Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доцент сигнализира за фалшиви оценки и дипломи от Югозападния университет

МОН започва цялостна проверка на изнесените случаи

11 коментара
Факсимиле с фалшиви оценки Сн. Стефан Дечев/Фейсбук

Сигнал за фалшифициране на оценки от изпити, които никога не са се състояли, раздаване на дипломи без необходимия брой изпити и други нарушения подаде в Министерството на образованието и науката (МОН) доц. д-р Стефан Дечев, доскорошен преподавател в Югозападния университет (ЮЗУ) "Неофит Рилски" в Благоевград.

Изнесените от Дечев скандалните практики касаят бакалавърските програми в Правно-историческия факултет (ПИФ) на ЮЗУ и обхващат периода между 2019 и 2022 г, като целта е била "да се дадат дипломи на определени хора".

От МОН казаха за Mediapool, че са предприели действия за изясняване на описаните в сигнала нарушения. "Разпоредена е цялостна проверка. Извършва се предварително проучване на статута на лицата – обект на проверката, както и всички допълнителни факти и обстоятелства, относими към отделните нарушения", казаха от образователното министерство.

В сигнала си до МОН Дечев, който от септември тази година вече не е преподавател в ЮЗУ, твърди, че негови подписи са били подправяни по всяка вероятност от зам.-декана и ръководителя на катедра "История" в ПИФ доц. д-р Валентин Китанов. Става въпрос за раздадени дипломи за висше образование при нанесени оценки от негово име за непроведени никога изпити. Най-фрапиращ е случаят на издадена диплома на жена, която никога не е била реално студентка.

"За първи път видях, че се случва нещо нередно през октомври 2022 г. и оттогава периодично успях да изградя описаната в сигнала картина", каза Дечев пред Mediapool.

Сигналът на Дечев до МОН включва подробно описани случаи на 8 студенти с невзети изпити и подправени оценки от тях, придружени с 26 снимки доказателствен материал. От тях е видно наличието на еднакви почерци и подписи. Така например всички оценки в IV-ти курс на един от студентите са подписани от един човек с един почерк.

"Както е видно от приложения немалък снимков материал, повечето от споменатите студенти, а вероятно и всички, вече са получили своите дипломи за висше образование, въпреки реално неположените от тях изпити и липсващи оценки", казва Дечев в сигнала си.

"В посочените от мен случаи със сигурност има нередности, но е възможно да има и много други", заяви той пред Mediapool.

Дечев изпраща сигнала директно до МОН, тъй като се опасява, че в рамките на университета е щял да бъде потулен, а следите от нарушенията - заметени.


"Сигналът до МОН е срещу прекия ми ръководител в катедра "История" Валентин Китанов. Гледайки неговите подписи и неговия почерк, оставам с впечатлението, че всички подправени мои подписи, са направени от него. Над него е деканът на факултета доц. д-р Николай Марин, с който тогава бяха в комбина и който декан беше научен ръководител на бившия главен прокурор Иван Гешев. Единственият човек, до който можех да подам сигнал е ректорът проф. Борислав Юруков, който пък е единственият ректор, който застана зад Гешев при избора му за главен прокурор", коментира Дечев. Затова той смята, че ако беше подал сигнал в рамките на университета, са щели да бъдат унищожени документите, свидетелстващи за нарушения, а липсата им да бъде сведена до "административен пропуск". "Докато в момента става въпрос за подправени документи", уточни Дечев пред Mediapool.

"Освен посочените от мен случаи наблюдавам и други, в които
положените подписи са също съмнителни и не отговарят на оригиналните и автентичните подписи на колегите
преподаватели, титуляри в съответните учебни дисциплини. За сметка на това учудващо приличат като почерк на онези уж "мои“ подписи, които аз разпознавам като съмнителни и неавтентични.

Несигнализирането от страна на колегите от предишното ми работно място се дължи на атмосферата създадена в Правно-историческия факултет под ръководството на декана доц. д-р Николай Марин, самозабравил се научен ръководител на скандалния бивш главен прокурор Иван Гешев, както и от зам.-декана на ПИФ и ръководител на катедра "История“ доц. д-р Валентин Китанов - атмосфера на страх и съучастие в незаконни практики или в прикриването им. И наистина, всякакво служебно израстване е свързано със съучастие в или замълчаване за подобни практики. Това го доказва и "успешната" на пръв поглед академична кариера на двамата господа", посочва Дечев в сигнала си до МОН.

Дечев очаква министърът на образованието Галин Цоков да разпореди проверка на място в ПИФ на ЮЗУ, "защото продължаването подобни практики ще бъде абсолютно недопустимо, възмутително и достойно за съжаление, а мълчанието и бездействието ни, равносилно на съучастие". 

Това не е първият скандал в ЮЗУ и Правно-историческия му факултат. През 2021 г. ректорът Борислав Юруков бе уличен в конфликт на интереси, защото сам си е дал бонуси за 142 хил. лв. В годините назад също имаше скандали с незаконно прехвърляне на студенти от една специалност в друга, прехвърляне на студенти от платена в държавна поръчка, както и системен прием на студенти, чийто брой надвишава план-приема.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Rolo Tomassi
    #11

    Това новина ли е ? Нали никой не си мисли, че това което се случва в ЮЗУ, се случва само там... Има го в почти всеки университет, но просто никой не говори за това. А МОН вероятно няма да открие нередности в ЮЗУ - диломираните кадри от там са доста влиятелни.

  2. Георги Съдиев
    #10

    Тези всички начело с Шиши и МАГАРЕВ да заминават веднага за Авдеевка да помагат на братския еврейско-украински народ!!

  3. Guest787
    #9
    Отговор на коментар #1

    "... Една студентка се опита да ме подкупи с продукти, за да и пиша бележка." Tова да не е било по времето на правителството Виденов и Румен Гечев ?

  4. Коментарът е изтрит в 18:35 на 7 декември 2023 от автора.
    #8
  5. Коментарът е изтрит в 18:36 на 7 декември 2023 от автора.
    #7
  6. magda.shishkova
    #6

    Това не е тайна от 20г. Бях случайно в неподходяща компания и един ме пита " Каква диплома Ви трябва" , аз учудено го гледам и казвам , но аз си имам две магистърски дипломи и не ми трябват други. " мога да Ви осигуря и диплома от "Кенбридж", тогава се засмях с глас! И за това вярвам на написаното.

  7. асен
    #5

    публична тайна е, че ЮЗУ е измислен като библиотекарския, за да израстват научно тикви като гешев и банкята. и за гепене на кинти, разбира се.

  8. Pesho
    #4

    И Братя Галеви взеха дипломи за юристи от ЮЗУ. Така и не стъпиха там.

  9. кривак
    #3

    То да беше само югозападния с мед да го намажеш.

  10. lindentown
    #2

    В същия този университет (ЮЗУ) беше завършил право и корифеят-евроатлантик Делян Пеевски. Друг известен дипломирал се е шефа на СИК Големия Маргин, също "правист".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.