Два световни плувни рекорда и супер финал в щафетата 4 по 100 при мъжете

5 коментара

Два световни рекорда бяха подобрени в неделя, във втория ден от плувния тернир на олимпийските игри в Лондон. Голямото шоу на деня обаче бе мъжката щафета на 4 по 100 метра свободен стил.

Първият рекорд за вечерта постави американката Дана Волмер в 100-те метра бътерфлай - 55,98 секунди. 24-годишната Волмер е първата жена, слязла под 56 секунди в дисциплината. Втора и трета се класираха китайката Лу Ин с 56,87 секунди и австралийката Алисиа Каутс с 56,94 секунди.

След това южноафриканецът Камерън ван дер Бург спечели златния медал на 100 метра бруст с 58,46 секунди - 0,12 секунди под предишния световен рекорд на австралиеца Брентън Рикард от 2009 година в Рим. След него се наредиха Кристиан Спренгър от Австралия с 58,93 секунди и Брендън Хансен от САЩ с 59,49 секунди.

Световен рекорд в плуването в Лондон 2012 падна и в събота, в първия ден - 16-годишната китайка Шъуън Йе спечели титлата на 400 метра съчетано с 4:28.43 минути и подобри с повече от секунда рекорда на австралийката Стефани Райс от Пекин 2008.

В неделя французойката Камий Мюфа стана олимпийска шампионка на 400 метра свободен стил с 4:01,45 минути, пред Алисън Шмит от САЩ с 4:01,77 минути и олимпийската шампионка от Пекин 2008 Ребека Адлингтън от Великобритания с 4:03,01 минути. Световната шампионка и световна рекордьорка - италианката Федерика Пелегрини, завърши пета.

Най-голямото шоу на вечерта, а и въобще от началото на плувния турнир изнесоха плувците в мъжката щафета 4 по 100 метра свободен стил.

Предварително за твърде фаворити бяха сочени австралийците, дали и най-добро време в квалификацията. Във финала обаче те не само не успяха да се намесят в борбата за титлата, но и останаха без медал – четвърти.

Големият спор бе между французи и американци, както и на олимпиадата в Пекин преди четири години. Тогава в последните метри титлата измъкнаха американците, този път стана обратното.

Щафетата ва САЩ водеше убедително до последното обръщане на четвъртия пост, след като на втори пост плува и прочутият Майкъл Фелпс.

На четвърти пост обаче олимпийският шампион от Лондон в съчетаното плуване на 400 метра Райън Лохти не успя да удържи на напора ва Янил Анел в последните 50 метра.

Франция спечели с 3:09,93 минути пред САЩ завърши с 3:10,38 минути.

Бронзът взе руският отбор с 3:11,41 минути.