. Той управлява общината трети мандат, пенсионер е и се кандидатира за четвърти. Кметът на село Малко градище в община Любимец Мария Писарова вече пък получава 1340 лв., писа неотдавна сайтът "За Истината".

Негово проучване по темата показва, че кметовете на най-малките общини са с най-високи заплати в Хасковска област. Кметът на община Свиленград Атанас Карчев се разписва срещу 4530 лв., на община Гълъбово - Николай Тонев взима 3960 лв, на община Крумовград - Себихан Мехмед получава 4480 лева, на община Минерални бани Мюмюн Али Искендер - получава 5000 лв. месечно. Това са основни заплати, като към тях се начисляват допълнителни бонуси.

Интересът на новодомците към малките общини се дължи още на факта, че в тях кметът е основен работодател и държи и ножа, и хляба. В повечето случаи близки до него фирми печелят обществени поръчки, като разследванията от страна на прокуратурата не ги плашат, защото много рядко се стига до осъдителни присъди.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Quo
    #1

    Да се пазим от това да бъдем Азия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.