Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Двама министри попиляха от критики проекта на патриотите за личния фалит

Депутати предлагат дълговете да се отписват след 5-годишна процедура, одобрена от съда

3 коментара
Двама министри попиляха от критики проекта на патриотите за личния фалит

Министерствата на правосъдието и финансите, които бяха против първата мегаинициатива за спасяване на "вечните" длъжници – въвеждането на 10-годишна абсолютна давност за дълговете на гражданите, попиляха от критики и втората акция в тази посока – внесения от "Обединени патриоти" законопроект за личния фалит.

Негативното становище на двете ведомства по-рано през годината обаче не попречи на окончателното гласуване на 10-годишната давност, която миналата седмица бе обнародвана в Държавен вестник.

Освен нея патриотите, този път без ГЕРБ, предлагат да се въведе и процедура по личен фалит, която ще отписва задълженията на физическите лица още по-бързо от давността – за 5 години.

"Министерството на правосъдието не подкрепя по същество внесения законопроект", пише в позиция на министър Десислава Ахладова. Колегата ѝ Кирил Ананиев, министър на финансите, пък е написал до правната комисия, че по принцип подкрепя идеята за личен фалит, но "предложението в този си вид не би могло да доведе до постигане на поставените цели и разрешаване на проблемите, свързани с неплатежоспособността на длъжниците и високите нива на необслужваните кредити в страната".

"Обединени патриоти" внесоха Законопроект за защита на физическите лица при неплатежоспособност, с който предлагат у нас да се въведе т. нар. личен фалит.

Идеята е от него да се ползват граждани, които не са търговци, ако не могат в продължение на повече от три месеца да погасят дълг от поне 5 минимални работни заплати (тоест минимум 3250 лв. след Нова година). Максималният размер на дълг, при който може да се ползва защитата, е 200 000 лв., като длъжникът се задължава да остави на кредиторите си цялото си имущество (без несеквестируемото) плюс доходите си за следващите 5 години.

Според проекта процедурата може да се ползва само от добросъвестни длъжници. За недобросъвестни се считат хората, които са предизвикали неплатежоспособността си с престъпления или административни нарушения, които са укрили имущество, както и безработните през три от последните пет години.

Защитата на длъжника ще се активира с искане до районния съд. Длъжникът ще декларира цялото си имущество с нотариално заверена декларация.

Проектът предвижда, че дадено физическо лице ще може да фалира многократно, стига да са изтекли 5 години от края на предходната процедура.

Според правосъдното министерство в проекта на патриотите не е намерен балансът между интересите на длъжниците и на кредиторите, поради което има риск да бъдат стимулирани недобросъвестните длъжници. Министерството смята, че прагът на задълженията, за които ще се прилага – 200 000 лв., е твърде висок, а спирането на начисляването на лихви не е редно.

"Отговорността за добросъвестността на длъжника е оставена изцяло на съда, докато длъжникът няма никакви задължения с оглед доказването ѝ. Това е в противоречие с принципа, че тежестта за доказване в гражданското право е ангажимент за страните в производството и не следва да се обвързва със служебното начало", смята МП. Според него заличаването на гражданина от регистъра на длъжниците 5 години след влизане в сила на решението за защита не е коректно, защото новите кредитори няма как да знаят, че се договарят с некоректен длъжник.

Правосъдното министерство е против възможността законопроектът да важи и за заварените случаи. То счита, че проектът не кореспондира на основни принципи и правни положения в българското законодателство.

Финансовият министър Кирил Ананиев също смята, че в законопроекта липсват достатъчно гаранции за добросъвестност на длъжниците и не са създадени достатъчно механизми за защита на интересите на всички кредитори.

"Правилата за откриване, провеждане и приключване на производството за защита са непълни и безразборно смесват елементи на охранително и исково производство, като са в интерес единствено на длъжника", посочва финансовото министерство.

Проблем е също, че единствено посочените от длъжника кредитори имат право на писмено становище по искането на длъжника за защита.

МФ счита, че със законопроекта не са предвидени каквито и да са стимули за дисциплиниране на длъжника и доказване на неговата добросъвестност.

Кирил Ананиев смята, че законопроектът на патриотите противоречи и на Плана за действие на Европейската комисия за справяне с проблема с необслужваните кредити от 2017 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #3

    Хм, безспорно мненията на министрите на най-заинтересованото министерство и на това на ДПС са... много обективни. :)

  2. mediaman
    #2

    Т.нар. "Патриоти1 те и Депутати" са непостижими във върховете на юридическия примитивизъм, мало,умие и гьонсу.ратлък. Щом тези, чиято власт зависи от въздебеличките им зад.ници им се подиграват експретно, значи положението е "Халифакс". Надявам се никога повече българският гласоподавател да не дава картечници в ръцете на тези и.диоти.

  3. QMTIKVA
    #1

    говори се за права на кредитора и такива на длъжника .. няма равнопоставяне между двете. В България или плащаш или ти взимат всичко, накрая казват и че си престъпник .. Трябва да има опция, когато не по вина на длъжника, той остане без възможност да плаща, дълга да се отменя а като солидарен длъжник да бъде държавата, да удовлетвори кредитора. По този начин най-накрая ще я накараме тази държава да започне да контролира, иначе безконтролния и вечно прав и прекрасен банков сектор.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.