Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дилемата в ДБ – да подкрепя или да участва във властта

44 коментара
снимка БГНЕС

Звучи абсурдно, но е факт, че при проведени три парламентарни вота за осем месеца, през тази седмица четири парламентарно представени партии ще започнат за първи път истински разговори за формиране на управляваща коалиция. В предишните два парламента този процес бе невъзможен заради упорития отказ на "Има такъв народ" да води нормален политически диалог.

Преговорният процес ще е истинско изпитание за бъдещите партньори, като най-много колебания засега показва "Демократична България".

Борислав Сандов, съпредседател в оставка на "Зеленото движение" (част от ДБ) съобщи в понеделник пред бТВ, че ДБ обмисля дали да не се ангажира главно с парламентарна работа и да подкрепи бъдещ коалиционен кабинет на "Продължаваме промяната", но без да участва в него.

"Без коалиционно споразумение няма да стане. Знаете, че имаме различия с някои от партиите. Парцелирането на правителството няма да подобри ситуацията", каза Сандов.

Той не уточни за различие с кои партии става дума, но със сигурност една от тях е БСП. Още преди изборите ДБ обяви, че няма да преговаря за правителство, ако то е с мандат на БСП. В предходния парламент, когато последният мандат за съставяне на редовен кабинет отиде при БСП, депутатите от ДБ отказаха дори да отидат на протоколна среща с левицата.

Вероятно една от причините за принципното колебание на ДБ за участие в кабинета на ПП е, че т.нар. градска десница има твърде горчив опит с коалициите през последните години.

През 2014 г. "Реформаторският блок" влезе в коалиция с ГЕРБ, за да реализира съдебната реформа, но усилието приключи катастрофално само след една година. Реформата набързо бе "опраскана" с гласовете на ГЕРБ, ДПС и БСП, което принуди ДСБ да напусне властта, а Христо Иванов – да подаде оставка като правосъден министър.

Въпреки това и досега върху Иванов се лепи лъжливия етикет, че носи отговорност за неуспеха на чуждата съдебна реформа, а за ДСБ – че носи част от вината за провалите на кабинета "Борисов 2".

През юли т.г. "Демократична България" направи няколко срещи с ИТН в усилие "протестните партии" да се изградят съгласие за "правителство на промяната". Опитът бе торпилиран напълно от Слави Трифонов и неговите сценаристи, които поискаха ДБ, ИБГНИ и БСП да подпишат буквално "празен чек" от името на своите един милион избиратели.

Настояването на Христо Иванов, че ДБ трябва да одобрява министрите на ИТН преди да ги подкрепя в пленарна зала, бе схванато от хората на Слави като опит за задкулисно кадруване.

В крайна сметка ИТН се зарина в скандали и се провали гръмко и с двете си проектоправителства, които щяха да "изчегъртват" Бойко Борисов.

Още преди разпускането на 46-ото Народно събрание, партията на Трифонов започна да се срива надолу, но пък рейтингът на ДБ тръгна нагоре – знак, че протестно настроените избирателите търсят друго надеждно политическо представителство, което да се наеме разграждането на корупционния модел "Борисов".

След това обаче на хоризонта изгря новата формация "Продължаваме промяната". ДБ и ИБГНИ се опитаха да убедят двамата ѝ съоснователи и бивши служебни министри Кирил Петков и Асен Василев за съвместно участие на изборите, но така и не успяха. За избирателите беше ясно, че тези формации гледат в една посока и имат общи цели, но все пак трябваше да заложат на една. И повечето от тях избраха "Продължаваме промяната" – по редица причини, които дълго се дискутираха в последните дни, но може би най-близо до истината е обяснението, че привържениците на промяната направиха рационалния избор да дадат гласа си за онази партия, която според тях има най-голям шанс да направи промяната.

И така се стигна до изборната нощ на 14 ноември, когато в първата си публична изява Кирил Петков обяви: "Бързата смяна на главния прокурор Иван Гешев и на председателя на КПКОНПИ Сотир Цацаров ще e първата и най-важна задача пред новото правителство, ако бъде постигнато коалиционно споразумение за съставянето му."

Практически това са приоритети, за които "Демократична България" отдавна настоява и заради които бе готова да направи компромис дори с партията на Слави Трифонов.

В този контекст звучи абсурдно ДБ да се обрече на самоизолация и да се ангажира само с парламентарна подкрепа за един бъдещ коалиционен кабинет на ПП.

Въпросите са няколко:

Ангажирането с министри означава, че всяка партия, участваща в кабинета, ще носи по-голяма отговорност за евентуален негов неуспех. Бъдещата четворна коалиция изглежда ще бъде повече плод на компромиса и необходимостта, което лимитира възможностите за мащабни реформи – освен ако не са ясно договорени и разписани в коалиционното споразумение.

Една от двете основни цели на ДБ е съдебната реформа, която ще бъде извършена в Народното събрание, а не в правителството. От тази гледна точна е нормално за ДБ да се фокусира върху работата в парламента, но с една тема няма как да приключи участието във властта.

Другите големи обещания на ДБ са електронното управление, модернизацията на администрацията и борбата с корупцията. Успешната им реализация би била по-резултатна чрез участие в изпълнителната власт.

Засега ДБ показва разбиране, че най-важни са политиките и едва след това трябва да се говори за кадрите в правителството. Предишното Народно събрание ясно показа, че поведението и възможностите на кандидатите за министри могат да унищожат всяка възможност за компромис. Но пък процедурата на преговори, която ще предхожда подписването на детайлно коалиционно споразумение, дава гаранции и за надеждността на хората, които ще влязат във властта.

"Демократична България" трябва да реши бързо с какъв мандат влиза в коалиционните преговори – дали иска подобаваща роля във властта с активно участие в правителството или предпочита периферна роля, за да получи възможност за бърза евакуация от властта при провал.

Следващ труден въпрос пред ДБ е отношението към БСП. Ясно е, че за част от избирателите на ДБ сключването на каквото и да е споразумение с БСП би било акт на предателство. Дори ако БСП подкрепи заветните реформи на ДБ. Съобразяването с тези мнения скоро може да изпрати ДБ в монашеско усамотение в селската къща на Лозан Панов или да ѝ спечели съмнителното признание на коалицията ГЕРБ-СДС, че не се е коалирала с "комунистите".

Четирите политически формации, които ще влязат в коалиционните преговори трябва да са напълно наясно какво искат предварително, за да могат да направят и обосновани компромиси. Колебливостта може да донесе само съмнения и политически негативи, но най-вече усещане за хаос, които да минират бъдещото правителство.

И е добре да се помни, че ГЕРБ само чака нова възможност да въвежда "ред в хаоса", а ДПС – "държавността", зад която застана и завърналият се в политиката Делян Пеевски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. jivka65
    #44

    В ДБ няма дилеми, единственият въпрос е от какво мога да имам изгода и от какво не.

  2. Stixxx
    #43

    Хахахахаха! Уникално нагли са ДБ…

  3. полк. Дрангов
    #42

    Най-добре двете братски партии БСП и ДБ да се слеят та да улеснят преговорите!

  4. полк. Дрангов
    #41

    Не се безпокойте на Ристьо му е обещано - министър на правосъдието лично от Решетников. Сега преговарят за парлама рамо до рамо с Корнела. То нали зелените от ДБ (които са червени от вътре) подкрепиха Резидента?

  5. Kruger
    #40
    Отговор на коментар #37

    Когато осъзнаете, че произволните ви предположения за хората може и да не са верни, тогава ще спрете да давате нелепи съвети:)

  6. John Doe
    #39

    Истинската дилема пред ДБ: дали да е шантонерка или компаньонка.

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #38
  8. АниD
    #37
    Отговор на коментар #34

    Когато отидеш да гласуваш за тях, тогава можеш да казваш какво трябва да правят.

  9. АниD
    #36
    Отговор на коментар #33

    Кажи на приятеля си, че Кирчо не е гъбка, а Пинокио с дълъг нос, който излъга за да се докопа до властта. И също му кажи, че Крим не е руски, нека да си го запише :)

  10. Stefan
    #35

    Пълни глупости и театър. Честността изисква щом подкрепят с гласове, да подкрепят и с кадри и да си поемат отговорността. Стига да имат кадри.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.