Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Една пета от язовирите са опасни, концесионери бетонирали преливници

Трайков: Общините да вземат мерки дори и с дефицит на бюджетите си или с кредити

35 коментара
Една пета от язовирите са опасни, концесионери бетонирали преливници

Около 500-600 са опасните язовири в страната, чиято спешна проверка вече е започнало държавното дружество "Язовири и Каскади”. Парарлелна инспекция прави фирмата "Напоителни системи”. В момента най-тревожно е състоянието на язовир "Елена” в Хасковско, където концесионерът е бетонирал изпускателните кранове, за да не загуби рибата, но положението е овладяно, заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков пред журналисти в събота. Самият той се включи в инспекция на язовирите "Кричим” и "Въча”, които и в момента са в системата на "Язовири и Каскади” (ЯК).

Дружеството,  което е част от "Националната електрическа компания” (НЕК), бе натоварено в сряда от правителството с "брутални” правомощия по контрола върху техническото състояние на всички язовири. Освен това дружеството ще стане концесионер на досегашните си 27 и още 24 големи язовира, които досега бяха сред активите на регионалното министерство и на държавната фирма "Напоителни системи”. НЕК ще прибави към своите водноелектрически централи още няколко съоръжения с обща мощност 29 мегавата, досегашна собственост на "Напоителни системи”, съобщи в събота шефът на НЕК Михаил Андонов

В следващите десет дни експертите на НЕК ще  направят анализ на състоянието на тезе около 600 язовира, които са около 1/5 от всички изкуствени водоеми в страната, и ще дадат предписания за оправянето им. По думите на зам.-министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, основните проблеми на тези съоръжения са, че техните концесионери са бетонирали изпускателните кранове или са сложили мрежи и изкуствени стени на преливниците им, за да запазят развъжданата във водоемите риба. Сега този бетон ще се разбива, за да може язовирите при нужда да се изпускат контролирано. Именно бетонирани кранове на яз. "Елена” са довели до критичното му състояние. Възможно е на по-късен етап да се наложи и взривяване на тази язовирна стена.

Спешно почистване на поречията след водоемите

По думите на Трайков състоянието на всички язовири, стопанисвани от ЯК, е добро и дори онези съоръжения, които в предишните дни са преливали контролирано, вече са спрели. Проверката му установи проблем само на яз. "Кричим” и то в поречието на реката след зоната на съоръжението. Коритото е непочистено и затова още в неделя-понеделник, след разрешение от горското стопанство, заедно с общината, ще се започне изсичането на дървесината и растителността, затлачили коритото.

Всичко това ще се направи със собствен ресурс, няма да се наемат фирми. Добитата дървесина пък ще се даде безвъзмездно на община Кричим, за да може с парите от продажбата ѝ да се финансират бъдещи действия по поддръжката на коритото на реката чисто, обясни Добрев.

След приключване на десетдневните проверки на всички общини, на чиято територия средно има по двадесетина опасни язовира, ще им се даде определен период от време да приведат водоемите си в добро техническо състояние. Най-опасните ще бъдат съборени, но не може да се каже за каква част от всички язовири става въпрос.

В проверките са включени и експерти от дружествата "Хидроелектроинвест“ и "Електроенергиен системен оператор”.

Ако не променим системата на управление и контрол на язовирите, скръбта ни за загиналите хора при бедствието в село Бисер ще се окаже фалшива, коментира министър Трайков. Той апелира към кметовете да осигурят коректна и бърза информация за състоянието на водоемите в техните общини. Има множество малки язовири, строени преди години, които не отговарят на нормите за безопасност и не се водят в никакви регистри. Разчитаме на кметовете да изясним докрай ситуацията с тях, каза той.

Инвестиции в съоръженията, дори и общината да изпадне в дефицит

Трайков не се нае да коментира колко ще струва оправянето на язовирите, но посочи, че "когато е застрашен човешкият живот, оправдание "нямаме пари” не е приемливо”. Според него тези мерки трябва да се предприемат, дори да са за сметка на временен дефицит в общинските бюджети или местните власти да теглят кредити.

"Струва ми се малко, да не кажа и кретенско, сега да се мислят откъде да се вземат пари за укрепване и ремонт", каза по-рано през деня пред „Дарик” министърът."Всички местни власти да бъдат така добри да решат този въпрос", призова той и посочи, че край много от язовирите има треви, дървета, сметища и дори строителство.

"Държавата поема лидерството в тези дейности - ще помага с контрола, ще даде пари, където е необходимо", заяви Трайков. След това обаче уточни, че той не е финансов министър и може да каже само "къде какво да се направи".

Токът нямало да поскъпне заради новите разходи на НЕК

Натоварването на ЯК с контрола върху състоянието на язовирите ще увеличи разходите на дружеството с около 10-15 процента, макар точни счетоводни изчисления да не са правени, посочи Михаил Андонов. В момента предприятието харчи по 10-12 млн. лв. годишно за поддръжката на язовирите. По думите на шефа на НЕК нарастването на разходите за контрола върху язовирите няма да увеличи цените на електроенергията, тъй като при сегашното пълноводие на реките водните централи ще успеят да компенсират разликите с по-голямо производство.

Андонов все пак посочи, че ще се направят допълнителни разчети преди в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране да се внесе заявлението за ръст на цената на тока на НЕК от 1 юли. В края на декември Андонов посочи, че токът трябва да поскъпне с 4.5 на сто.

Трайков не пожела да коментира проблема с прехвърлянето на отговорността за собствеността на язовир "Иваново” над харманлийското село Бисер, което бе залято след скъсване на язовирната стена и загинаха десет души. Той все пак посочи, чее "абсурдно" една седмица да не се знае чия е собственосттавърху водоема. "В момента това не ме интересува, а е важно да не се случват повече такива неща. Не ме интересува и не е мой ангажимент да търся кой колко процента има от язовира. Важното е да свърша моята работа", категоричен бе Трайков.

Глоби за саботьори

Министърът посочи още, че в момента в българското законодателство няма предвидени санкции за юридически или физически лица, които умишлено са бетонирали изпускателни кранове или са препречили преливниците, за да запазят рибата си. Това обаче се очаква да се промени с подготвяните вече от междуведомствена група поправки в Закона за водите, допълни заместникът му Делян Добрев. Той обясни още, че освен национален регистър на всички водни съоръжения, се предвижда техните соббственици да бъдат длъжни да изготвят технически паспорти на язовирите.

За отговорността и Министерството на бедствията

На въпрос дали близо 3000 язовира трябва да се контролират от един екип, който досега е отговарял за много по-малко, Трайков отговори: "Обратното е правено 20 години досега. Нали знаете каква е дефинициятаза глупак – до правиш едни и същи действия и да очакваш различен резултат”.

Министърът смята,че Министерството по бедствията и авариите е било много тежка структура, в която са работели много хора, а в същото време при управлението на предишното правителство, когато имаше такова министерство, станаподобна  трагедия вЦар Калоян, която също взе жертви.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #35

    Ето откъде правитеството може да събере пари, а не да изпразва Сребърния фонд. Масирани глоби на всички, които са нарушили правилата на стопанисване на язовирите - от 10 000 до 1 000 000 лева. Само, че Бойко Борисов е силен на думи, а не на действия и няма да му стиска да застане срещу местната мафия. Да не говорим за Цветанов

  2. Анонимен
    #34

    Тия баламурници, които проверяват язовирите ЯВНО НЕ ПРАВЯТ РАЗЛИКА МЕЖДУ ОСНОВЕН ИЗПУСКАТЕЛ И ПРЕЛИВНИК!!!!...Машалллла ... на това се казва компетентност...

  3. Анонимен
    #33

    Ние имаме навика да се спъваме по няколко пъти /два пъти/ в един и същи камък. Мисля че сега трябва да се вземат мерки трети път да няма. Ако няма кой да поддържа един язовир - да се махне. Също така ако намаш пари за поддръжка, макар че искаш да го направищ на рибарник - също. И да няма процентно владение на една част - за рибарника, а другата - стената никой да не я иска. Човешкия живот е безценен.

  4. Анонимен
    #32

    Родина мат зовет: Всичко в името на далаверата,всичко в джоба на концесионера!Народът да духа супата,или да не живее около язовири и плажове!

  5. Анонимен
    #31

    500-600 са опасните язовири в страната, сиреч има 5-600 идиота, които прокуратурата трябва да е обвинила вече и съдът осъдил като масови убийци.

  6. Анонимен
    #30

    До 29: В Бангладеш не са управлявали и в Гърция също нали ги изгониха през 1949 г. А въпросната журналистка сигурно го еказвала след 1989 г. Тогава беше модно да си дисидент или най-малкото активен борец против комунизма. Да вземем за пример два града в България , които от 1990 г се управляват от демоктарци. София и Пловдив. Е и много ли са прокопсали или пък са пример за честно и разумно управление? Оставете мантрата с комунизма.

  7. Хем
    #29

    28, Сещам се преди години известна журналистка казваше как малкият и син с почуда попитал"Ама,мамо,преди девети септември имало ли е море?"Не е виц.Ком.пропаганда такива невероятни лъжи сипише(и продължава),че едва ли не те са сътворили света.Сравнението,28,сравнението съблича всички лъжливи дрешки.Погледни страните в които не са управлявали комунисти и виж ние къде сме.

  8. Анонимен
    #28

    "Всичко направено от комунисти трябва да бъде разрушено!" Недей така бе!Ще останем без пътища,железници,канали вода.Айде спри се малко.Ако останеше на брадатите демократи още по черни пътища щяхме да ходим защото на тях все не им стигат парите.

  9. Хем
    #27

    26 Има загинали хора.Няма да мълча.Нямаме право да мълчим.Първият шок от ужаса отмина и сега можем да искаме,да искаме ултимативно!Ревизия.От проектиране,през строеж и подържане,до последния изпикал се в язовира.Наказание!Строго!Дълъг затвор!Тук прошка не може да има.Затова и аз,лаикът изказвам мнение.Винаги се тръгва от началото-планирано,проектирано,геоложки и като воден дебит проучено.... И тогава да идват онези с насипите(ако е инжинерно издържано).Тук давност не може да има.

  10. Анонимен
    #26

    До 25: Като не разбираш ще си траеш. АES в Гълъбово е строена не от комунисти , а от най-големите демократи янките. Е след една година още не може да влезе в режим, а старите централи Марица Изток 1, 2 и 3 работят безпроблемно. Защо ли? Защото по-рано имаше светли умове и всеотдайни хора като проф. Тодориев , които работеха за страната , чийто флаг нелепо си поставил пред ника си. Такива като тебе винаги някой им пречи , вълната например в някои по-особенни дейности. Приеми това , за такива като тебе няма друг изход.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.