Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Когато евтиното излиза скъпо (или докога ще плащаме за измами и фалшиви дипломи)

10 коментара
Когато евтиното излиза скъпо (или докога ще плащаме за измами и  фалшиви дипломи)

Новината от тази седмица, че проверка на Министерството на образованието и науката открива множество нарушения и дори издаване на фиктивни дипломи в голям университет в страната е повод отново да обърнем внимание на скандално ниското качество на тази "публична услуга" у нас и очевидната безпомощност на държавните институции да се справят с това. "Купуването" на дипломи постепенно излиза от зоната на здрача на разказите под сурдинка и се превръща в явен проблем с неясен мащаб и влияние.

Качеството на висшето образование в България се оценява и брани най-вече от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА), която по закон следва да извършва оценки както на институциите, така и на професионалните направления в тях, и да разрешава предоставянето на услугата на гражданите. Наличието на "независима" институция, която да оценява дейността на други публични организации е разбираемо. Те не могат да се саморегулират ефективно, а финансирането им до голяма степен е от публичен ресурс. 

НАОА обаче не е съвсем независима от висшите училища, тъй като е създадена на принципа на партньорската проверка – преподаватели оценяват свои колеги. По последни данни на НАОА всички висши училища, които обучават студенти по професионално направление "Право", са получили институционална акредитация с оценка над 9 (от максимално възможна 10).

Институционалната акредитация, макар и необходима, очевидно не показва проблеми с качеството на висшето образование, а подробната информация в рейтинговата система на висшите училища не дава възможност да преценим пряко какво е качеството на преподаването. 

Потребителите на услугата пък, които имат за цел да получат диплома, нямат особен интерес да осъществяват контрол, особено след като плащат от джоба си само съвсем малка част от пълните разходи за обучение, и още повече – при съществуване на голямо количество регулирани професии и длъжности както в администрацията, така и в определени икономически дейности, където е предвидено формално изискване за наличие на диплома за висше образование. 

Очевидно е, че рационалният – за отделният индивид – стимул е да се вземе диплома, независимо от знанията, за да се „отключат“ конкретните кариерни възможности след това практически доживот. Какви тогава са възможните мерки за ограничаване на подобни нередности?

  • Подобряване на процеса по акредитация – скъсяване на сроковете за акредитиране на университетите, включване на членове извън висшето образование в тях и възможност за преразглеждане на акредитацията на висше училище при наличие на определени нарушения на закона;
  • Значение има и как функционира правосъдието, което да преследва, доказва и наказва извършилите престъпление, както и какви ще са последствията за целия ВУЗ от уронващи престижа действия (ако такива бъдат доказани);
  • Въвеждане на специален държавен изпит за професионални направления, изнесен извън пряката организация и влияние на висшите училища;
  • И накрая – но не на последно място включване на студента като фактор при адекватния избор и контрол върху качеството на услугата „висше образование“. Многократно сме коментирани пробойните в модела на финансиране на висшето образование у нас (например тук), само ще добавим, че финансовите стимули в системата в момента създават натиск към приемане и дори търсене на „лесни“ дипломи и пазарът не успява да го ограничи по естествен път.

Ще завършим с още две новини от преди няколко седмици – президентът на престижния Харвардски университет Клодин Гей подава оставка заради политическия натиск, обвиненията в плагиатство и пасивност в борбата срещу антисемитизма, а месец по-рано същото се случва с Лиз Магил, президент на Университета в Пенсилвания. Защо споменаваме тези събития – поради причината, че репутацията и доверието в институциите са крехки, а всеки скандал се отразява негативно. Само не и там, където се изливат безконтролно държавни пари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мунчо Велики
    #10

    А пък аз, като прочетох заглавието, си помислих, че става въпрос за дипломите от Харвард.

  2. Milenca
    #9
    Отговор на коментар #6

    Американският университет също е частен, но няма нищо общо с боклучавите булгар университети с булгар професори. Като булгар съдия, булгар полицай, булгар прокурор. Заради подобни булгар помияри българите бягат от България.

  3. луд
    #8

    В университетите има минимална корупция сравнително. Двойки не се пишат, кой си гони клиентите. Дали си взел дипломата след четири години чакане или веднага разликата е минимална. Сега и официално май ще е за три.

  4. magda.shishkova
    #7

    Предлагам социологическите агенции да направят проучване колко професори сме имали във висшите институти до 89г. и колко имаме сега? Сега всеки 3-ти е проф. или ген. , а армия нямаме.

  5. ефрейтора
    #6

    Особено внимание требва да се обърне на частните " вузове " . Там корупцията е на квадрат .

  6. The Rock
    #5

    Закривай веднага ВУЗ издал една такава диплома!

  7. anton nikolov
    #4

    Докога ще бъде пробутвана фалшивата специалност "национална сигурност" , в която дърти кадесари и милиционери да са на хранилка ?

  8. Tsvyatko Kovachev
    #3

    купуването на дипломи е като купуването на вотове - престъпление и трябва да се криминализира , също да се публикуват имената на хората с купени дипломи ... е тогава ще стане голяяяям купон ... ех , мечти ...

  9. 65
    #2

    В магнаурската школа никой не плаща.

  10. Мазен Кумунис
    #1

    Евтиния харвардски ПУЦ на Простий Киро излиза много скъпо на България! ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.